Obchodovaním na ázijských trhoch hýbal predovšetkým AUD, po tom ako RBA oznámila zníženie svojej základnej úrokovej sadzby (cash target) o 25 bázických bodov na 4,5%. Zatiaľ čo prieskumy naznačovali, že trh napoly očakáva zníženie sadzby a napoly ponechanie bez zmeny, forwardové trhy už zníženie o 25 bázických bodov, ktoré z tohto rokovania vzišlo, do cien premietli. AUD sa po oznámení napriek tomu rýchlo prepadol o 50 bodov.
RBA svoj krok zdôvodnila tým, že inflácia teraz pravdepodobne bude takmer na cieľovej hodnote, existujú signály naznačujúce spomalenie čínskej ekonomiky, finančné podmienky sú prísnejšie a znížené riziko mzdových nákladov rastie. V sprievodnom vyhlásení sa tiež píše, že európske problémy ešte môžu nejakú dobu trvať a že vzhľadom na nedávne zmätky na trhoch sa očakáva, že miestne domácnosti a firmy zostanú opatrnejšie. Vyhlásenie teraz zaujíma neutrálnejší postoj k menovej politike.
Naopak tí, ktorí očakávali opätovný zásah japonskej vlády, boli dnes sklamaní. USDJPY otvoril bezo zmeny na uzatváracích úrovniach newyorského obchodovania a pokojné vody rozčeril iba rýchly zmätočný rast na úroveň 79,0 (obchodníci sa v očakávaní intervencie pridali k prúdu), ktorý ale rovnako rýchlo obrátil, ako náhle kupovanie ustalo, a zvyšok seansy sme strávili nad úrovňou 78,0, ale pod otváracími úrovňami.
Ázia dnes odštartovala zber výsledkov indexov nákupných manažérov so zmiešanými výsledkami. Austrálsky index nákupných manažérov v spracovateľskom sektore sa odrazil od nízkej hodnoty 42,3 z minulého mesiaca a dostal sa na úroveň 47,4, zatiaľ čo čínske výsledky ukázali pokles oficiálneho údaja z 51,2 na 50,4 (očakávalo sa zlepšenie na 51,8 ), čo náladu na trhu ľahko zhoršilo. O hodinu neskôr priniesol index nákupných manažérov v spracovateľskom sektore (HSBC) odlišný údaj – s rastom na 51,0 (pred niekoľkými dňami to bolo 51,1), oproti hodnote 49,9 z minulého mesiaca.
V priebehu pondelkového obchodovania sa pozornosť rýchlo obrátila späť k Európe (miesto japonskej intervencie), kde EUR utrpelo ťažké straty. Slabé dáta z Európy (nemecké maloobchodné tržby pod očakávaním, nezamestnanosť v eurozóne na úrovni 10,2% dosiahla od septembra najvyššiu hodnotu), spready talianskych dlhopisov stále nad úrovňami pred dosiahnutím dohody a správy, že grécky premiér vypíše referendum o novej dohode o pôžičke od EÚ, zvýšili tlak a poslali jednotnú menu späť na úrovne z minulého štvrtka. Kladnou správou na druhú stranu je, že agentúra Moodys zvýšila svoj výhľad týkajúci sa švédskych úverov. Pri poklese USDJPY sa sporadicky objavovali dopyty z Japonska.
Pokiaľ ide o americké trhy, chicagský index PMI za október poklesol z 60,4 na 58,4 bodov (oproti očakávaným 59,0), ale index aktivity v spracovateľskom sektore zostavovaný dallaským Fedom sa naopak zotavil zo septembrového prepadu a posilnil z -14, 4 na +2,3 (oproti očakávaným -5,0). Wall Street uzavrel svoj najúspešnejší mesiac za posledných 20 rokov poklesom kvôli negatívnej nálade spojenej s čerstvými obavami o budúcnosť Európy a kvôli správam o bankrote MF Global. Index DJIA oslabil o 2,26%, S & P o 2,47% (teraz za tento rok takmer bezo zmeny) a Nasdaq odpísal 1,93%.
Viac informácií na www.saxobank.sk
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7344 | 18.45 % |