Počas ázijskej seansy hýbal trhom znovu AUD. Trvalý výpredaj AUDJPY (pravdepodobne v súvislosti s repatriáciou JPY na konci finančného roka) poslal AUDUSD pod včerajšie minimá, aj keď len plytko. Obedňajšie vyberanie ziskov viedlo od tej doby ku konsolidácii, ale stále zostávame pod hranicou 1,04. Jediný makroekonomický údaj zverejnený v Austrálii bol druhoradý a na tendenciu k výpredaju mal nepatrný vplyv. Len pre poriadok, voľné pracovné miesta vykázali vo februári v Austrálii malý odraz, keď po januárovom 3,4% prepade vzrástli medzikvartálne o 0,7%.
Japonské maloobchodné tržby zaznamenali vo februári znovu silný rast, keď sa po solídnom januárovom náraste o 3,1% zdvihli medzimesačne o 2,0%. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka sú tržby o 3,5% vyššie, čím výrazne prekonali konsenzuálnych 1,4%. Tržby veľkých maloobchodov sa tiež zvýšili a vykázali prvý nárast za 7 mesiacov, aj keď pomalším medziročným tempom na úrovni 0,2%. K týmto pozitívnym údajom prispelo chladné počasie a vďaka prestupnému roku jeden “nákupný” deň navyše. Ale potenciálne zvýšenie dane z obratu a neistý výhľad globálnej ekonomiky je varovaním pred prílišným optimizmom, ktorý by tieto údaje mohli naznačovať. USDJPY po výpredaji menových párov s JPY údajne v súvislosti s koncom mesiaca, štvrťroka a finančného roka zamieril nižšie.
Pokiaľ ide o ostatné dáta, novozélandskí obchodníci boli ohľadom svojich vyhliadok v marci optimistickejší. Výhľad aktivity NBNZ naznačuje, že 38,8% firiem očakáva do budúcnosti lepšie časy, čo je nárast z 31,2% zaznamenaných vo februári. Tejto lepšej nálade zodpovedá aj podnikateľská dôvera; oproti 28% z minulého mesiaca vidí najbližších 12 mesiacov optimisticky 33,8% respondentov. Napriek ťažkostiam globálnej ekonomiky a silnému NZD vykázal prieskum vyššie hodnotenie u zámerov v oblasti zamestnanosti, očakávaných ziskov a plánovaných investícií. Po zverejnení údajov zamieril NZD voči USD vyššie, ale výpredaj AUD ho stiahol dole. AUDNZD počas obchodnej seansy oslabil, čo naznačuje, že NZD sa darí lepšie ako jeho príbuznému od protinožcov.
Menové trhy včera zažili miernu tendenciu k odklonu od rizika, pričom hlavným pohonom vývoja boli obavy týkajúce sa globálneho rastu spolu so slabými makrodátami. Najväčšiemu tlaku bola vystavená GBP i kvôli miernemu poklesu HDP za štvrtý štvrťrok (medzikvartálny pokles z hodnoty -0,2% na -0,3% a medziročný pokles z +0,7% na +0,5%) a údajnému nákupu EURGBP pre londýnsky fix. Blízkosť konca mesiaca, štvrťroku a finančného roku v Japonsku zabránili USDJPY v tom, aby sa vzhľadom na repatriačné toky, ktoré sú teraz predmetom debaty, znovu udržal nad hranicou 83,0.
Komoditné meny išli kvôli nižším cenám ropy nadol, pretože aktuálne dáta ukázali na vytváranie zásob, a taktiež kvôli špekuláciám trhu o tom, že USA siahajú do svojich strategických zásob ropy (neskôr dementované). AUD začal oslabovať potom, čo austrálsky minister financií W. Swan uviedol, že dosiahnuť sľubovaný prebytok rozpočtu v budúcom fiškálnom roku bude vzhľadom na silný AUD, oslabenie určitých segmentov ekonomiky a spomalenie rastu výnosov v ťažobnom priemysle oveľa ťažšie. EURUSD sa na základe správ o návrhu na zlúčenie prostriedkov ESM a EFSF v rámci eurovalu do polovice roku 2013 podarilo vyšvihnúť späť nad hladinu 1,33.
Čo sa týka USA, objednávky tovarov dlhodobej spotreby vo februári vzrástli (avšak nie natoľko, aby to vyrovnalo prepad v predchádzajúcom mesiaci). Išlo o 2,2% nárast nasledujúci po januárovom 3,6% poklese, avšak tento rast možno pripísať predovšetkým výraznému nárastu objednávok v leteckom priemysle. Odhliadnuc od objednávok v obrannom a leteckom priemysle, potom ide o nižší rast vo výške 1,4%. Wall Street zakončil obchodovanie v červených číslach po tom, čo nižšie ceny ropy a kovov povzbudili predaj akcií súvisiacich s komoditami. DJIA uzavrel o 0,54% nižšie, S & P i Nasdaq o 0,49% nižšie.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7344 | 18.45 % |