Počas ázijskej seansy bolo po dlhom veľkonočnom víkende rušno. Uverejnených bolo niekoľko kľúčových údajov a niektoré z nich prekvapili!
Čínske obchodné dáta za marec ohromili robustným prebytkom vo výške 5,35 mld USD, aj keď sa po februárovom schodku vo výške 31,48 mld USD očakával ďalší deficit. Tento obrovský obrat bol spôsobený vyšším vývozom a nižším dovozom, než sa predpokladalo - také dvojité kúzlo. Reakcia na tieto údaje bola zmiešaná. Zdalo sa, že to mierne podporilo ochotu riskovať, ale AUD z toho nič nevyťažil, pretože nižší dovoz má negatívny vplyv na vyhliadky AUD.
Ďalej nasledovalo rozhodnutie Bank of Japan o úrokových sadzbách a stimulačných opatreniach, ktoré bolo zverejnené čoskoro a niektorých účastníkov trhu prekvapilo. Hlasovanie dopadlo jednomyseľne v prospech zachovania súčasnej úrovne sadzieb a vyššieho nákupu aktív (čo sa považuje za prekvapenie, pretože jeden člen bankovej rady pri poslednom zasadnutí vyzval k ďalšiemu uvoľňovaniu) a USDJPY a menové páry s JPY prišli o všetky zisky, ktoré dosiahli včera v reakcii na článok v denníku Nikkei News, ktorý naznačoval, že prídu na rad ďalšie stimulačné opatrenia (aj keď v skutočnosti sa v ňom uvádza, že pre akýkoľvek krok je pravdepodobnejšie zasadnutie 27. apríla).
Druhoradé údaje z Austrálie priniesli mierne pozitívne prekvapenie: index nákupných manažérov v stavebníctve zaznamenal zlepšenie z 36,2 na 35,6 bodu, rovnako ako prieskum podnikateľských podmienok NAB z +3 na +4, čo viedlo k posilneniu podnikateľskej dôvery z +1 na + 3 body. Jediným zádrheľom sa tak ukázal o niečo slabší nárast pracovných inzerátov ANZ, medzimesačne o +1% oproti predchádzajúcim +3,3%.
V závese za zverejnenými údajmi rizikové meny okolo poludnia ustúpili z predchádzajúcich maxím, pričom ázijské burzy buď stratili časť svojich predchádzajúcich ziskov, alebo sa prepadli ešte hlbšie do červených čísel. Trhy potom jednoznačne ovládol ďalší výpredaj rizika.
Včera ku koncu dňa zverejnila svoj marcový index spotrebiteľských cien a index cien výrobcov i Čína. Medziročný (očakávaný) pokles indexu cien výrobcov o 0,3% po februárovej nule naznačuje, že s infláciou problém nebude. Trochu väčšie obavy vyvolal index spotrebiteľských cien, ktorý medziročne vyskočil na 3,6% z februárových 3,2% a prekonal aj konsenzuálne očakávania vo výške 3,4%. Piatkové údaje o zamestnanosti v USA aj naďalej prejavovali svoj vplyv a včera po návrate ďalších účastníkov trhu z veľkonočných prázdnin tak dolár ďalej oslaboval.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7344 | 18.45 % |