Okrem toho sa šíria priaznivé správy o rokovaniach o dlhovom strope USA…
Prvé správy z dnešného rána, podľa ktorých Francúzsko a Nemecko dosiahli zhodu ohľadom záchranného finančného balíka pre Grécko, boli ďalšie povzbudzujúce injekcie pre euro, takže pár EURUSD sa dostal na týždenné maximum a s ním sa zviezli aj ďalšie rizikové meny. Žiadne ďalšie podrobnosti týkajúce sa tejto zhody nie sú známe, avšak predstavitelia krajín eurozóny sa ich dozvedia dnes na vrcholnom rokovaní EÚ.
V neskorších ranných hodinách sa obchodovania s rizikom opäť prepadlo potom, čo čínsky HSBC index PMI klesol prvýkrát v tomto roku pod hranicu 50 bodov, na 48,9 z predchádzajúcich 50,1. To je považované za signál, že čínska ekonomika v nadväznosti na nedávne zvýšenie sadzieb a všeobecne spomaľujúcu globálnu ekonomiku tiež stráca dych. MMF navyše vo svojej výročnej správe o Číne poznamenal, že inflácia, realitné bubliny a nedostatočné menovej kontrolné mechanizmy predstavujú “významné riziko” pre finančnú a makroekonomickú stabilitu krajiny.
Z ďalších zverejňovaných dát spomeňme japonskú bilanciu obchodu s tovarom, ktorá za jún vykázala po troch mesiacoch prvý pozitívny výsledok, ako sa postupne obnovuje výroba prerušená marcovým zemetrasením. Hoci vykázaný prebytok bol len 70,7 mld JPY, ďaleko prekonal pôvodné odhady. Vývoz už druhý mesiac v rade vykazoval rast, avšak medziročne došlo rovnako k prepadu, zatiaľ čo dovoz medziročne vzrástol o 9,8%, čo však bolo menej ako očakávania.
Cez noc sme zaznamenali zvýšenú aktivitu krotiteľov rizika, ktorých povzbudil pozitívny vývoj ako v rokovaniach o americkom dlhovom strope tak o záchrannom balíku pre Grécko.
Americký prezident Obama ocenil plán šestice senátorov, ktorého cieľom je znížiť deficit o 3,7 biliónov USD v priebehu 10 rokov, a francúzsky minister financií Juppé optimisticky vyhlásil, že summit EÚ predvedie trhom rozhodnosť pri riešení druhého záchranného balíčka pre Grécko a zamedzí šíreniu problému. Dolár utrpel v dôsledku väčšej náklonnosti voči riziku pokles a USDJPY skĺzol pod 79,0, a to aj napriek trochu vyšším výnosom z amerických dlhopisov a komentáre ohľadom kurzu JPY zo strany Japonska. CAD si udržal pevnú pozíciu vďaka nárastu cien ropy a trh začal vyzerať skoré zvýšenie sadzieb kanadskou centrálnou bankou. Podľa zverejneného zápisu sa zasadnutie BoE nieslo vo viac jastrabom duchu, než sa čakalo, keď M. Weale s S. Dalom obhajovali zvýšenie sadzieb. Na zasadnutí sa tiež čiastočne diskutovalo o možnosti pokračovania programu odkupovania aktív.
Pokiaľ ide o makrodáta, z USA prišlo sklamanie v podobe medzimesačného poklesu predaja existujúcich domov o 0,8% (oproti očakávanému nárastu o 1,9%) a oneskorená správa o spotrebiteľskej dôvere v eurozóne sa prepadla pod plánovanej úroveň na -11,4 ( v súlade so sentimentom, ktorý už včera naznačovali výsledky nemeckého prieskumu ZEW). Seansy na Wall Street uzavrela po včerajších ziskoch takmer bezo zmeny – index S & P odpísal 0,07% a Nasdaq 0,43%.
Dnes budú zraky všetkých uprené na summit EÚ a prvé podrobnosti o záchrannom pláne. Investori zatiaľ automaticky reagujú nákupom rizika pri akýchkoľvek pozitívnych správach, ale tento prístup už možno čoskoro odznie a navyše musíme vždy počítať so scenárom “kupuj na špekuláciu, predávaj, keď sa potvrdí”. Z makrodát dnes očakávame údaje o obchodnej bilancii vo Švajčiarsku, index PMI v Nemecku a v eurozóne, saldo bežného účtu platobnej bilancie eurozóny a stav verejných financií a maloobchodné tržby vo Veľkej Británii. Z USA sa potom dozvieme týždenný počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti, spotrebiteľskú dôveru, index cien domov, predstihové ukazovatele a index Filadelfského Fedu.
Nepoľavujte.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7174 | 20.34 % |