RBNZ dnes skoro ráno napodobnila včerajšie rozhodnutie Fedu a ponechala základnú úrokovú mieru na nezmenenej úrovni 2,5 %. Nový guvernér G. Wheeler k tomu uviedol, že je „vhodné“ zachovať úrokové miery na súčasnej úrovni. Pripustil ale, že silný NZD znižuje príjmy z exportu a „potvrdzuje import tovaru a služieb“. RBNZ očakáva, že inflácia zamieri späť ku stredu cieľového pásma medzi 1 a 3 % (v súčasnosti medziročne 0,8 %, čo je najnižšia úroveň od roku 1999). Vzhľadom k tomu, že išlo o prvé zasadanie pod vedením G. Wheelera, veľa sme sa toho ohľadom budúceho smerovania menovej politiky nedozvedeli. Ako zástancovia holubičej, tak i jastrabej politiky si našli niečo, čo ich uspokojilo.
Po zasadaní RBNZ prebiehalo obchodovanie po celý zvyšok seansy v úzkych pásmach. USDJPY sa znovu odrazil k hranici 80, ale nepodarilo sa mu ju prelomiť. O niečo vyššia ochota riskovať viedla u väčšiny rizikových mien k miernym ziskom.
Táto väčšia chuť k riziku pramenila čiastočne z komentárov hovorcu čínskeho ministerstva priemyslu a informačných technológií, ktorý prehlásil, že rast čínskej priemyselnej výroby bude v posledných troch mesiacoch roku 2012 v porovnaní s tretím štvrťrokom možno rýchlejší. O rozsahu tohto zlepšenia sa však nezmienil.
GBP si v očakávaní dnes zverejňovaných údajov o HDP za 3. štvrťrok udržiavala dopytový tón. Britský premiér Cameron by sa po svojom včerajšom prehlásení v britskom parlamente, kde uviedol, že „v bezprostrednej budúcnosti môžeme očakávať ďalšie dobré správy o vývoji britskej ekonomiky“, mohol dostať do problémov. Niektorí komentátori sa domnievajú, že tým Cameron narážal práve na očakávané údaje týkajúce sa HDP, pretože s najdôležitejšími údajmi týkajúcimi sa HDP sú kľúčový členovia britskej vlády zoznamovaní 24 hodín pred ich oficiálnymi zverejnením.
Európu čakala ďalšia séria slabých ekonomických dát (indexy nákupných manažérov, nemecký prieskum IFO), ktoré zo začiatku včerajšej seansy poslali EUR smerom dole, ale straty voči USD sa zastavili na hranici 1,2920 a straty voči JPY na hranici 103. Kanadským dolárom zmietali výkyvy potom, čo guvernér BoC M. Carney prejavil vo svojom prehlásení po zasadaní centrálnej banky k menovej politike menej jastrabí prístup a uviedol, že sprísňovanie menovej politiky sa nezdá byť na programe dňa. USDCAC získal späť všetky straty z predchádzajúceho dňa. SEK sa po zverejnení slabých ukazovateľov týkajúcich sa dôvery v švédsku ekonomiku dostala pod tlak.
Bez čohokoľvek zásadného a tak trochu nudne prebehlo zasadanie FOMC. K žiadnym zmenám v úrokových sadzbách nedošlo a po septembrových zmenách, ktoré boli rozhodne veľkého kalibru, nedošlo ani k žiadnym zmenám v opatreniach súvisiacich s kvantitatívnym uvoľňovaním. Tiež Fed váhal reagovať na signály ukazujúce na lepšiace sa ekonomické dáta, ktoré sa v niektorých sektoroch ekonomiky objavili. Pokiaľ ide o ekonomické údaje, predaje nových domov posilnili medzimesačne o 5,7 % v porovnaní s očakávanými 3,2 % a v porovnaní s nadol revidovanými -1,3 % z minulého mesiaca.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7157 | 20.77 % |