Potom, čo si včerajší novo nájdený býčí sentiment prešiel niekoľkými kritickými momentmi, začínalo EUR ráno na ázijských trhoch vyššie.
Obchodovalo sa opäť v úzkych pásmach, pretože v priebehu seansy neboli zverejnené žiadne zásadné dáta, a krátkodobé smerovanie trhu tak diktovali toky objednávok. Mierny výpredaj menových párov s JPY bol jedinou udalosťou stojacou za výraznejšiu zmienku, ktorá sa tiež prejavila nevýrazným oslabením EURUSD (späť pod úroveň 1,28), avšak toto oslabovanie zostalo v umiernených medziach a napoludnie už prebiehalo v znamení konsolidácie.
Predstihový ukazovateľ vývoja čínskej ekonomiky podľa amerického združenia Conference Board v apríli opäť posilnil. Predstihový index v spomínanom mesiaci vzrástol o 0,8%, pričom k pozitívnemu vývoju indexu prispeli štyri z celkovo šiestich sledovaných zložiek. Aprílový nárast nasledoval po podobnom zisku, ktorý si index pripísal v marci, a po náraste o celé 1,0% deklarované vo februári. Sila tohto kompozitného indexu sa sústreďovala predovšetkým do bankových úverov a spotrebiteľského sentimentu, kým spracovateľský sektor a realitný trh vykázali výrazné spomalenie. To by zodpovedalo slabším aprílovým výsledkom, pokiaľ ide o index nákupných manažérov, vývoz a priemyselnú výrobu, a poukazuje to tiež na pretrvávajúce dopady opatrení na realitnom trhu na ceny nehnuteľností.
Denník China Securities Journal uviedol, že úrady teraz urýchlia proces schvaľovania investícií do infraštruktúry, aby tak bojovali proti zmierňujúcemu sa rastu a chabým výkonom trhu s nehnuteľnosťami. Vedúci projektov, ktoré boli pôvodne naplánované na neskoršiu časť roka, boli vyzvaní na predloženie návrhu projektov do konca júna.
Pokiaľ ide o včera zverejňované dáta a správy z Grécka, udialo sa toho len veľmi málo, takže menové trhy zostali čo do smerovania znovu odkázané na milosť a nemilosť toku objednávok. Rozpätie bolo relatívne úzke, ale v prípade EUR sme spočiatku zaznamenali testovanie spodných hladín, keď pomaly skĺzlo k minimu 1,2725, než si lepšia nálada na akciových trhoch vyžiadala obrat o 180° a opätovný výstup na vyššie úrovne. Zmenu sentimentu priniesli chlácholivejšie slová o podpore rastu z úst nemeckého ministra financií W. Schäubleho (upozorňujeme tiež, že najväčší nemecký priemyselný odborový zväz IG Metall cez víkend vyjednal pre svojich členov najväčšie zvýšenie miezd za dvadsať rokov, a to 4,3% za jeden rok od 1. mája, čo môže prispieť k rastu spotreby a dôvery v nemeckú ekonomiku).
Pokiaľ ide o makrodáta, stavebná výroba v eurozóne vykázala v marci masívny odraz, keď z predchádzajúcich -10,4% vzrástla medzimesačne o 12,4%, aj keď dvojmesačný priemer je tesne pri nule, rovnako tak ako v niekoľkých posledných rokoch (všimnite si, že podobných divokých výkyvov sme boli svedkami v rovnakom období v roku 2010). Čo sa týka USA, index aktivity chicagského Fedu vykreslil iný obrázok než pred niekoľkými dňami index podnikateľskej nálady NY Fedu, keď sa z marcových smerom nadol revidovaných -0,44 odrazil na +0,11. To poskytlo ďalší impulz k miernej zmene sentimentu a Wall Street prerušil sériu šiestich stratových dní (aj keď Facebook si viedol naozaj zle: -11%). Index DJIA uzavrel o 1,09% vyššie, S&P o 1,6% a Nasdaq o 2,46%.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7344 | 18.45 % |