Stredajší obchodný deň priniesol na trhy zmiešanú náladu. Zatiaľ čo európska obchodná seansa nadviazala na zelený utorok a akciové indexy dokázali opäť rásť, obchodníkom z USA sa tentoraz darilo menej a hlavné US indexy zatvárali v záporných číslach. Za zmienku stojí japonský index NIKKEI, ktorý sa po včerajších pozitívnych dátach HDP nadýchol k impozantnému rastu o 7.71 %. Pod najprudší rast za takmer sedem rokov sa výraznou mierou podpísal tamojší premiér, ktorý naznačil nové podporné opatrenia na pomoc ekonomike. Taktiež hongkongský index HSI dokázal pridať 4.10 % po tom, čo boli v úvode týždňa prezradené masívne nákupy čínskych štátnych fondov a Číňania očakávajú ďalšie ekonomické stimuly. Spomenuté európske indexy nadviazali na ázijských predchodcov nasledovne: DAX +0.31 %, CAC +1.44 %, FTSE +1.35 % a Euro Stoxx +1.12 %.
Americké obchodovanie sa nieslo v negatívnom duchu a akciové indexy strácali viac ako percento. Udalosťou dňa bolo predstavenie nových produktov technologického giganta Apple. S tradičnou noblesou po vzore Steva Jobsa predstavil CEO spoločnosti Tim Cook najnovšie modely iPhone 6S a iPhone 6S plus s vylepšeným a hlavne silnejším displejom, taktiež nový iPad PRO, ktorý sa môže pochváliť väčším, 12.9 inchovým displayom s rozlíšením 5.6 milióna pixelov. Udalosť roka pre Apple nepriniesla akciám krídla a počas dňa stratili takmer 2 percentá. Celkový sentiment bol v USA negatívny a hlavné indexy zatvárali s nasledujúcimi stratami: DJIA -1.45 %, NASDAQ -1.15 %, NYSE -1.19 % a S&P 500 -1.39 %.
Ekonomický kalendár priniesol sklamanie priemyselnej ako i výrobnej produkcie Veľkej Británie, ktorá klesla v júli o 0.4 % respektíve 0.8 %, pričom konsenzus hovoril pri oboch ukazovateľoch o mierne kladných hodnotách. Britská libra síce reagovala miernym poklesom voči hlavným menám, následne však straty korigovala. Celkovo sa forexový trh príliš nehýbal, zastúpil ho však trh komodít. Ropa zaznamenala opäť výrazné straty, WTI poklesla o 3.64 % na 44.27 USD za barel, Brent stratila 3.82 % na 47.63 USD/barel. Nedarilo sa ani zlatu, ktoré stratilo 1.2 % na 1108 USD za trójsku uncu.
Peter Rebo, junior analytik Capital Markets, o. c. p., a. s.
Autor: www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.7970 | 11.50 % |