Centrálne banky dnes pôsobia veľmi zmätene. Až príliš sa boja rizika nízkej inflácie a svojimi krokmi len zvyšujú finančnú nestabilitu trhov.
Dovolím si tvrdiť, že centrálne banky sa pri ekonomickej analýze súčasného makroprostredia zásadne mýlia. Podľa mňa v skutočnosti dobre nechápu, prečo ceny klesajú a kde sa berie riziko deflácie. Okrem toho si myslím, že si dobre neuvedomujú ani úlohu, ktorú by oni samé mali na trhoch dnes hrať. Obávam sa, že to čo sa snažia svojou monetárnou politikou spôsobiť, nebude mať na infláciu žiadny dopad. No negatívnym dôsledkom bude vznik a rozvoj bubliny na finančných trhoch. Prilievajú tak olej do ohňa súčasnej už aj tak vysokej volatility trhov.
Treba si najprv správne definovať, čo v skutočnosti stojí za poklesom inflácie. Jedným z faktorov sú energie. Ich ceny klesajú, no to majú na svedomí takmer výlučne faktory na strane ponuky. Nedeje sa teda nič zlé na strane dopytu. Ponuka jednoducho rastie rýchlejšie ako záujem o energie, ale s ponukou centrálne banky nevedia nič urobiť. Padajúce ceny energií sú pritom priaznivou správou pre spotrebiteľov a i pre väčšinu firiem.
Ďalším faktorom sú technológie. Prechádzame v súčasnosti na oveľa digitalizovanejší produkčný model, čo spôsobuje nadbytok výrobných kapacít. Protiinflačne teda pôsobia na jednej strane ponukové tlaky a na druhej technologické zmeny. V tomto prípade môžeme podľa mňa hovoriť o dobrom type deflácie. Nie je to pre ekonomiku nič negatívne.
Z pohľadu centrálnych bánk je podstatné uvedomiť si, že oni samé s ani jedným z týchto faktorov nemôžu nič robiť. Ani znižovanie sadzieb a ani ďalšie kvantitatívne uvoľňovanie, teda nemôžu s najvyššou pravdepodobnosťou s cenami čokoľvek spôsobiť. Z úst centrálnych bankárov počúvame však stále niečo iné. Hovoria stále o ich inflačných cieľoch a to v čase rastu spotrebiteľského dopytu.
Je preto podľa mňa čas na dramatickú zmenu prístupu centrálnych bánk. Je treba uznať, že dopyt, v Európe, ako aj v USA, rastie. Ďalej to, že pokles inflácie nie je pre ekonomiku nevyhnutne zlým javom. Ďalšou vecou je, že centrálni bankári by si mali priznať, že monetárna politika môže mať dnes na rast cien len minimálny vplyv.
Autor: Teis Knuthsen | Investičný riaditeľ Saxo Private Bank | Saxo Bank
Britská libra | 0.7970 | 11.50 % |