Dobrá nálada na akciových trhoch pokračuje aj naďalej. Dnes sa najviac zo ziskov tešili indexy, a to z pohľadu globálneho. Tým sa výhľad do budúcna postupne zlepšuje na optimistický a majú takto možnosť dohnať straty spôsobené korekciou, ktorú vytvorila nešťastná situácia na čínskom trhu. Akciovým trhom prospela tiež svojím výsledkom Amerika, ktorej žiadosti o podporu v nezamestnanosti dopadli pozitívne (270 000 skutočných žiadostí o podporu v nezamestnanosti oproti očakávaným 255 tisícom). Výsledkami prispela taktiež spoločnosť Philip Morris, ktorej tržby (očistené od spotrebných daní) za tretí kvartál roku 2015 vzrástli z očakávaných 6.79 mld. USD na 6.90 mld. USD. Zisky na akciu sa takto zvýšili z 1.12 $ na 1.24 $. Amerika takto uzatvára: DJIA + 1.29 %, S&P500 + 1.39 % a NQ + 1.82 %.
Pozitívnu náladu na trhy prinieslo už raňajšie obchodovanie v Ázii a zmiernenie pesimizmu ohľadom Číny. Akciový index najľudnatejšej krajiny sveta Shanghai composite potvrdzuje zisk (v rámci dnešného obchodovania) + 2.32 % a japonský index NIKKEI + 1.15 %. V Európe to tiež vyzeralo nad očakávania – nemecký DAX uzatvára na 10 064 bodoch (+ 1.50 percenta), francúzsky CAC uzatvára porovnateľne (1.44 % v zelenom) a taliansky FTSE MIB najviac z týchto troch indexov + 1.74 %.
Náladu európskym trhom doprial aj klesajúci eurodolár. Ten premrhal takmer všetky včerajšie zisky. Najobchodovanejší menový pár tak učinil po tom, čo nemecká kancelárka Angela Merkelová bola kritizovaná za jej pozitívne postoje k imigrantom. Menový pár v rámci dneška stráca 0.84 percenta. Silnejúci dolár sa taktiež premietol do klesajúcich cien komodít – zlato a striebro sa aktuálne pohybujú okolo zelenej nuly a podobne aj prebytková ropa, ktorá môže byť vďačná za odvrátenie prípadných ďalších poklesov.
Čo sa týka ekonomického kalendára, dnes sme začali zverejnením austrálskej nezamestnanosti. Zamestnanosť síce zaznamenala mierny pokles, avšak miera nezamestnanosti ostáva na očakávanej hodnote 6.2 %. Z oblasti Ameriky ostal index spotrebiteľských cien na očakávanej, zápornej úrovni, – 0.2 %. Neželane tiež dopadol aj prieskum Philadelpského FED-u, ktorý sa skĺzol z očakávanej hodnoty – 1 % na – 4.5 percenta. Na eurodolár však nemal zásadný vplyv.
Peter Sagan, junior analytik spoločnosti Capital Markets o.c.p., a.s.
Autor: www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.7970 | 11.50 % |