RBA prekvapila svojim rozhodnutím ponechať základnú úrokovú sadzbu cash target na úrovni 4,25%. AUD v dôsledku toho vystrelil nahor, pretože sa s istotou očakávalo zníženie o 25 bázických bodov, ktoré už bolo započítané do kurzu.
RBA svoje rozhodnutie zdôvodnila tým, že riziká spojené s Európou sú stále značné a od posledného zasadnutia sa ekonomické podmienky ešte zhoršili. V sprievodnom vyhlásení vyhodnotila menovú politiku ako primeranú – refinančná sadzba sa pohybuje takmer v strednodobom priemere, ale vzhľadom k poklesu dopytu a spomaleniu inflácie je do budúcna priestor pre zníženie sadzieb.
Čo sa týka Číny, RBA uviedla, že rast sa spomaľuje, ale väčšina ukazovateľov za druhú polovicu roka zostáva na solídnej úrovni. Spomenula síce silný kurz AUD, ale nehodnotila ho ako dôvod na zníženie sadzieb, pričom ako jeden z hlavných faktorov posilnenia uviedla oslabenie EUR. Na trhu s pokladničnými poukážkami došlo k výpredaju všetkých 18 bázických bodov, ktoré boli započítané do cien s predstihom, a do konca ázijskej seansy sa už len kupovalo pri poklesoch.
Vyrojili sa tiež špekulácie o tom, že hodnota budúcej alokácie PBOC do nových pôžičiek v juanoch (bude ohlásená medzi 11. až 15. februárom) bude pod očakávaním. Posledný prieskum ukazuje nárast očakávaní z 640,5 miliardy jüanov v decembri na 1,0 bilión jüanov a špekuluje sa o hodnote okolo 700-800 miliárd jüanov. Šanghajské akcie kvôli tomu oslabili (o takmer 2%), a v dôsledku toho došlo ku krátkemu miernemu poklesu aj pri rizikových menách. Ostatné burzy však obmedzili negatívny dopad a zostali v čiernych číslach.
Japonské ministerstvo financií zverejnilo podrobné údaje o svojich intervenciách vo štvrtom štvrťroku. Tie ukazujú, že okrem celkových viac ako 8 biliónov JPY použitých 31. októbra 2011 (tento zásah bol oznámený, ale nebola známa jeho výška) pokračovalo ministerstvo financií až do 4. novembra v neoznamovaných čiže “skrytých” intervenciách, ktoré dosiahli výšku 1 bilión JPY.
V noci zverejnené britské maloobchodné tržby BRC boli o niečo lepšie, než sa očakávalo, ale ukázali, že britské maloobchody zažili druhé najslabšie januárové tržby od roku 1995. Najväčší prepad zaznamenali v januári 2010. Tržby v porovnateľných obchodoch klesli po decembrových vianočných +2,2% medziročne o 0,3% oproti očakávaným 0,8%. Podrobné údaje ukazujú na klesajúce tržby v kategórii príslušenstva do domácnosti, takmer nulový rast u oblečenia a výrazne nižšie tržby u potravín (upozorňujeme, že táto správa meria tržby podľa hodnoty, takže hlavným faktorom sú pravdepodobne vysoké zľavy).
Počas pondelňajšej európskej seansy to s EUR trhalo sem a tam, nakoľko boli oznámené/odložené rozhovory/stretnutia s gréckymi predstaviteľmi a v konečnom dôsledku sa nič nevyriešilo. Neistota pretrváva, ale meny sa vrátili takmer na rovnaké úrovne, na ktorých sa včera ázijská seansa otvárala. Nad očakávania lepšie nemecké podnikové objednávky nedokázali EUR podporiť, pretože grécke snahy splniť požiadavky Trojky na škrty / úspory sa zjavne nachádzajú v bludnom kruhu. Požiadavky Trojky, ktoré sú podmienkou pre uvoľnenie finančných prostriedkov vo výške 130 miliárd EUR, zahŕňajú zníženie miezd v súkromnom sektore, napríklad 20% zníženie minimálnej mzdy, rozpočtové škrty a 15% zníženie doplnkových dôchodkov.
AUD sa pred dnešným očakávaným znížením sadzieb o 25 bázických bodov zo strany RBA darilo o niečo horšie, pričom na zvyšok komoditného priestoru mali vplyv nižšie ceny komodít. Oslabovanie CAD trochu zmiernil silný kanadský index nákupných manažérov – oproti predchádzajúcim 63,5 a očakávaným 59,7 vzrástol na 64,1. Ceny domov vo Veľkej Británii prekonali očakávania, keď rozšírili nedávnu sériu nad očakávania dobrých údajov.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7344 | 18.45 % |