Novinové titulky, ktoré v jednej chvíli nahrávajú riziku a v nasledujúcej idú proti nemu, spôsobujú prudké zmeny nálad na trhu a sú pre investorov nesmierne frustrujúce, pretože viditeľnosť na trhoch sa neustále zhoršuje a deň odo dňa je ťažšie odhadnúť, ako sa trhy v najbližšom výhľade zachovajú.
Začiatkom júla nás čaká ešte niekoľko udalostí, ktoré môžu ovplyvniť postoj k riziku, ale v tom hlavnom sa situácia nemení: Stále máme čo do činenia iba s politickými riešeniami, ktoré sa snažia kúpiť si viac času (podľa hesla “extend and pretend “, teda pôžičkami predlžovať existujúci stav a predstierať, že je všetko v poriadku) a snažia sa problém platobnej neschopnosti riešiť poskytovaním ďalšie likvidity.
Grécky parlament s najväčšou pravdepodobnosťou prejednávaný úsporný balíček schváli, avšak dlhodobé dodržiavanie prijatých úsporných opatrení už je problematickejšie. Okrem toho je síce pozornosť sveta upretá na Grécko, ale sú tu aj ďalšie problémy – situácia v Španielsku sa vyvíja od desiatich k piatim a Čína čelí masívnym problémom so splácaním pôžičiek poskytnutých miestnym samosprávam, so stavom bankového systému a do istej miery tiež so sociálnymi nepokojmi.
Je dobré, že sa svetoví politici sústredia na správy z Grécka, ktoré ovládajú titulné stránky novín, pretože na pozadí každodenného boja o osud Grécka dochádza k dramatickému spomaleniu svetovej ekonomiky – svet čelí rastúcemu sociálnemu napätiu, pretože všetky riešenia, ktoré boli prijaté v Európe, USA a Číne, sa podľa všetkého snažia len zachovať status quo na úkor tvorby nových pracovných miest a rastu produktivity.
Keď sa pozrieme na náš strategický výhľad z mája volali sme po desaťpercentný korekcii z maxím, ktorých trh dosiahol, čo sa viac-menej aj stalo, kam by sme sa ale mali vydať ďalej?
Náš všeobecný model oceňovania testuje hornú hranicu “prípustnej” korekcie na úrovni 1301/1306 u S & P:
Zdroj: Stockchart.com a Saxo Bank Research and Strategy
Tá musí vydržať, inak by sme sa mohli dočkať dvoch až trojtýždňového rastu na základe “riešenia” pre Grécko – ja osobne si však myslím, že aj napriek prebiehajúcej realizácii plánu A by sa to po skutočnom prechode parlamentným procesom ešte mohlo čoskoro zvrtnúť práve preto, že je to skoro to isté: áno, v Grécku sme sa vyhli “kríze hotovosti”, ale z hľadiska ratingových agentúr súčasne vytvárame potenciál pre úverovú udalosť. Možno ešte dôležitejšie je, že pri nadchádzajúcom vypočutí na nemeckom Ústavnom súde, ktoré začína 5. júla, sa bude len ťažko argumentovať, že tento “posledný záchranný plán” je plánom na záchranu Európy – Grécka áno, ale Európy sotva!
Takže inými slovami: nájdenie riešenia neodstráni riziko úverovej udalosti a môže Ústavnému súdu poskytnúť pádny argument pre prijatie verdiktu proti záchranným plánom. Trh by sa konečne mohol začať sústrediť na rastúce problémy s financovaním španielskych a talianskych bánk.
Ešte raz opakujem, že hlavným rizikom pre Španielsko nie je “nákaza” z Grécka, ale do popredia vystupujúce vnútorné domáce problémy: vysoká nezamestnanosť, rastúce rozpočtové deficity jednotlivých regiónov, ktoré sa do určitej miery nedajú vyčísliť, pretrvávajúce riziko záťažových testov bánk v konfrontácii s realitnými trhmi a celkové finančné problémy bánk, ktoré sú celoeurópskym problémom.
Graf: Rozpätie medzi výnosmi 10-ročných štátnych dlhopisov v Nemecku a v Španielsku
Zdroj: Bloomberg LLP a Saxo Strategy and Research
Zo strategického hľadiska zotrvávam pri svojom hlavnom scenári: na začiatku júla testovanie hladiny 1200/1210, než sa dočkáme politickej reakcie alebo skutočného posunu smerom ku skroteniu stupňujúcej sa dlhovej krízy, inflácia v Číne a spomalenie rastu.
Dochádza k určitému zlepšeniu výhľadových ukazovateľov, ktoré by v prípade, že sa potvrdia, mohli pomôcť celkovému rizikovému sentimentu, ale rovnaké “sezónne” zlepšenie sme zaznamenali aj v minulom roku, aby sme potom boli svedkami “kolapsu” a následného dnes už presláveného ohlásenie QE2 na výročnej konferencii Fedu v Jackson Hole koncom augusta. V tejto chvíli je to však napospol rovnaké: ďalšia nerozhodnosť, nedostatok krátkodobej predvídateľnosti, čo mi bohužiaľ stále viac pripomína Grécko.
Autor: www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7970 | 11.50 % |