JPY počas ázijského obchodovania mierne oslabil po tom, čo sa objavili správy o ďalšom zemetrasení o sile 6,8 s epicentrom neďaleko japonského pobrežia, aj keď toto zemetrasenie nebolo sprevádzané tsunami ani stratami na životoch. Pokiaľ ide o včera zverejňované dáta, austrálsky predstihový index Conference Board začal posilňovať (samozrejme na základe aprílových údajov), zatiaľ čo sa júnový čínsky index nákupných manažérov (HSBC) svojou hodnotou 50,1 (najnižšia za 11 mesiacov), na ktorú klesol z 51,1 bodov vykázaných v minulom mesiaci, posunul bližšie k hranici medzi expanziou a kontrakciou ležiacou na úrovni 50.
„Ak sa zameriame na dnešok, čakajú nás údaje o obchodnej bilancii Švajčiarska, index nákupných manažérov pre Nemecko a eurozónu, švédsky index cien výrobcov a z Veľkej Británie údaje o tržbách podľa CBI, pričom nesmieme zabudnúť ani na to, že dnes začína dvojdňový summit EÚ. Počas americkej seansy nás čaká index ekonomickej aktivity chicagského Fedu, týždenný počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti a týždenný index spotrebiteľského sentimentu podľa agentúry Bloomberg,“ uviedol Andrew Robinson, analytik Saxo Bank.
Vzhľadom na to, že sa Grécko v súčasnej dobe dostalo mimo stredu pozornosti (zatiaľ), sa zraky investorov cez noc upierali k zasadnutie FOMC. Výsledné vyhlásenie sa nieslo možno o trochu viac v jastrabom duchu, než trhy predpokladali, ale skôr so zameraním na infláciu než na hospodársky rast. B. Bernanke na nasledujúcej tlačovej konferencii naznačil, že ďalšie kvantitatívne uvoľňovanie nie je v najbližšej budúcnosti vzhľadom na zníženému riziku deflácie pravdepodobné, a tiež sa zmienil, že Fed je trochu v rozpakoch pri hľadaní dôvodov, prečo ekonomika začala zase spomaľovať – doslova vyhlásil: „nepoznáme presné dôvody, prečo pretrváva súčasné pomalšie tempo rastu“. Pesimistickejšie vyjadrenie vydal Fed tiež k perspektívam trhu práce s tým, že ukazovatele sú „slabšie, než sa očakávalo“, na rozdiel od „postupného zlepšovania“ uvádzaného v minulej správe.
Pred zasadnutím FOMC si riziko našlo istú oporu vo výsledku hlasovania o vyslovení nedôvery vláde v Grécku, takže sa pár EURUSD vrátil nad úroveň 1,44 a obnovil sa aj dopyt po ďalších „rizikových“ menách. Možnosť, že sa neuskutoční tretia vlna kvantitatívneho uvoľňovania, avšak vzala tomuto vzostupu vietor z plachiet a akciové trhy sa prepadli do červených čísel, keď indexy uzavreli nižšie – DJIA o 0,66%, S & P o 0,65% a Nasdaq o 0,67 %.
„Zo zápisnice z posledného zasadnutia Bank of England vyplynulo, že ‘niektorí’ stredovo orientovaní členovia rady sú presvedčení, že v prípade skutočného poklesu inflácie v strednodobom horizonte (v dôsledku spomaleného rastu), môže byť nutné pristúpiť k ďalšiemu výkupu aktív. V reakcii na zápis sa GBP prepadla a pár GBPUSD klesol na svoje minimum od začiatku apríla (k ďalšiemu poklesu potom došlo v priebehu ázijskej seansy, takže sa momentálne usadil na dvestodennom kĺzavom priemere)“, konštatuje A. Robinson.
Ako dodal analytik Saxo Bank, z noviniek centrálnych bánk vyberajú Nórsko, kde centrálna banka ponechala sadzby bez zmeny, ale pridala komentár, že podľa jej predpokladov by sa v roku 2011 mali sadzby vzhľadom na momentálne hodnotenie a stav rizika postupne až do jesene zvyšovať, pri akomkoľvek nečakanom náraste aktivity či inflácie sa pritom banka môže prikloniť k vyšším sadzbám, než s ktorými sa momentálne počíta. „Toto zjavne jastrabie vyhlásenie spôsobilo páru EURNOK dramatické straty, takže v priebehu jedinej seansy zmazal všetky zisky za predchádzajúci týždeň,“ uzatvára A. Robinson zo Saxo Bank.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7970 | 11.50 % |