V utorok sa vynorili správy o tom, že štátne fondy v Číne nakupovali a stále nakupujú akcie obrovských spoločností v snahe utíšiť masívne výpredaje, ktorými si prešla krajina v poslednom období. Fondy sa pustili do nákupov nielen akcií spoločností, ale aj ostatných finančných inštumentov. Do začiatku septembra mali fondy investovať, podľa Goldman Sachs, 236 miliárd USD. Volatilitu na trhy prináša aj fakt, že objemy sú 40 % pod priemerom pre tomto období. Preniknutie správy na konci obchodovania v Číne spôsobilo posilnenie ázijských indexov o približne 3 % celú európsku aj americkú seansu.
Európske trhy sa zobudili do pozitívnej nálady investorov. Hlavné európske benchmarky dokázali ťažiť z nákupného apetítu investorov a otvárali gapmi, ktoré predikovali zaujímavý obchodný deň. Najviac sa podarilo narásť nemeckému DAXu, ktorý obchodovanie ukončil s 1.61-percentným zhodnotením, pričom najlepšie sa vodilo automobilkám. Daimler, BMW a Volkswagen narástli prinajmenšom 2.5 %. Takmer 7-percentným nárastom ceny svojich akcií sa môže pochváliť aj Commerzbank, ktorá mala od JPMorgan Chase revidovaný výhľad na jej akcie z „neutral\" na „overweight\". Zvyšné európske indexy ukončili utorkové obchodovanie tiež so ziskami: FTSE 1.18 % a CAC 1.07 %.
Amerika po pondelkovej odmlke kvôli sviatku Labour Day privítala nákupné chúťky čínskych štátnych fondov s otvorenou náručou a indexy smerovali k denným ziskom poľahky presahujúc 2 %: DJIA 2.40 %, NASDAQ 2.69 % a SPX 2.50 %. Trhy v súčasnej situácii veria, že tu existuje dôvod domnievať sa, že čínska vláda nebude váhať s ďalším uvoľňovaním likvidity ak to bude nutné. Dôvod tak silnej trhovej reakcie spočíva v tom, že Čína je „továrňou\" sveta a utorkové dáta exportu a importu možno interpretovať ako nedostatočné. Importy klesajú výraznejšie ako exporty, čo pri takomto trende negatívne ovplyvní budúce exporty. Čína dováža suroviny, z ktorých vyrába tovary určené na export. Akákoľvek podpora tohto kolobehu navodzuje pozitívnu atmosféru, z ktorej okrem akcií ťažia najmä komodity. Severomorský Brent rástol vysoko cez 3 % pričom ľahká ropa WTI klesala necelé 1 % kvôli tomu, že v pondelok bol v USA sviatok a k vysporiadaniu piatkového obchodovania prišlo namiesto pondelka v utorok, čo bol dôvod poklesu WTI. Hlavné komoditné meny ako aussie a kiwi dokázali vyťažiť viac ako jednopercentné zhodnotenie svojich mien voči americkému doláru. Konkrétne AUDUSD + 1. 47 % a NZDUSD + 1.48 %
Ing. Lukáš Lóci, analytik Capital Markets, o. c. p., a. s.
Autor: www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.7970 | 11.50 % |