Zápisnica z minulého zasadnutia RBA bola hlavnou udalosťou inak takmer prázdneho ázijského kalendára makroekonomických správ.
Vzhľadom k zníženiu sadzieb o 25 bázických bodov, o ktorom bolo na zasadnutí rozhodnuté, sa očakávalo, že sa zápis ponesie v holubičom tóne. V zápise sa neobjavilo pre trhy nič nové, ale jeho tón bol ešte o niečo ponurejší (viac holubičí), než sa predpokladalo. RBA trvá na tom, že vzhľadom k miernemu poklesu investícií do ťažby, nedávnemu zhoršeniu situácie na trhu práce a pochmúrnejším vyhliadkam svetovej ekonomiky je uvoľnenejšia menová politika adekvátnym riešením. Napriek tomu je ale RBA aj naďalej presvedčená, že predchádzajúce zníženia sadzieb si do ekonomiky svoju cestu stále hľadajú. Členovia bankovej rady poznamenávajú, že AUD zostáva z historického pohľadu na vysokých úrovniach aj napriek nedávnemu poklesu cien komodít. AUD na to reagoval rýchlym skokovým poklesom (ale iba o 10 bodov a na dobu iba 10 sekúnd!).
Trhy len okrajovo reagovali na správu denníka FT, že Španielsko má (konečne!?), aj keď nie očakávaným spôsobom, predložiť formálnu žiadosť o záchranu. Denník naznačil, že Španielsko požiada o úverovú linku, v rámci ktorej ECB odkúpi španielske dlhopisy, a podporí svoju žiadosť memorandom o porozumení, ktorého podmienky budú musieť schváliť nemeckí zákonodarcovia. Podľa správy tak Španielsko nevyužije fondy ESM.
Jedinou ďalšou udalosťou, ktorá stojí za zmienku, bolo vystúpenie umierneného predstaviteľa Fedu J. Williamsa. Vzhľadom k inflácii pod cieľovou úrovňou a vzhľadom k príliš vysokej miere nezamestnanosti sa silne zasadzoval o tretie kolo kvantitatívneho uvoľňovania. Posledné kolo uvoľňovania bolo pre naštartovanie ekonomiky zásadné a vôbec neznamenalo, že by sa Fed spreneveril svojej oddanosti cenovej stabilite. Ak máme určiť jasne daný číselný cieľ, potom podľa jeho názoru by 6% miera nezamestnanosti bola v súlade s úsilím Fedu o dosiahnutie maximálnej zamestnanosti.
Pre býkov aj medveďov bola včerajšia obchodná seansa zdrojom frustrácie a navrch nakoniec nemali ani jedni, ani druhí. EUR býci sa objavili hneď skraja, keď sa potom, čo O. Rehn naznačil, že Grécko možno dostane viac času, a čo sa objavili špekulácie, že Španielsko je o krok bližšie k žiadosti o kompletnú finančnú pomoc, EURUSD pretlačil úrovňou 1,2970. Slová gréckeho ministra financií, že dosiahnuť dohodu tzv. trojky pred summitom EÚ bude zrejme ťažké, však rastu trochu pristrihol krídla a nasledoval pokles.
V USA sa index podnikateľskej nálady NY Fedu zlepšil z -10,41 na -6,16, ale sklamal očakávania a uzavrel už tretí mesiac v záporných číslach. Maloobchodné tržby dosiahli na druhú stranu slušných výsledkov, keď vďaka solídnym nákupom automobilov a vyšším cenám benzínu medzimesačne vzrástli o 1,1%. Podnikové zásoby viacmenej v súlade s prognózami stúpli medzimesačne o 0,6%.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7970 | 11.50 % |