Práve zverejnený zápis z posledného zasadnutia RBA, na ktorom sa prekvapivo rozhodlo o znížení úrokových sadzieb o 50 bázických bodov, nebol na trhu počas dnešnej ázijskej seansy skutočnou hybnou silou, pretože sme už medzitým poznali vyhlásenie o menovej politike BA. V zápise sa 50bodové zníženie sadzieb zdôvodnilo predovšetkým potrebou znižovania nákladov na pôžičky pre “širokú verejnosť”, pretože významné miestne banky začali sadzby zvyšovať, pričom veľkoobchodné náklady na financovanie sú nižšie, ale stále nad úrovňami z polovice roka 2011. Ďalším dôvodom bola zlá situácia na trhu s bývaním, kde vidia členovia bankovej rady len malú šancu na skoré oživenie v bytovej výstavbe. Na druhú stranu sa výnimočne dobre darí ťažobnému priemyslu.
Pokiaľ ide o vonkajšiu situáciu, čínsky rast sa spomalil na udržateľnej úrovni, zatiaľ čo globálny rastový sentiment je krehký, pretože Európa má pred sebou napriek určitému pokroku stále ešte veľa práce (to všetko pred francúzskymi a gréckymi voľbami). Impulzívna reakcia bola pre AUD mierne negatívna, aj keď AUDUSD poklesol len o 15 bodov na 0,9947 a potom začal svoju pozíciu konsolidovať.
S EUR sa v priebehu ázijskej seansy intenzívne obchodovalo, keďže zo včerajšieho obchodovania sa sem preniesla všeobecnejšia averzia voči riziku. Rozhodnutie agentúry Moody ‘s znížiť rating 26 talianskym bankám (dvom najväčším o jeden stupeň, ostatným až o 4) rozhodne nikomu a ničomu nepridalo, takže pár EURUSD zažil pád až na štvormesačné minimum na 1,2815 a EURGBP na úrovni 0,7965 čo je dokonca tri a polročné minimum.
Za neistej vonkajšej situácie a rastového potenciálu čínskej ekonomiky idú priame zahraničné investície v Číne stále proti vetru. Aprílové čísla ukazujú medziročný pokles o 0,7%, pričom kumulovaný výsledok za prvé 4 mesiace kalendárneho roka je medziročne nižší o 2,4%. V apríli do Číny pritieklo 8,4 miliardy USD, čo doteraz za rok 2012 predstavuje celkovo 37,9 miliardy USD.
Vyjednávania o zostavení vládnej koalície v Grécku nikam nevedú (zdá sa, že opakované voľby sú na spadnutie), priemyselná výroba v eurozóne je chabá a výnosy z dlhopisov krajín na periférii eurozóny začali rásť, takže euro od včerajška aj naďalej oslabovalo. SNB zopakovala svoje odhodlanie udržať pár EURCHF nad minimálnou hranicou 1,20, pričom podľa šéfa SNB Jordana je údajne aj táto úroveň pre nadhodnotený CHF príliš nízka. V rámci všeobecného výpredaja riziká zaznamenali komoditný pokles, čo sa podpísalo na AUD a CAD. Pár AUDUSD sa prvýkrát od decembra 2011 prepadol pod úroveň parity.
Z USA neprišli žiadne dáta ani vystúpenia predstaviteľov Fedu, ktoré by mohli ovplyvniť obchodovanie na americkom trhu, a ten preto nabral kurz podľa Európy. DJIA uzavrel o 0,98% nižšie, S&P o 1,11% a Nasdaq o 1,06% nižšie.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7344 | 18.45 % |