Obchodovanie sa rozbiehalo v pondelok pomaly, pretože trhy boli otvorené len v kontinentálnej Európe. Tie akciové trhy, kde sa obchodovalo, zaznamenali 2-3% rast, ale EUR zostalo pri malej hĺbke trhu oslabené a EURJPY výrazne prelomilo hranicu 100 až na nové historické minimum tesne pod 99,50. Ostatným rizikovým menám sa darilo lepšie – AUDUSD sa prepadol takmer na 1,03 a NZDUSD na 0,78.
Počas utorkovej ázijskej seansy sa euru darilo trochu lepšie vďaka tomu, že nové zlepšenie ázijských indexov nákupných manažérov podporilo chuť k riziku. Počas víkendu sa oficiálny PMI v Číne prehupol cez hodnotu 50 na 50,3 a odrazil sa po poklese na 49,0 z minulého mesiaca. Dobré správy tiež prichádzali z Austrálie, kde PMI v spracovateľskom sektore posilnil zo 47,8 na 50,2, a prvýkrát za posledných šesť mesiacov tak prekonal hodnotu 50 bodov. A čínsky PMI mimo spracovateľský sektor po novembrovom poklese z 57,7 na 49,7 sa zázračne vrátil na 56,0. Tieto makrodáta zaistili pomalý, ale istý rast rizikových mien, tentoraz vrátane EURUSD.
Čo sa týka ostatných údajov, vývoj HDP v Singapure bol slabý, ako väčšina analytikov čakala a príslušné úrady oznamovali. HDP sa v 4. štvrťroku medzikvartálne prepadol o 4,9% (očakávalo sa -5,0%) a rast sa za 3. štvrťrok znížil z + 1,9% na +1,5%. V medziročnom porovnaní rast oproti očakávaným +4,3% dosiahol len +3,6%, čo je menej ako 5,9% revidovaných smerom dole za 3. štvrťrok. V 4. štvrťroku sa ďalej veľmi nevyznamenal ani spracovateľský priemysel (-21,7% medzikvartálne), ktorý vzhľadom na súčasnú ekonomickú klímu bude v tomto trende zrejme pokračovať aj ďalej. Tiež stavebníctvo išlo medzikvartálne dole o 6,7%, zatiaľ čo služby si medzikvartálne pripísali +3,4%. Dáta za 4. štvrťrok teda znížili rast v roku 2011 na 4,8%, čo je mierne pod úrovňou 5% vládnej prognózy a výrazne pod 14,5% očakávanými v tomto desaťročí.
Ak sa pozrieme na ďalšie včerajšie dáta, švédsky index nákupných manažérov sa oproti minulému mesiacu taktiež zlepšil, keď sa z úrovne 47,6 dostal na 48,9, zatiaľ čo indexy z Nemecka a EÚ už neboli zďaleka tak presvedčivé – nemecký index nákupných manažérov vzrástol zo 48,1 na 48,4 a index nákupných manažérov v EÚ zostal na nezmenenej výške 46,9. Všimnite si, že všetky európske indexy nákupných manažérov stále ešte nedosahujú úroveň 50, teda kľúčovú hladinu kontrakcie / expanzie.
Pozornosť sa v prípade európskych dát sústredí na indexy nákupných manažérov z Nórska, Veľkej Británie a Švajčiarska, zápisnicu z posledného zasadnutia Riksbank (zníženie sadzieb o 25 bázických bodov) a mieru nezamestnanosti v Nemecku. V Severnej Amerike sú potom na programe dňa výdavky v stavebníctve, index aktivity v spracovateľskom priemysle ISM a index cien ISM spolu so zápisom z posledného zasadnutia FOMC.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7344 | 18.45 % |