Bola príčinou nízka likvidita trhov? Nadmerná angažovanosť na trhoch? Alebo “iracionálne veselie” vyvolané zámerom tandemu Mer-kozy pripraviť nový plán? Ak už to bolo čokoľvek, Ázia začala obchodovanie rozhodným príklonom k riziku, rizikové meny stúpali ako teplovzdušný balón a Wall Street (S&P) si pripísal najväčšie jednodňové zisky za pol druha mesiaca, keď prvýkrát od júla zavrel nad 55-denným pohyblivým priemerom.
Aj napriek tomu, že sa priaznivá nálada z Wall Streetu rozšírila aj na regionálne akciové burzy, obchodníci zatiaľ neboli ochotní podporiť meny v ďalšom raste a namiesto toho pred ďalším prelomením nasleduje obdobie konsolidácie.
Pokiaľ ide o zverejňované dáta, prišlo prekvapenie v podobe údajov o tržbách na porovnateľnej báze podľa BRC, ktoré v porovnaní so septembrom vzrástli aj napriek tomu, že vyhliadky britskej ekonomiky sú podľa BoE chmúrne a že BoE pristupuje k druhej fáze kvantitatívneho uvoľňovania. Tržby medziročne vzrástli o 0,3% po tom, čo v minulom mesiaci klesli o 0,6%, a BRC za hlavné faktory, ktoré k nárastu tržieb prispeli, považuje výrazné zľavy a priaznivé počasie (ako dlho môže niečo také vo Veľkej Británii vydržať? ).
Japonský prebytok bežného účtu sa v auguste znížil o celých 64% a spadol v dôsledku nepriaznivého vývoja obchodnej bilancie na 407,5 mld. JPY (prepad do deficitu vo výške 818 mld. JPY). Hoci previs príjmov vo výške 1,35 bil. JPY poskytol bilancii bežného účtu vzpruhu, rovnako ide už o šiesty po sebe idúci mesiac, kedy sa tento previs znižuje.
V Austrálii oproti dvojročnému minimu v predchádzajúcom mesiaci podnikateľská dôvera NAB v septembri opäť vzrástla v dôsledku očakávaní podnikov, že dôjde k znižovaniu úrokových sadzieb a mena oslabí. O 5 bodov sa zlepšili aj podnikateľské podmienky, pričom k najväčšiemu oživeniu došlo v spracovateľskom priemysle a najlepšiemu v banskom priemysle.
Akciové tituly Šanghaja a Hongkongu za včerajším rastom ázijských akcií pokrivkávali, ale správa, že pobočka čínskeho vládneho fondu bude investovať do akcií štyroch hlavných bánk naštartovala finančný sektor a masívnejšie oživenie v regióne pomohlo ostatným sektorom. Dopoludnia sa ešte zdalo, že meny sa k všeobecne rastúcej chuti k riziku pripojiť nechcú.
Včerajšiemu rastu pomohla správa, že Rusko zvažuje nákup španielskych vládnych dlhopisov hneď ako bude oznámená stratégia, pričom pôvodným katalyzátorom bol “Mer-kozy efekt”. Na Wall Streete sa napriek americkému sviatku obchodovalo. V dôsledku piatkových pozitívnych hlavných údajov týkajúcich sa zamestnanosti zamieril Wall Street prudko nahor, pričom DJIA si pripísal 2,97%, S&P 3,41% a Nasdaq 3,5%.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7970 | 11.50 % |