Na európskych parketoch opäť prevládala zvýšená volatilita, pretože pozitívny sentiment na akciových trhoch pokazili makroekonomické dáta z dvoch najväčších ázijských ekonomík, Japonska a Číny. Japonské objednávky strojov za mesiac júl klesli o -3.6 %, pričom očakávania boli stanovené na medzimesačný rast 3 percentá. Ďalšie dáta, ktoré sklamali prišli z Číny. Index cien výrobcov, ktorý meria ceny statkov predávaných vo veľkoobchode medziročne poklesol o -5.9 %, čo je už niekoľkomesačný pokles v rade a signalizuje, že deflácia je aj naďalej veľké riziko pre druhú najväčšiu ekonomiku sveta. Mierne potešil iba údaj o indexe spotrebiteľských cien merajúci infláciu, kde na medzimesačnej báze inflácia stúpla o +0.5 % pri očakávaní +0.3 % a medziročne až na +2 % pri konsenze +1.6 %.
Z kontinentálnej Európy boli trhy zvedavé, ako sa vedie španielskej ekonomike. Priemyselná výroba v Španielsku vzrástla medziročne o 5.2 percenta, čo je najväčší rast od mája 2000. Správa vyvoláva nádej, že španielska ekonomika by v treťom štvrťroku mohla rásť rýchlejšie, než sa pôvodne očakávalo. Na ostrovnej časti Európy zasadala Bank of England a ponechala kľúčovú úrokovú sadzbu nezmenenú na 0.5 %. Zápis z rokovania centrálnej banky ukázal, že tvorcovia menovej politiky hlasovali v pomere 8:1 za udržanie sadzieb na rekordne nízkej úrovni, pretože podľa nich je ešte príliš skoro povedať, či otrasy v Číne budú mať výraznejší vplyv na Spojené kráľovstvo. Európske akciové indexy uzatvorili hlavnú obchodnú fázu so stratami okolo 1 percenta, konkrétne : DAX -0.90 %, CAC -1.46 %, FTSE -1.18 % a Euro Stoxx si zapísal najvýraznejšiu stratu -1.49 %.
Americké obchodovanie sa nieslo v pozitívnejšom duchu a akciové indexy si zapísali mierne zisky do jedného percenta. Udalosťou bola správa, ktorú dnes oznámila americká vláda, že počet nových žiadateľov o podporu v nezamestnanosti v USA minulý týždeň klesol o 6 tisíc. Táto správa posilňuje nádej, že Fed by mohol počas zasadania na budúci týždeň zvýšiť úroky. Ďalšie údaje však ukázali, že dovozné ceny minulý mesiac klesli o -1.8 %, čo vyvoláva obavy o infláciu, respektíve defláciu a nahráva naopak druhému scenáru, že Fed by so zvyšovaním úrokov mohol počkať dlhšie. Indexy na druhej strane Atlantiku uzatvorili nasledovne : DJIA +0.48 %, NASDAQ +0.84 % a S&P 500 +0.26 %.
Na forexovom trhu sme boli svedkami oslabovania dolára, čo malo zákonite vplyv na komoditný sektor a inverzné meny. Najvýraznejšie posilnila ropa WTI so ziskom +3.50 % a ropa Brent s +2.41 %, zlato uzavrelo s miernym ziskom +0.68 % a striebro +0.40 %. Z menových párov sa darilo najvýraznejšie komoditnej mene AUDUSD so ziskom +0.78 %, EURUSD uzatváralo hlavnú obchodnú seansu na +0.67 %, GBPUSD +0.55 %.
Peter Svoreň, junior analytik Capital Markets, o. c. p., a. s.
Autor: www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.7970 | 11.50 % |