Udalosť, ktorá vo štvrtok najviac pútala pozornosť obchodníkov na finančných trhoch bolo zasadnutie Výboru pre monetárnu politiku Bank of England (BoE). V rámci novej komunikačnej politiky, nazývanej aj ako „super štvrtok“, banka zverejnila spolu s rozhodnutím o úrokových sadzbách, objeme nákupu aktív aj po prvýkrát inflačný report. Tak, ako sa očakávalo úroková sadzba zostala nezmenená na rekordne nízkej úrovni 0.50 %. Objem nákupu aktív z trhu zostal rovnako nezmenený na hodnote 375 miliárd libier. Zo zverejneného reportu vyplýva, že k zvyšovaniu úrokovej sadzby sa BoE odhodlá najskôr až na budúci rok. Britská centrálna banka vo svojej správe znížila odhad inflácie na 0.3 % z predchádzajúceho odhadu na úrovni 0.5 %. Z druhej strany Atlantiku sme sa dozvedeli pozitívne čísla z amerického trhu práce. Počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA dosiahol v predchádzajúcom týždni na 270 tisíc. Aj keď išlo o nárast o 3 tisíc v porovnaní s predchádzajúcim týždňom, údaje o počte nezamestnaných aj napriek tomu vykazujú pozitívne výsledky už 5 mesiacov v rade, kedy počet ľudí, ktorý stratili prácu nepresiahol ani v jednom týždni 300 tisíc.
Európske burzové indexy sa počas obchodovania pohybovali v bočnom trende. Napriek lepším výsledkom závodných objednávok v Nemecku a priemyselnej výrobe vo Veľkej Británii, burzové indexy ukončili obchodovanie v miernej strate. Britský FTSE 100 si odpísal zanedbateľnú stratu 0.08 %. Nasledoval ho aj francúzsky CAC 40, ktorý poklesol o 0.09 % a nemecký DAX 30 zaznamenal stratu o 0.44 %. Situácia na amerických burzových parketoch bola poznačená pokračujúcim poklesom ceny čierneho zlata, kedy ropa zamierala k niekoľkomesačným minimám. Indexom nepomohli ani pozitívne čísla z pracovného trhu, ktoré tak pripravujú pôdu pre budúce zvyšovanie úrokovej sadzby v USA. Nakoniec americké burzové indexy ukončili obchodovanie nasledovne: DJIA -0.68%, SPX -0.75% a NASDAQ -1.62%.
Reevidovanie inflačných očakávaní britskou centrálnou bankou sa negatívne prejavilo na hodnote britskej libry voči americkému doláru. Krátko po zverejnení reportu sa libra prepadla o viac ako 0.70 %. Momentálne je libra voči doláru slabšia o 0.60 % a obchoduje sa okolo úrovne GBP/USD 1,55. Lepšie výsledky počtu nezamestnaných v USA pomohli americkému dolár aj voči euru, kedy bol dolár silnejší skoro o 0.30 %. Neskôr však spoločná európska mena stratu vymazala a aktuálne sa obchoduje o 0.13 % vyššie na úrovni EUR/USD 1,902.
Cena ľahkej americkej ropy WTI sa dnes skĺzla pod 45 USD/bbl. a britský Brent sa dostal pod úroveň 50 USD/bbl. Cena ropy sa tak dostala k najnižším úrovniam od januára, respektíve od marca tohto roku. Momentálne WTI stráca 1.22 % na cene 44.60 USD/bbl. a Brent je lacnejší o 0.02 % na 49.58 USD/bbl. Zlatu sa naopak darilo a zaznamenalo rast o 0.53 % na cenu 1 090 dolárov za trójsku uncu. Striebro si taktiež polepšilo a momentálne je drahšie o 0.80 % na cene 14.72 USD/o.z.
Dušan Šedík, junior analytik Capital Markets o.c.p.,a.s.
Autor: www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.7823 | 13.14 % |