Kyvadlo sa vrátilo do plusu a riziku sa počas ázijskej seansy začalo opäť dariť po tom, čo predstihové ukazovatele z Číny vykázali stabilný rast.
Americký predstihový ukazovateľ spoločnosti Conference Board pre Čínu stúpol v auguste medzimesačne o 1,7%. Tento výsledok predstavuje najvyšší medzimesačný nárast za posledných sedem mesiacov a nasleduje po 0,6% posilnení v júli. Za tento vzostup vďačí ukazovateľ predovšetkým oživeniu na trhu s realitami, presvedčivému nárastu objemu poskytnutých úverov a zlepšeniu očakávaní spotrebiteľov. Spracovateľský sektor a obchod však aj naďalej vykazujú slabé výsledky. Spoločnosť Conference Board v tlačovej správe uviedla, že "posledné trendy u predstihových ukazovateľov naznačujú, že oživenie v realitnom sektore je pravdepodobne chabé a obavy naďalej vyvoláva skutočnosť, že rast je poháňaný úvermi". Vzostup indexu stačil k posilneniu chuti k riziku a EURUSD sa tak vyšplhal na nočné maximá a AUDUSD sa vrátilo späť na otváraciu úroveň z pondelka.
Čo sa týka iných udalostí, RBA zverejnila polročnú správu o finančnej stabilite, v ktorej uisťuje, že austrálske banky zostávajú relatívne silné a ziskové a majú dostatok zdrojov, aby ustáli akékoľvek vonkajšie šoky zo zahraničia. V uvedenom dokumente sa (zatiaľ?) neobjavili žiadne signály, že by na seba austrálskej banky brali neprijateľné riziká; správa ich takisto vyzýva, aby neprekonávali úverové štandardy. Rovnako tu zaznelo, že úspory austrálskych domácností sa stabilizovali na vysokých úrovniach s rýchlejším oddlžovaním súkromného sektora.
Nočný pokles menového páru USDJPY pod úroveň 78,0 vyprovokoval japonského ministra financií D. Azumiho k obvyklým komentárom, čo sa dalo čakať. Azumi sa vyjadril, že kým bude zastávať svoju funkciu (už čoskoro sa má presunúť na post generálneho tajomníka vládnucej Demokratickej strany Japonska), je pripravený prijímať v súvislosti s JPY prísne opatrenia a očakáva, že nedávne uvoľňovanie zo strany Japonskej centrálnej banky ovplyvní JPY v strednodobom až dlhodobom horizonte. Ubezpečil tiež, že po tom, čo opustí svoju funkciu, nenastane v oblasti kurzovej politiky žiadne vákuum.
Menové trhy boli cez noc relatívne stabilné, hoci euro sa po všeobecne chabých výsledkoch nemeckého prieskumu IFO obchodovalo s určitou neistotou. Na väčšinu trhov ťažko doľahla atmosféra nechuti k riziku prichádzajúca z Ázie.
Americké makrodáta k väčšiemu optimizmu príliš neprispeli, index aktivity chicagského Fedu klesol na najnižšiu úroveň od roku 2009. Index výrobnej aktivity dallaského Fedu vykázal mierne zlepšenie z hodnoty -0,6 na -0,9, avšak už tri po sebe idúce mesiace zostáva záporný.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7344 | 18.45 % |