Počas štvrtku sa pozornosť investorov sústredila na vyjadrenia veľkých finančných inštitúcií, predovšetkým na zápisnicu ECB a FOMC. Ešte predtým sa však k aktuálnemu dianiu v globálnej ekonomike vyjadrila iná inštitúcia, Medzinárodný menový fond, podľa ktorej najväčšie riziko pre stabilitu svetovej ekonomiky predstavujú rozvíjajúce sa trhy, najmä kvôli príliš vysokým dlhom, ktoré si naakumulovali tamojšie firmy. Táto nepriaznivá situácia by podľa MMF, mohla odštartovať novú dlhovú krízu a odliv kapitálu z týchto ekonomík, ktoré už teraz zápasia s dopadmi nízkych cien komodít na svetových trhoch. MMF odhaduje, že mnoho podnikov na rozvojových trhoch využilo priaznivé obdobie lacných úverov a objem dlhov v súčasnosti predstavuje až 3 bilióny dolárov.
Na začiatku obchodovania v Európe zakývala trhmi štatistická správa z Nemecka, kde vývoz v mesiaci august klesol, v medzimesačnom porovnaní až o 5.2 percenta, čo bol najväčší pokles od začiatku globálnej finančnej krízy v roku 2009. Správa je ďalším zlým znakom, že motor európskej ekonomiky strácala v treťom štvrťroku dynamiku a vynára sa aj otázka, aký ďalší vplyv bude mať škandál okolo Volkswagenu na nemeckú ekonomiku. Nemecké ekonomické inštitúcie znížili taktiež odhad rastu nemeckej ekonomiky na tento rok, na 1.8 percenta z doterajších prognóz na hodnote 2.1 percenta. Slabé údaje navyše prichádzajú po správach o prudkom poklese priemyselných objednávok a priemyselnej výroby v mesiaci august. To čiastočne naznačuje slabnúci dopyt zo zahraničia, predovšetkým z Číny a ďalších rozvojových krajín. Zo zverejnenia zápisnice ECB sme sa dozvedeli, že podľa vrcholových predstaviteľov Európskej centrálnej banky neistota na mladých trhoch, ako je Čína je veľkým rizikom pre eurozónu a pravdepodobne spomalí hospodársky rast. Aj napriek menej priaznivým dátam dokázali európske indexy, s výnimkou EuroStoxxu uzatvoriť v miernych ziskoch, a to konkrétne DAX so ziskom +0.23 %, CAC +0.18 %, anglický FTSE s +0.61 % a spomínaný EuroStoxx -0.04 %.
Zverejnený zápis FOMC zo 16-teho a 17-teho septembra ukázal, že tvorcovia monetárnej politiky boli blízko očakávaného zvýšenia úrokových sadzieb, ale prevážilo znepokojenie nad známkami globálneho ekonomického spomalenia. V zápise sa uvádza, že nevidí dôvod nad zmenou priaznivého výhľadu na americkú ekonomiku, považuje však za rozumné vyčkať na ďalšie potvrdzujúce údaje nastúpeného trendu americkej ekonomiky. Najmä trhu práce a vývojom na globálnych trhoch. Po mierne pozitívnej seanse uzatvorili hlavné americké indexy nasledovne: Dow Jones +0.81 %, indexu S&P500 sa podarilo preraziť magickú hranicu 2000 bodov a ukončil obchodovanie na 2013 bodov so ziskom +0.86 %. Technologický index Nasdaq mal opäť najslabšiu výkonnosť a dosiahol zisk +0.41 %.
Peter Svoreň, analytik spoločnosti Capital Markets o.c.p., a.s.
Autor: www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.7970 | 11.50 % |