Väčšina ziskov, ktoré si trhy pripísali po zverejnení čísiel o vývoji počtu pracovných miest mimo poľnohospodárstva, bola počas včerajšieho obchodovania zmazaná a Ázia strávila seansu konsolidáciou včerajších miním, čomu pomohlo obnovenie chuti k riziku.
Čo sa týka makroúdajov, austrálske podniky zaznamenali v septembri zhoršenie ekonomických podmienok. Index obchodných podmienok Austrálskej centrálnej banky už skôr znížil z nuly na -3, pretože sentiment bol pod vplyvom silného AUD, prísnejšej fiškálnej politiky a klesajúcich cien komodít. Vyhliadka na ďalšie znižovanie zo strany Austrálskej rezervnej banky však pomohla zvýšiť úroveň podnikateľskej dôvery z -3 v minulom mesiaci na nulu, a to napriek mimoriadne chmúrnym výsledkom ťažobného a výrobného sektora.
Ak hovoríme o Austrálii - a pred štvrtkovým zverejnením dôležitej správy o úrovni zamestnanosti za september - Philip Lowe z Austrálskej rezervnej banky vo svojom vystúpení uviedol, že posledné zníženie úrokových sadzieb bolo motivované predovšetkým slabým globálnym výhľadom a zhoršujúcou sa situáciou na domácom pracovnom trhu. Zdôraznil hlavne sektor stavebníctva, kde za uplynulých 12 mesiacov došlo k úbytku 70 tisíc pracovných miest, a konštatoval, že to bolo jedno z nepríjemných prekvapení poslednej doby. Varoval, že k nízkej, stabilnej miere nezamestnanosti v posledných dvoch rokoch môže prispievať menšie zapojenie pracovných síl. Vyhlásil, že ekonomika môže disponovať väčšou voľnou kapacitou, než aká by zodpovedala len úrovni miery nezamestnanosti.
Počas seansy pomáhal austrálskemu doláru prudký odraz čínskych akcií (šanghajský kompozitný index dopoludnia vzrástol o viac ako 2%). Menový pár EURAUD stále vyzerá mimoriadne slabo.
V priebehu obchodnej seansy bol aktívny aj menový pár EURCHF, ktorý výrazne posilňoval (o 50 bodov, čo je na ázijské časové pásmo výrazná zmena), čím očividne reagoval na správy, podľa ktorých sa americký bankový gigant State Street chystá úročiť vklady vo švajčiarskych frankoch záporným úrokom vo výške 0,25%. Záporné úročenie pre každého?
Japonská centrálna banka bola vystavená ďalším verbálnym tlakom požadujúcim zavedenie ďalších stimulačných opatrení. Nový minister hospodárstva Seidži Maehara vyhlásil, že od toho, že Boj splní svoju úlohu zaistiť infláciu na úrovni 1%, očakáva rýchle výsledky. Tiež uviedol, že vláda by spoločne s centrálnou bankou mala pre prípad nutnosti zvážiť zavedenie ďalších politických opatrení a že dosiahnutie zhody medzi vládou a centrálnou bankou ohľadom menovej politiky je jednou z možností, ako Japonsku pomôcť vymaniť sa z deflácie. Guvernér Asian Development Bank Haruhiko Kuroda vyhlásil, že Japonsko je jedinou rozvinutou krajinou trpiacou defláciou, že úlohou centrálnej banky je s defláciou bojovať a že BoJ stále disponuje "radom nástrojov".
USD na začiatku včerajšej európskej seansy naďalej posilňoval, a pomohol tak menovému páru EURUSD zmazať všetky zisky, ktoré si pripísal po zverejnení amerických údajov týkajúcich sa zmeny počtu pracovných miest mimo poľnohospodárstva. Pokles EUR sa zastavil po tom, čo údaje týkajúce sa nemeckej priemyselnej výroby a vývozu mierne prekonali očakávania. GBP bola v priebehu celej seansy pod tlakom a jej vážený menový kurz sa dostal na 2mesačné minimum, čím britská mena reagovala na pomerne vlažný prejav ministra financií George Osborna týkajúci sa rastových vyhliadok britskej ekonomiky, s ktorým Osborne vystúpil na konferencii Konzervatívnej strany.
Americké trhy ostali aj napriek včerajšiemu sviatku (slávil sa Kolumbov deň) otvorené a pri veľmi slabej obchodnej aktivite mierne oslabili v dôsledku obáv zo slabších hospodárskych výsledkov firiem za 3. štvrťroku.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7344 | 18.45 % |