Včerajšie vytlačenie krátkych pozícií na menových pároch s EUR pokračovalo počas dopoludňajšej ázijskej seansy. EURUSD sa na vlne stop príkazov rýchlo dostal cez 1,25 na včerajšie maximum.
Žiadna správa potom nenaštartovala rast a následné poklesy boli sotva citeľné, a tak po veľkú časť dopoludňajšej seansy tento pár osciloval okolo hladiny 1,2530.
AUD vyčkával na oznámenie RBA, ktoré znížilo sadzbu cash target o 25 bázických bodov na 3,50%. Väčšina investorov toto zníženie očakávala, aj keď niektorí počítali skôr s pohybom o 50 bázických bodov. V sprievodnom vyhlásení austrálskej centrálnej banky zaznelo, že za znížením sadzby stojí výhľad domácej ekonomiky, očakávania ďalšieho oslabenia v Európe a ďalšie spomalenie rastu v Číne. Po oznámení, ktoré zmazalo nádeje na zníženie o 50 bázických bodov, AUD posilňoval.
Čo sa týka ostatných makrodát, index nákupných manažérov v službách čínskej HSBC upevnil z 54,1 na 54,7 - tento index medzimesačne vzrástol už druhýkrát za sebou a štvrtýkrát vzrástol jeho 3mesačný priemer. Austrálsky sektor služieb v máji naopak naďalej klesal, avšak o niečo miernejšie ako v apríli (43,5 z 39,6). Deficit austrálskeho bežného účtu platobnej bilancie v prvom štvrťroku tohto roka vzrástol, pretože stagnujúci dopyt po komoditách spôsobil pád cien. Deficit stúpol na 14,892 miliardy AUD a obchodné bilancie sa z prebytku 2,2 miliardy AUD prepadli do deficitu 3,0 miliardy AUD.
Uzatváranie krátkych pozícií v EUR včera pokračovalo, pričom likviditu počas európskej obchodnej seansy navyše znížili aj oslavy kráľovninho jubilea vo Veľkej Británii. Krajiny G7 oznámili, že na dnešok usporiadajú mimoriadny konferenčný hovor týkajúci sa dlhovej krízy v EÚ a nádeje na riešenie "mávnutím čarovnej paličky" dali jednotnej mene krídla. Z MMF zaznela chvála Portugalska za jeho pokrok v reformnom úsilí, čo tiež prispelo k posilneniu eura, avšak úvahy agentúry S&P týkajúce sa pravdepodobnosti 1:3, s akou Grécko opustí eurozónu, urobili z rastu len krátkodobú záležitosť.
Zverejnené americká dáta sa obmedzili na podnikové objednávky za apríl, z ktorých vyplynulo, že objednávky oproti predchádzajúcemu mesiacu klesli o 0,6%, a revízie marcových údajov smerom nadol, čo je ďalšou známkou globálneho spomaľovania. Reakcia trhov bola prakticky nulová. Wall Street uzavrela obchodovanie so zmiešanými výsledkami. DJIA stratil 0,14%, ale S&P i Nasdaq si polepšili o 0,01% a 0,46% v tomto poradí.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7344 | 18.45 % |