Počas stredy boli investori zvedaví na nové makroekonomické dáta z Číny, ktorá je aj naďalej v centre pozornosti. Dáta naznačujú, že čínska ekonomika, ako druhá najväčšia ekonomika sveta sa posúva viac k spotrebiteľsky orientovanej ekonomike. Ukázali to vyššie maloobchodné tržby a nižšia priemyselná produkcia. Priemyselná produkcia za mesiac október poklesla medziročne na 5.6 percenta z úrovne 5.7 percenta, pričom analytici očakávali 5.8 percentný nárast. Potešili však maloobchodné tržby, ktoré v Číne vzrástli o 11 percent a pokračujú tak v raste od júna tohto roku. V chudobnom makroekonomickom kalendári sa v Európe zverejňovala štatistika a vývoji nezamestnanosti na Britských ostrovoch. Miera nezamestnanosti v Británii v treťom kvartáli klesla na 5.3 percenta a dostala sa tak, na najnižšiu úroveň za posledných sedem rokov. Tempo rastu miezd však rástlo menším tempom, než očakávali analytici. V minulom období rástli mzdy očistené o mzdové bonusy v percentuálnom vyjadrení o +2.8 percent a tempo rastu miezd zatiaľ zaostáva za prognózami britskej centrálnej banky, a aj preto sa pravdepodobne so zvyšovaním úrokových sadzieb nebude Británia ponáhľať. Európske akciové indexy uzatvorili seansu v mierne pozitívnom teritóriu, a to nasledovne: DAX +0.70 %, CAC +0.82 %, FTSE +0.35 % a EuroStoxx50 +0.67 %.
Na Londýn sa ale pozornosť sústredila aj z iného dôvodu. Na fóre uskutočnenom pod záštitou Bank of England sa predstavil guvernér Európskej centrálnej banky Mário Draghi. Počas svojej reči pochválil najmä spoluprácu medzi ECB a Bank of England na podporu nákupu cenných papierov krytých aktívami a vyjadril presvedčenie, že je to žiarivý príklad cezhraničnej regulácie prospešnú pre obe strany. Zdôraznil aj fakt, že čím viac sú hranice otvorené, tým väčšie je aj riziko prelievania finančnej nákazy a v niektorých prípadoch aj finančnej nestability. Nepriamom sa vyjadril k aktuálnej téme v Británií o zotrvaní v EÚ a naznačil, že krajiny nemôžu plne využívať benefity z otvorených hraníc, bez toho, aby v určitej forme súhlasili s jednotnou politickou kontrolou. Podľa Draghiho stojí za úsilie rokovať o spoločnej bankovej únií v rámci Európskej únie a prehĺbenie jednotného trhu s tovarom a službami. Deň veteránov v USA a z tohto dôvodu zatvorený trh dlhopisov zapríčinil, že mnoho investorov ostalo počas stredajšieho obchodného dňa bokom, čo sa zákonite prejavilo na hlavných indexoch a po málo volatilnom dni uzavreli indexy s identickou stratou, S&P500 -0.32 %, Dow Jones -0.32 % a Nasdaq -0.32 %.
Volatilný deň však zažili komodity, ktoré po priemyselných údajoch z Číny zažili ďalší čierny deň. Meď sa dotkla hranice 2.2, čo je najnižšia hodnota od augusta a zapísala si tak nové šesťročné minimum. Nedarilo sa taktiež paládiu, ktoré v komoditnom sektore viedlo denné straty s -3.58 percentným poklesom. Ropa WTI Crude po uzavretí hlavnej obchodnej fázy strácala -2.77 a ropa Brent -2.94 percent.
Peter Svoreň, analytik spoločnosti Capital Markets o.c.p., a.s.
Autor: www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.7970 | 11.50 % |