V strede obchodného týždňa európske akciové indexy ukončili obchodnú fázu v mierne zelených číslach. Inak tomu však bolo v Ázií a Amerike. Po nepresvedčivých dátach z Číny sa na akciových trhoch opäť vynoril strach o globálny ekonomický rast a obavu, že ďalšie potvrdzujúce dáta spomaľovania druhej najväčšej ekonomiky sveta by mohli viesť k ďalšiemu chaosu na finančných trhoch. Index aktivity výrobného sektora v Číne v mesiaci september klesol na 47 bodov z augustových 47.3 bodu a dostal sa tak na najnižšiu úroveň od apríla 2008, pričom už siedmy mesiac v rade sa nachádza pod kľúčovou päťdesiatbodovou hranicou, ktorá delí kontrakciu od expanzie. Analytici navyše očakávali mierne zvýšenie tempa rastu na 47.5 bodu. Šanghajský kompozitný index uzavrel po sklamaní z dát o -2.19 % nižšie.
V Európe z prieskumu spoločnosti Markit vyplýva, že rast podnikateľskej aktivity v mesiaci september v eurozóne spomalil, v dôsledku slabšieho dopytu v Ázii. Ten viedol k znižovaniu produkcie v továrňach a zníženiu tvorby nových pracovných miest. Index podnikateľskej aktivity v eurozóne sa znížil na hodnotu 53.9 bodu z augustových 54.3 bodu. Investorov zaujímal aj údaj o francúzskom HDP, kde na medzimesačnej báze tretia najväčšia ekonomika Európy ostáva aj naďalej v stagnácií. Na medziročnej úrovni HDP miene stúplo na hodnotu 1.1 % z predošlého 1 percenta, je však potrebné aby bolo HDP nad hodnotou dvoch percent, aby jeho efekt dokázal efektívne znižovať nezamestnanosť. Stredajšiu obchodnú seansu ukončili európske akciové indexy nasledovne: DAX +0.44 %, CAC +0.10 %, Euro Stoxx 50 +0.13 % a najviac sa dokázal zhodnotiť anglický FTSE so ziskom +1.62 %.
Forexový trh sa zameriaval na prejav šéfa európskej centrálnej banky Mária Draghiho, ktorý povedal, že ECB bude potrebovať viac času, aby posúdila, či posilní program uvoľňovania peňazí formou nákupu štátnych dlhopisov do ekonomík eurozóny. Upozornil najmä na riziko slabnúceho rastu rozvíjajúcich sa ekonomík takzvaných emerging markets, a aj z tohto dôvodu znížil odhad inflácie v eurozóne na tento rok na 0.1 percenta a budúci rok na 1.1 % z predošlej prognózy 1.5 percenta. Menový pár EURUSD ukončil hlavnú obchodnú fázu so ziskom +0.51 %, USDJPY posilnil o +0.10 % a AUDUSD stratil -1.40 %.
Komoditnému trhu dominovala správa o veľkom náraste zásob pohonných hmôt v USA, čím sa znegovala minulotýždňová správa o veľkom poklese zásob surovej ropy. Dáta ukázali, že nárast pohonných hmôt v zásobníkoch sa zvýšil o 1.369.000 barelov, pričom analytici očakávali iba mierny nárast o 350.000 barelov. To vyvolalo obavy, že počas jesennej sezóny bude na americkom trhu nadbytok ropy a ropných produktov. Tesne po správe ropy WTI Crude stratila 5.60 % a ukončila hlavnú fázu na 44.69 dolára za barel so stratou -3.61 %.
Indexy na americkej pôde uzatvorili nasledovne: DOW JONES -0.31 %, S&P 500 -0.19 % a technologický index NASDAQ - 0.08 %.
Peter Svoreň, analytik spoločnosti Capital Markets o.c.p., a.s.
Autor: www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.7970 | 11.50 % |