Prvé z dnešných oznámení centrálnych bánk o úrokových sadzbách prišlo na začiatku ázijskej seansy, keď RBNZ ponechala podľa očakávania oficiálne sadzbu bezo zmeny na 2,5%. Vo svojich komentároch po tomto oznámení však guvernér RBNZ A. Bollard poukázal na zlepšenia v niektorých segmentoch domácej ekonomiky a na lepší globálny výhľad. Zároveň ale poznamenal, že nedávne posilňovanie NZD by mohlo cyklus sprísňovania menovej politiky oddialiť. To stačilo na to, aby NZD spadol zo svojich počiatočných maxím a po zvyšok seansy sa všeobecne obchodoval na nižších úrovniach.
Trhom zahýbala správa o austrálskej zamestnanosti, pretože celková zmena zamestnanosti vykázala vo februári stratu 15,4 tis. pracovných miest, čo je oveľa horší výsledok než nízkych konsenzuálnych 5,0 tis. (Aj keď rozpätie prognóz bolo extrémne široké.) Skokovou reakciou bol prepad AUDUSD o 40 bodov, ku ktorému prispel aj mierny nárast nezamestnanosti z 5,1% na 5,2% (a nepatrný pokles miery účasti na trhu práce z 65,3% na 65,2%), ktorý potvrdil tendenciu k oslabovaniu. Všetky pracovné miesta, o ktoré ekonomika prišla, sa však zaraďujú do kategórie čiastočných úväzkov; plné pracovné úväzky skončili vo februári na nule, a tak sme boli svedkami 20-30 bodového odrazu od miním a obchodovania v strede pásma, než v čase písania tohto článku nastal rýchly hon na stoploss nad úrovňou 1,06.
Množstvo údajov z Japonska prinieslo o.i. revíziu konečných medzikvartálnych údajov o HDP za štvrtý štvrťrok smerom nahor z -0,6% na -0,2%, pričom k zlepšeniu prispeli najmä vyššie kapitálové výdavky. Na druhú stranu Japonsko v januári zaznamenalo rekordný deficit bežného účtu platobnej bilancie, ktorý sa z prebytku 303,5 miliardy JPY dostal do deficitu 437,3 miliardy JPY. Jedenáste medzimesačné zhoršenie v rade nastalo v dôsledku neutešeného výsledku obchodnej bilancie, ktorá potom, čo utrpela dvojitý úder zo strany chradnúceho exportu a rastúcich nákladov na dovoz energií, nafúkla svoj deficit o 245,9% na 1,3816 miliardy JPY. Výsledkom bol horší údaj, a to aj napriek vyššiemu prebytku príjmov vo výške 1,1326 miliardy JPY. Po oznámení týchto dát USDJPY aj menové páry s JPY zamierili vyššie, napriek tomu však zostali v úzkom pásme.
Neskôr počas včerajšej obchodnej seansy rizikové aktíva posilnili, pretože sentimentu pomohli lepšie údaje o zamestnanosti v USA. EUR sa voči USD obchodovalo v úzkom pásme, keďže trhy aj naďalej odpočítavajú čas do ďalšieho termínu zmluvy o podiele súkromného sektora na riešení gréckej dlhovej krízy, zatiaľ čo GBP sa po umiernenom jastrabom komentári hlavného ekonóma BoE S. Dalea (inflácia do jari klesne k 3% a postupne sa bude v priebehu roka zmierňovať, až dosiahne cieľovú hodnotu 2%) pokúsila prelomiť hranicu 1,57 voči USD, ale narazila tam na silnú podporu. Holandský minister financií uviedol, že jeho krajina je ochotná zvýšiť veľkosť záchranného fondu eurozóny.
Čo sa týka makro údajov, správa spoločnosti ADP o zmene počtu pracovných miest v súkromnom sektore ukázala, že americká ekonomika v januári vytvorila 216 tis. nových pracovných miest, čo sa značne blíži 215 tis. podľa konsenzu a výrazne to prekonáva 173 tis. z minulého mesiaca. Oživilo to nádej na slušnú piatkovú správu o počte pracovných miest mimo poľnohospodárstva. Majte však, prosím, na pamäti, že v predchádzajúcom mesiaci medzi týmito správami nebola absolútne žiadna korelácia. Produktivita mimo poľnohospodárstva vzrástla v konečnom vyčíslení za štvrtý štvrťrok medzikvartálne o 0,9%, ale jednotkové pracovné náklady sa dramaticky zdvihli, a to medzikvartálne o 2,8% z 1,2% v treťom štvrťroku.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7157 | 20.77 % |