Piatkový výsledok z trhu práce stále rezonuje na akciovom trhu a dlho pravdepodobne aj bude. NFP skončili výrazne pod analytickými očakávaniami a revidoval sa aj minulo mesačný výsledok. Znepokojivý bol aj vývoj miezd. Od nich totiž záleží či Američania budú mať finančné prostriedky navyše, ktoré by mohli použiť na žiaduci rast spotreby. Nelichotivé výsledky si obchodníci vysvetlili ako jasný dôvod, ktorý môže Fed použiť na odôvodnenie nezvyšovania sadzieb v tomto roku. Aktuálne odhady, podľa Fed Funds, sa nachádzajú len na 10-percentnej pravdepodobnosti zvyšovania na októbrovom zasadnutí a odhady na decembrové zasadnutie tiež razantne padajú k 34 %.
Akcioví býci to zobrali ako príležitosť na nákup a vyhnali tak akciové indexy na starom kontinente vysoko cez 2 až 3 percentá. Konkrétne DAX pridal 2.74 %, CAC 3.54 % a paneurópsky EuroStoxx 50 skončil s +3.31 %. Býkom dodávali silu aj vyjadrenie Goldman Sachs, ktorý na otázku správneho dátumu pre zvýšenie sadzieb odpovedali, že je to hlboko za druhým kvartálom roka 2016. Rovnakého názoru je aj Charles Evans, prezident Chicagskeho Fedu a súčasne hlasujúci člen Fedu, ktorý taktiež vidí vhodný čas pre zvyšovanie sadzieb až v budúcom roku najmä kvôli faktu, že riziko zvýšenia sadzieb príliš skoro je vyššie ako riziko ak by k nemu prišlo príliš neskoro.
Nezvýšením sadzieb sa Fed sčasti postaral aj o trpiaci ropný priemysel sústrediaci sa na ťažbu bridlíc. Nízke sadzby držia zadlžené ropné spoločnosti nad vodou. V auguste tohto roku bolo oficiálne v USA 670 vrtov pričom rok predtým ich bolo viac ako 1600. Niet sa čomu diviť. Produkcia rastie, cena klesá a zbavenie sa sankcií, ktoré boli uvalené na Irán, spôsobí v budúcom roku nárast produkcie čierneho zlata rovný jeho zníženiu v dôsledku poklesu využívania vrtov z 1600 na 670. V pondelok sa však oba ropné benchmarky obchodovali v zelenom teritóriu v dôsledku vojnového konfliktu v Sýrii a komoditného boomu.
Za posledných päť dní sa americké indexy (SPX a Nasdaq) dostávajú do viac ako 5-percentného zisku. Päťpercentnú hranicu sa snaží atakovať aj Dow Jones. Pomôcť by mu mohla aj správa, že fond Trian investoval do General Electric 2.5 miliardy USD, čo reprezentuje 1-percentný podiel na akciách spoločnosti s cieľom hľadať spôsoby ozdravenia ceny akcií spoločnosti. Z GE to robí v pondelok najsilnejšiu Blue Chip akciu, ktorá ťahá Dow Jones.
Na konci obchodného dňa sa tešili, popri akciám, aj komodity ťažiace zo slabnúceho dolára. V poobedných hodinách síce dolárové medvede stratili silu, no trend na komoditách pretrvával. Striebro, meď a ropa rástli a s nimi aj komoditné meny ako AUD, NZD a CAD, kde sa najlepšie vodilo „novozélanďanovi“ s viac ako 1-percentným ziskom. Americké benchmarky uzatvorili takto: SPX + 1.82 %, NASDAQ +1.53 % a Dow Jones +1.84 %.
Ing. Lukáš Lóci, analytik spoločnosti Capital Markets o.c.p., a.s.
Autor: www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.7970 | 11.50 % |