Najväčšia pozornosť sa v Ázii venovala austrálskej správe o pracovným miestach za september – a dočkali sme sa poriadneho prekvapenia! – Tentoraz, ale smerom hore.
Trhy očakávali mierny odraz od nepriamej augustovej straty 8,8 tis. pracovných miest, ale boli prekvapené oznámením, že v septembri bolo v čistom vyjadrení vytvorených 14,5 tis. nových miest. Vzniklo 32,1 tis. pracovných miest na plný úväzok, pričom v sektore čiastkových úväzkov ubudlo 17,7 tis. miest, čo malo za výsledok relatívne solídne celkové číslo, i keď táto séria zostáva i naďalej rozkolísaná. Miera nezamestnanosti sa oproti očakávaným 5,3 % zvýšila z predchádzajúcich 5,1 % na 5,4 % (29 mesačné maximum), ale významnú úlohu v tom zohral nárast miery účasti na pracovnom trhu zo 65 % na 65,2 %.
Skokovou reakciou na túto správu bolo posilnenie AUDUSD o 20 bodov a podrobnejšie údaje potom zaistili pokračovanie tohto trendu po celý zvyšok seansy. Výpredaj EURAUD stlačil tento pár k úrovni 21 denného pohyblivého priemeru a 50 % Fibonacciho korekcie, čo malo reťazový účinok na EURUSD, ktorý klesol k podpore na úrovni 200 denného pohyblivého priemeru (1,2820 -25). Na začiatku seansy bol EURUSD zrazený späť, keď agentúra S&P znížila Španielsku rating o dva stupne na BBB-, jeden stupeň nad junk, a ako dôvod uviedla rastúce ekonomické a politické riziká. Na začiatku ázijskej seansy sa teda EURUSD pohyboval na rovnakých úrovniach ako včera.
Z Nového Zélandu prišiel zmiešaný súbor dát. Index nákupných manažérov (PMI) sa v septembri zvýšil z 47,4 na 48,2 (už tretí mesiac za sebou je však pod hranicou 50), zatiaľ čo dôvera spotrebiteľov už druhý mesiac klesá. Medzimesačne poklesla o 1,3 % pričom 12mesačný výhľad domácností na ekonomickú situáciu sa ustálil na -7. V Japonsku zákazky v strojárstve (predstihový indikátor investičných výdajov v nasledujúcich 3-6 mesiacoch) po júlovom raste o 4,6 % poklesli oproti predchádzajúcemu mesiacu o 3,3 % a len tak podčiarkli stále väčšie riziko nižšieho rastu v treťom štvrťroku, na čo poukázal i výstup z posledného zasadania Bank of Japan, ktorá znížila svoj hospodársky výhľad. Zápis zo zasadania bol zverejnený práve dnes a vyplýva z neho, že len jediný člen rady presadzoval ďalšie rozšírenie výkupu aktív, zatiaľ čo iný varoval pred skutočnosťou, že ekonomika bude v krátkodobom výhľade stagnovať, či v najlepšom prípade porastie len minimálne.
Pokus páru EURUSD zdolať úroveň 200 denného pohyblivého priemeru prekazili v priebehu včerajšieho európskeho obchodovania údaje o francúzskej a talianskej priemyselnej výrobe, ktoré prekonali očakávania. Vzhľadom k nedostatku impulzov k poklesu došlo neskôr k výpredaju krátkych pozícií až k hladine 1,29, rezistenciu ale pár už neprelomil.
Z USA mnoho údajov nedorazilo, JOLTs voľné pracovné pozície poklesli na 3 561 oproti predchádzajúcemu, už tiež dole revidovanému údaju 3 593. Veľkoobchodné zásoby vykázali lepší ako očakávaný výsledok, medzimesačne nárast ale o 0,5 % nedosiahol júlové 0,6 %. Béžová kniha Fedu vyznela pomerne vyvážene s tím, že „v najlepšom prípade“ je možné počítať so scenárom mierneho rastu. Na Wall Street prevážili prvé zverejnené hospodárske výsledky za tretí štvrťrok, pod ktorých tlakom DJIA uzatvoril nižšie o 0,95 %, S&P o 0.62 % a Nasdaq o 0,43 %.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7970 | 11.50 % |