Produkčné možnosti strednej Európy vytvárajú dokonalú kombináciu k know-how západu

· Stredná a výhodná Európa ako región definovaný pádom Berlínskeho múru

· Jeho pád viedol k mnohým problémom ale i chybám jednotlivých krajín

· Dynamika regiónu je perfektným doplnkom k know-how starej Európy

  • Rusko má na región a jeho vývoj stále značný vplyv
  • Európa a Rusko sú odsúdené na spoluprácu

Nie je jednoduché definovať strednú a východnú Európu ako jednotný región. Je viac ako len geografická oblasť. Spája ho podstatná historická udalosť – pád berlínskeho múru v roku 1989. Táto zmena rozpútala silné emócie, myšlienky, nový ekonomický systém a dramatické zmeny v bežnom živote obyvateľov oblasti od východného Nemecka až k Rusku a smerom na juh k Bulharsku a Macedónsku.

Dnes po 26 rokoch dorástol tento región do fázy dospelosti. Pri analýze ekonomík, najmä tých novodemokratizovaných, sa ponúka ich porovnanie k životnému cyklu človeka.

Kto z mladých ľudí vo veku 26 rokov môže povedať, že neurobil žiadne hlúpe chyby? Buď prevzatím príliš veľkého rizika, alebo naopak prílišnou opatrnosťou.

Podobné to bolo i v tomto regióne. Až teraz, v zrelom veku 26 rokov, je v prenesenom zmysle slova čas zamerať sa na kariéru, zabezpečenie sa na dôchodok a vzdelanie detí. Iným slovami, je čas dozrieť.

Bolo mi dopriate navštíviť väčšinu krajín regiónu a bolo som skutočne ohromený. Tento región sa stal základňou pre priemyselnú výrobu. Keď jazdíte nemeckým autom, veľmi pravdepodobne bola nejaká časť jeho karosérie a takmer isto motor, vyrobená na buď Slovensku, v Poľsku, Českej republike, alebo Maďarsku.

Nie len Nemecko so svojim strojárstvom, ale i francúzsky priemysel zapustil v továrňach vo východnej Európe hlboké korene. Dnes krajiny strednej a východnej Európy podávajú v raste HDP dvoj až trojnásobný výkon v porovnaní s európskym štandardom.

Zázrak? To nie. Tento rast je hnaný lacnou pracovnou silou a silnou túžbou po zmene. Sčasti sa na úspechu podpísal i prístup k zdrojom z európskych fondov. Konkurenti na západe sa pritom k úverom dostali len veľmi ťažko.

Keď sa obzriem späť, vidím jeden spoločný menovateľ, ktorý spája celý región. Je to ochota otvoriť sa zahraničnému kapitálu. Na opačnej strane kontinentu pritom vidíme v tom istom čase pri otváraní domácich trhov len veľkú váhavosť.

Táto túžba po zmene, či už spomeniem Maďarsko, Turecko alebo Chorvátsko, je viac o dostávaní ako o dávaní. Súvisí to už so spomenutou podporou z rozpočtov EÚ.

No výhrady bokom. Tento región ponúka celej Európe veľkú nádej. Výrobná základňa východnej Európy spolu s prírodnými zdrojmi Ruska sú perfektnou kombináciou s technológiami, logistikou a know-how starej Európy.

Často hovorím, že Rusko a Európa by boli z ekonomického pohľadu perfektným manželstvom. Európa má nedostatok energií a väčšiny surovín. Rusko na druhej strane nedostatok kapitálu, investícií a technológii. Obidva regióny by sa mohli dopĺňať vo vzájomnej obchodnej výmene, no namiesto toho je ich vzťah ovplyvnený len politikou buď-alebo, ktorá neberie ohľady na životy bežných ľudí alebo potreby biznisu.

Pri výhľade na zvyšok tohto roka a celý budúci rok vidím pre región strednej a východnej Európy niekoľko vážnych hrozieb. Nízke ceny energií a komodít budú testovať fiškálnu disciplínu krajín. Export ohrozí zhoršenie vo svetovej ekonomike očakávané v druhom polroku a rovnako i stagnujúce alebo strácajúce akciové trhy.

Vo veku 26 rokov je však ešte veľa času a priestoru na budúce zlepšenia. Pri pohľade na schopnosť tohto regiónu na obnovu a riešenie problémov zostávam stále pozitívny. No vyžaduje si to zodpovedné a rozumné rozhodnutia.

Autor: Steen Jakobsen | hlavný ekonóm Saxo Bank | www.saxobank.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Súvisiace články:
Pandémia posilnila vnútornú stabilitu Európskej únie
Kým na začiatku krízy mnohí opäť poukazovali na rastúce riziko odchodu Talianska z Európskej únie, dnes je situácia radikálne lepšia. Akcieschopnosť politických lídrov znížila riziko rozpadu únie na m
Nekonečný rast miezd v Amerike?
Ázijské trhy boli dnes chudobné na makroekonomické dáta, keďže nám nepriniesli ani jeden makroekonomický údaj na zmienenie. Indexy výrazne rástli, vďaka očakávaniu prerokovania obchodnej vojny medzi A
Najdrahšie hypotéky v USA od roku 2011
Ázijský makroekonomický kalendár nám v strede obchodného týždňa veľa toho nepriniesol. Japonská centrálna banka ponechala kľúčové úrokové sadzby na zápornej úrovni -0,1% podľa očakávaní. Čína sa vyjad
Nové clá voči Číne realitou
Utorok nepriniesol žiadne dôležité makroekonomické dáta. Americký prezident Donald Trump eskaluje obchodnú vojnu s Čínou zavedením ciel vo výške 10 % na ďalších 200 miliárd dolárov čínskych tovarov. V
Ďalšie cla na obzore
Začiatok obchodného týždňa sa niesol v negatívnom duchu pre ázijské akciové trhy. Americký prezident Donald Trump ohlásil ďalšie cla na dovoz tovaru z Číny, ktoré budú podliehať 10% zdaneniu. Jedná sa

Kurzový lístok ECB

Britská libra 0.7970 11.50 %
Získajte najvýhodnejší kurz >>

Škola investora

investovanie-kava-cukor-cokoladaPrinášame vám pár informácií, akým spôsobom je možné tieto komodity obchodovať a pár tipov čo je potrebné pri ich obchodovaní sledovať. Káva,...
vyznamne-rizikaMnoho investorov považuje dlhopisy za bezpečnú formu investovania. To ale ešte neznamená, že investor nepodstupuje žiadne riziká a že o peniaze...
ako-vybrat-podielovy-fondAk ste sa rozhodli pre investovanie do podielových fondov, pravdepodobne sa trápite otázkou, ktorý fond si vybrať. V dnešnej dobe je na...