Správa o zamestnanosti v Austrálii bola hlavnou udalosťou pre štvrtkovú ázijskú seansu a to, že reportované údaje prekonali očakávania, vyvolalo silné reakcie.
V austrálskej ekonomike pribudlo v januári celkom 46,3 tis. nových pracovných miest, čo je omnoho viac než očakávaný nárast o 10 tisíc. AUD na to reagoval skokovým nárastom o 40 bodov voči americkému doláru. Správa však tiež uvádza, že takmer všetok nárast sa týkal pracovných miest na čiastočný úväzok (došlo tak k vyrovnaniu výrazného poklesu v tejto kategórii za december, ktorého revidovaná hodnota sa zhoršila až na -59,6 tis.). Pracovných miest na plný úväzok pribudlo len 12,3 tis. V súčte za december a január tak v priemere pribúdalo mesačne len niečo cez 5 tis. nových pracovných miest a tento údaj už možno len ťažko považovať za zázrak (aj keď niektorí členovia eurozóny by z takého pokroku mali veľkú radosť!) a AUDUSD už toľko neposilňovala. Po zvyšok seansy sa tento pár konsolidoval na nižšej úrovni. Miera účasti na pracovnom trhu zostala pevne na 65,3% a miera nezamestnanosti klesla z 5,2% na 5,1%.
Ďalej boli zverejnené konečná čísla HDP v Singapure za štvrtý štvrťrok, ktoré boli revidované na trochu lepšej hodnote, ale rovnako medzikvartálne zaznamenali negatívny 2,5% rast v porovnaní s -4,9% z prvého odhadu. V priebehu celého roku 2011 ekonomika vzrástla o 4,9%, čo je o niečo viac ako počiatočný 4,8% odhad. Slabý export elektroniky vyvažoval raketový rast biomedicínskych výrobkov a podporu poskytli aj stavebné projekty verejného sektoru. Vláda pred piatkovým zverejnením singapurského rozpočtu (od 7:30 GMT) prehodnotila svoju prognózu rastu na rok 2012 na 1-3%.
Prehľad novinových titulkov týkajúcich sa Grécka ukázal, že správa o tom, že finanční ministri krajín eurozóny zvažujú odsunutie všetkých častí záchranného plánu pre Grécko, postačovala k stlačeniu EUR voči americkému doláru na deväťdenné minimum a plošnému rozšíreniu všeobecného oslabenia. Šéf eurozóny J.-C. Juncker poznamenal, že hoci pri rokovaní o druhom záchrannom balíku pre Grécko došlo k istému pokroku, je potrebné ešte zvážiť konkrétne spôsoby merania realizácie reformy a primárne venovať pozornosť dlhovej službe. Zmiešané čísla HDP za štvrtý štvrťrok z Francúzska, Nemecka a Talianska vyústili v celkový -0,3% medzikvartálny rast eurozóny, čo zodpovedalo prognózam.
Čo sa týka makrodát z USA, index podnikateľskej nálady newyorského Fedu pokračoval vo svojom vzostupnom trende z poslednej doby a z úrovne 13,48 bodu atakoval hranicu 19,53 bodu, čo je najlepší údaj od júna roku 2010, ktorý navyše značne predbehol odhady. Priemyselná výroba naopak potom, čo v decembri zaznamenala 1,0% zisky, bola v januári bez zmeny, zatiaľ čo miera využitia kapacít stagnovala z pôvodných 78,6% na úrovni 78,5%. Dobré správy pokračovali, keď index trhu nehnuteľností NAHB vzrástol z 25 na 29 bodov, a dosiahol tak svoju najvyššiu úroveň od mája roku 2007 a zároveň je tak ďalším signálom toho, že sa trh s nehnuteľnosťami stabilizuje. Wall Street na tieto dobré správy nijako nereagoval a po volatilnej seanse spôsobenej pohybom akcií spoločnosti Apple zakončil obchodovanie v červených číslach.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7157 | 20.77 % |