Ázia vstúpila do nového mesiaca nabitým kalendárom zverejňovaných údajov, ktorý sa zameriaval predovšetkým na záplavu japonských údajov a index nákupných manažérov z Austrálie a Číny. Japonská miera nezamestnanosti v máji prekvapivo spadla na 4,5% zo 4,7% vykázaných v minulom mesiaci, pričom pomer voľných pracovných miest k počtu uchádzačov sa drží bezo zmeny na hodnote 0,61. Zdá sa, že japonský trh práce sa spamätáva z dôsledkov marcového zemetrasení a s tým, ako sa rozbieha rekonštrukcia a obnova, môžeme aj v nasledujúcich mesiacoch čakať ďalšie zlepšenie.
Podľa Saxo Bank, v podobnom duchu vyznievajú aj indexy Tankan za 2. štvrťroku, podľa ktorých sa sentiment trhu tesne po zemetrasení otočil výrazne v negatívnom smere,no výhľadové čísla už sú optimistickejšie. Index veľkých výrobcov sa prepadol z predchádzajúcich +6 na -9, avšak výhľad sa pevne drží na +2. V nevýrobnom sektore index skĺzol z pôvodných +3 na -5, pričom výhľad si tiež mierne pohoršil a klesol z predchádzajúcich -1 na -2. Celkovo prieskum ukazuje, že po zemetrasení pravdepodobne dochádza k oživeniu v tvare V. Trhy na tieto dáta nijako nereagovali.
Podľa Andrew Robinsona ,analytika Saxo Bank, výsledky prvého indexu nákupných manažérov (PMI) zverejneného v tomto mesiaci boli trochu rozpačité, pretože austrálsky index výrobnej aktivity v júni posilnil až do pásma expanzie (52,9 bodov) potom, čo 3 mesiace strávil pod úrovňou 50 bodov. Napriek lepším výsledkom indexu zostali respondenti opatrní a ako dôvody svojej opatrnosti najčastejšie uvádzali slabý domáci dopyt, rastúcu konkurenciu zo strany dovozu a silný AUD. V prípade Číny sa naopak PMI opäť prepadol bližšie k hranici 50 bodov a zaznamenal hodnotu 50,9 bodov, čo je najslabší výsledok od februára 2009. To mierne nahlodalo chuť na riziko, čo sa trochu prejavilo na EUR a obvyklých riziku naklonených menách.
Aj Európa sa dnes zameriava na indexy nákupných manažérov a očakáva údaje zo Švajčiarska, Švédska, Nórska, Nemecka, Veľkej Británii a EÚ spolu s údajmi o miere nezamestnanosti v Nórsku a v eurozóne. USA sa pred dlhým víkendom zameriavajú na výsledné údaje indexu spotrebiteľskej dôvery University of Michigan, výdavky v stavebníctve, index aktivity v spracovateľskom sektore ISM a cenový index ISM.
Formálny proces ratifikácie gréckeho balíčku úsporných opatrení včera cez noc prebehol bez zádrhelov, čo dalo príčinu k návratu riziko nakloneným obchodom s menovými pármi s CHF a spôsobilo výpredaj CHF, ktorý bol najväčší poistkou pre prípad, že by sa situácia v Grécku mala vydať tým najhorším možným smerom. J.-C. Trichet z ECB opäť zopakoval svoju mantru o ostražitosti, čo ďalej podporilo EUR, zatiaľ čo GBP poškodila dopyt po EURGBP prichádzajúce s koncom mesiaca, takže kurz dosiahol nové maximum za rok 2011. Koniec QE2 v USA nastal bez prílišného humbuku a reakciu trhov zrejme zahmlili faktory súvisiace s koncom mesiaca.
Americké makrodáta bola cez noc zmiešaná. Týždenný počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti nesplnil očakávania a vykázal 428 tis. oproti 429 tis. z minulého týždňa a očakávaným 420 tis. Príjemným prekvapením bol však Chicagský index nákupných manažérov, ktorý sa výrazne odrazil z 56,6 na 61,1, čo je viac než očakávaných 54,4. Automobilový priemysel sa totiž zotavil z otrasov, ktoré postihli dodávateľský reťazec v dôsledku zemetrasenia v Japonsku. Týždenný index spotrebiteľskej dôvery spoločnosti Bloomberg vykázal taktiež zlepšenie z -44,9 na -43,9. Wall Street zakončil druhý štvrťrok najväčším štvordenným ziskom od vlaňajšieho septembra. Dôvodom bolo opadnutí gréckej “hrozby”. DJIA uzavrel o 1,25%, S & P o 1,01% a Nasdaq o 1,21% vyššie. Výnosy amerických dlhopisov pokračovali v ďalšom raste potom, čo sa výnosy 10-ročných dlhopisov vyšplhali až k 3,21% (na začiatku týždňa boli na 2,84%!), Čo pomohlo USDJPY držať sa v blízkosti hranice 81,0. Prajem vám pekný (a pre niekoho dlhý) víkend.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7970 | 11.50 % |