Víkendová schôdzka ministrov financií EÚ priniesla schválenie poslednej (5.) tranže finančnej pomoci pre Grécko vo výške 8,7 mld. EUR, vďaka ktorej bude táto krajina schopná tento mesiac splácať svoje štátne dlhopisy. „Ministri sa však nezhodli na druhom väčšom záchrannom balíčku pre Grécko vo výške 120 mld. EUR, na ktorého schválenie si tak asi budeme musieť počkať až do ďalšieho zasadnutia plánovaného na 11. Júla,“ konštatuje Andrew Robinson, analytik Saxo Bank.
Podľa slov analytika Saxo Bank, pri otvorení ázijských trhov nedošlo k žiadnym výrazným udalostiam, zaznamenali ale jeden útok na stoploss, pri ktorom EURUSD prerazil piatkové maximá. Tomuto výpadu však došiel dych okolo 1,4577 a zvyšok seansy patril konsolidácii.
Zverejnené makrodáta sa zameriavali na Austráliu; maloobchodný predaj i stavebné povolenie priniesli sklamanie. Maloobchodné tržby sa oproti očakávanému nárastu o 0,3% znížili medzimesačne o výrazných 0,6%, čo naznačuje, že spotrebitelia dávajú stále prednosť úsporám. Počet schválených stavebných povolení klesol v máji oproti aprílovým 0,3% medzimesačne o značných 7,9%. Na oba súbory dát mali vplyv skoršie zvýšenie sadzieb, spomalenie trhu práce a slabší trh s bývaním. O to väčší dôvod má Reserve Bank of Australia k tomu, aby sa na svojom zajtrajšom zasadnutí vyslovila pre zachovanie existujúcich sadzieb.
„Pokiaľ ide o ostatné správy z Ázie, Thajsko má novú vládu potom, čo opozičná strana Puea Thai získala vo včerajších voľbách 264 z 500 miest v parlamente (podľa najaktuálnejších výsledkov), čo by znamenalo, že na čele thajskej vlády bude prvýkrát v histórii žena. Akokoľvek tento výsledok nebol neočakávaný, tak vysoká väčšina ďaleko prevýšila predpoklady a mala by tým pre najbližšie obdobie zmierniť politickú neistotu,“ hovorí A. Robinson.
Ako doplnil, na dnes sú na programe maloobchodné tržby vo Švajčiarsku, index nákupných manažérov v stavebníctve vo Veľkej Británii, v eurozóne potom spotrebiteľská dôvera a index cien výrobcov. Kanaďania očakávajú po návrate z piatkového sviatku údaje o cenách priemyselných výrobkov a surovín. V USA sa dnes oslavuje Deň nezávislosti.
Piatok bol v znamení indexov nákupných manažérov a ISM, ktoré nám priniesli celosvetovo značne rozmanité informácie. Čísla z Ázie boli zmiešané s optimistickejšou Austráliou a slabšími výsledkami z Číny, Európa vykázala všeobecne skôr útlm, zatiaľ čo USA všetky prekvapili silnými číslami. Údaje z eurozóny viac-menej zodpovedali očakávaniam, ale Nemecko a Veľká Británia zaostali (britský pokles z predchádzajúcich 52,0 na piatkových 51,3 dokonca predstavoval najhorší výsledok od septembra 2009) a znepokojujúce hodnoty pod hranicou 50 vykázali Španielsko, Írsko a Taliansko. „Tieto výsledky najprv stlačili EUR pri otvorení amerických trhov nižšie, ale zverejnenie amerického cenového indexu ISM (55,3 oproti predchádzajúcim 53,5) bolo injekciou chuti k riziku pre predĺžený víkend v USA. CHF pokračoval v poklese, pretože aj naďalej dochádzalo k uzatváraniu obchodov využívajúcich CHF ako bezpečné útočisko (z doby pred gréckym hlasovaním),“ hodnotí A. Robinson zo Saxo Bank.
Ostatné údaje z USA už tak impozantné neboli: index spotrebiteľskej dôvery Univerzity Michigan sa prepadol zo 71,8 na 71,5 a stavebné výdavky poklesli medzimesačne o 0,6%. Aj tak uzavrela Wall Street svoj najúspešnejší týždeň za posledné dva roky ziskom 1,36% v prípade DJIA, 1,44% u S & P a 1,53% u Nasdaq (hoci objemy boli podľa očakávania pred predĺženým víkendom nižšie).
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7970 | 11.50 % |