Akciové indexy po dvoch významných prejavoch guvernérov ECB a FED-u a zverejnení dodatočných makroekonomických dát svoje straty zvyšujú. Vo včerajších doobedňajších hodinách sme si mohli vypočuť Draghiho vyhlásenie. To sumárne prinieslo totožné informácie ako na poslednom jeho zasadnutí – zameral sa najmä na nízku cenu ropy a nízke úrokové sadzby, bez ktorých bude ťažké naštartovať nielen ekonomiku eurozóny, ale aj ostatné ekonomiky Európy. K nim ešte následne dodal, že situácia na európskom kontinente sa predsa len postupne zlepšuje. Vyhlásenie lichotiace akciovému trhu ho dokázalo ešte udržať v okolí nulovej percentuálnej zmeny, avšak bremeno im na krk zvalili negatívne výsledky priemyselnej produkcie eurozóny (tá poklesla z očakávanej hodnoty – 0.1 % na skutočnú hodnotu – 0.3 %). Indexy vplyv vyhlásenia a makroekonomických výsledkov rýchlo pocítili a začali strácať. Nemecký akciový index DAX včerajšok uzatvoril so znížením hodnoty o 1.15 %, francúzsky index CAC až o 1.94 %, taliansky index FTSE MIB ešte viac, a to 2.35 percenta a sumárny Eurostoxx sa vzdal 1.76 percenta svojej hodnoty.
Európu naviac zaťažila zlými výsledkami z trhu práce Amerika, keď žiadosti o podporu v nezamestnanosti vykázali už druhý mesiac v rade negatívnu hodnotu. Tá skončila na hodnote 276 000 oproti očakávaným 270 tisícom. Tento makroekonomický údaj spolu so zvýšením pravdepodobnosti zvýšenia úrokových sadzieb USA (z hodnoty 0.25 na 0.50 %) do konca roka na aktuálnych 66 % spôsobili pokles nielen amerických, ale aj ostatných svetových akciových indexov. Najznámejšie americké akciové indexy klesajú nasledovne: S&P500 – 1.23 %, Dow Jones – 1.44 % a Nasdaq – 1.22 %.
Výsledky včerajšieho obchodovania boli záporné (resp. stacionárne) aj na východných trhoch. Čínsky index Shanghai Composite stratil 0.48 %, avšak Japonsku a Austrálii sa podarilo obhájiť zelené čísla. NIKKEI zhodnocuje iba mierne o 0.03 % a austrálsky akciový index S&P ASX 200 sa so včerajším výsledkom hospodárenia dokázal udržať nad nulou – získal 0.06 %.
Okrem akciových trhov neobišiel pokles ani ropu a iné komodity. Ropa WTI stratila 3.21 % a ropa Brent 3.73 %. Za pokles môže najmä vyhlásenie krajín vyvážajúcich ropu, že zásoby ropy sú na tom najlepšie v poslednom desaťročí. S ropou klesalo aj zlato a striebro. Zlato stratilo 0.13 % a striebro svoju hodnotu znižuje o 0.20 percentuálneho bodu.
Peter Sagan, junior analytik spoločnosti Capital Markets o.c.p., a.s.
Autor: www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.7970 | 11.50 % |