Zlatým klincom ázijskej seansy bolo dnes zverejnenie zápisnice z aprílového zasadnutia, ktorý ponúkol ďalší výhľad do úvah centrálnej banky o austrálskej ekonomike a politike úrokových sadzieb.
Pôdu pre májové zasadnutie pripravila RBA diskusiami o možnosti zníženia úrokových sadzieb – ak to bude nutné na základe údajov o inflácii v prvom štvrťroku. Rovnako ako vo vyhlásení, ktoré nasledovalo po zasadnutí, uviedli členovia, že pred akýmkoľvek znižovaním sadzieb je nutné počkať si na údaje o inflácii, aj keď nižšie odhady rastu a dopytu budú mať pravdepodobne na inflačné prostredie pozitívny vplyv. RBA uznala existenciu značných rozdielov medzi jednotlivými odvetviami ekonomiky, najmä zlú situáciu na trhu s bývaním a stavebníctvom. Banka tiež naznačila, že z hľadiska zamestnanosti na tom ekonomika môže byť horšie, než vypovedá základná miera nezamestnanosti a očakávaná miera účasti na pracovnom trhu – tieto obavy vyvoláva pokles odpracovaných hodín. RBA tiež uviedla, že AUD zostáva silný aj napriek zníženiu rozdielov medzi vývoznými a dovoznými cenami (terms of trade). AUD na to zareagoval len obmedzene poklesom 10 až 15 bodov oproti svojmu americkému kolegovi a 20bodovým posilnením voči AUDNZD.
Inde vo svete oznámila Čína v marci pokles priamych zahraničných investícií už piaty mesiac za sebou. Podľa ministerstva obchodu spomalil prílev investícií do Číny medziročne o 6,1% na 11,76 mld USD – vo februári bol zaznamenaný pokles o 0,9%. V prvom štvrťroku 2012 predstavoval celkový objem investícií 29,5 mld USD, o 2,8% menej ako v porovnateľnom období roka 2011.
Keď už sme pri Číne, čínsky štátny úrad pre správu devízových rezerv (SAFE)oznámil ďalšiu zmenu devízových pravidiel spočívajúcu v uvoľnení pravidiel týkajúcich sa čistých otvorených pozícií; krátke pozície v USD sú teraz povolené. Toto opatrenie by malo pre obojsmerný trh zabezpečiť viac likvidity. Vzhľadom k tomu, že sa vezie na vlne víkendového rozširovania denného pásma obchodovania, pravdepodobne podporí obojsmernú aktivitu v oblasti obchodovania v juanoch na pevnine Číny i za jej hranicami.
Menový pár EURUSD pri včerajšom európskom obchodovaní raz krátko spadol pod kľúčovú úroveň 1,30 – a to bolo všetko. Následný ťažkopádny vzostup donútil investorov s krátkymi pozíciami – ktorí očakávali ďalší prepad – k ústupu. Po celý zvyšok seansy tento menový pár stabilne šplhal nahor. Problémy so zadlžením periférnych štátov EÚ pretrvávajú; výnosy španielskych dlhopisov opäť vzrástli na viac ako 6%.
Makrodáta z USA boli zmiešané, maloobchodný predaj vzrástol o solídnych 0,8% medzimesačne, mimo áut a plynu o 0,7% medzimesačne, index podnikateľskej nálady štátu NY sa však znova priblížil úrovni nulovej expanzie / kontrakcie s hodnotou 6,56 (v minulom mesiaci to bolo 20,21). Čiastkové indexy signalizovali stagnujúci počet nových objednávok na úrovni 6,48, zatiaľ čo zamestnanosť vzrástla na cyklické maximum 19,28. Zaplatené ceny boli najvyššie za uplynulé štyri mesiace, aj keď počet dodávok prudko klesol. Podnikové zásoby presne zodpovedali predpovediam, avšak index ceny rezidenčných nehnuteľností NAHB v apríli klesol z 28 na 25.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7344 | 18.45 % |