S tým, ako nepriaznivé počasie naďalej ohrozuje vyhliadky na výšku úrody kukurice a sójových bôbov, zvyšujú hedžové fondy a veľkí investori stávky na rast poľnohospodárskych komodít. Navýšili je o 13% na 804 000 lotov, pričom nárasty možno pozorovať predovšetkým práve pri sójových bôboch, pšenici a cukre.
Vo všetkých sektoroch celkom navýšili títo investori kontrakty o 69 000 lotov na nové trojtýždňové maximum v celkovej výške 1 149 000 lotov. Navýšenie stávok na vyššie uvedenej komodite z časti vyrovnalo pokles v energiách, kovoch a na mäse. V energetickom sektore došlo k miernemu poklesu, pričom drobný nárast pri rope NYMEX WTI bol vykompenzovaný poklesom pri ostatných zložkách. Nedávny pokles ceny ropy WTI viedol k zníženiu dlhých špekulatívnych pozícií takmer na polovicu a pre túto sa neočakáva žiadna zmena, pretože ropa sa pohybuje v stanovenom pásme 85 až 90 dolárov za barel.
Špekulatívne dlhé pozície na zlate klesli už štvrtý týždeň v rade, hoci cena zlata pokračuje v raste. Časť redukcie z tohto týždňa môžeme pripočítať veľkému poklesu z minulého utorka, teda dňa, kedy sa tieto dáta zbierali. Či korekcia vo výške 200 dolárov bude stačiť k tomu, aby hedžové fondy prilákala späť, uvidíme na ďalšej sérii dát tento piatok.
Doplňujúce informácie: Commodity Futures Trading Commission (Výbor pre obchodovanie s komoditnými futures) vydáva The Commitments of Traders (Záväzky obchodníkov) každý piatok s utorkovými dátami. Porovnáva pozície jednotlivých účastníkov amerického trhu s futures, ktoré delí na “komerčné” a “nekomerčné” pozície. Nekomerčné alebo špekulatívne pozície držia spravidla inštitucionálni investori, ako sú hedžové fondy a CTA. Analytici a investori tieto údaje sledujú, pretože ich zmeny môžu odrážať očakávania vo vývoji cien.
Autor: Ole S. Hansen | Stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7970 | 11.50 % |