Bankové vklady už nebudú na Slovensku chránené neobmedzene. Parlament totiž v stredu schválil novelu zákona o ochrane vkladov, ktorou sa limit ochrany bankových vkladov ku koncu tohto roka stanovuje na 100 tis. eur.
Zníženie limitu ochrany pritom Slovensku vyplýva z európskej smernice, ktorou sa stanovuje jednotná výška limitu pre všetky členské krajiny Európskej únie práve na úrovni 100 tis. eur. Slovenská republika kvôli zachovaniu stability finančného trhu a dôvery vkladateľov pristúpila počas finančnej krízy k úplnému 100-percentnému krytiu vkladov v novembri 2008.
Z troch mesiacov na 20 pracovných dní
Parlamentom schválená úprava reaguje aj na neopodstatnenosť doplnkovej ochrany nad limit v domovskom členskom štáte. V decembri 2008 sa vytvorili podmienky pre dobrovoľné doplnkové zapojenie pobočiek zahraničných bánk z Európskej únie do systému ochrany bankových vkladov na Slovensku. Kvôli novej legislatívnej zmene však môže dôjsť k rôznym paradoxným situáciám v rámci platenia príspevkov pobočiek do Fondu ochrany vkladov. "V záujme doriešenia a prípadne i zamedzenia vzniku odporujúcej situácie a možných iných nedorozumení aj napríklad zo strany vkladateľov pobočky zahraničnej banky, ktorej vklady budú do konca roka 2010 doplnkovo chránené slovenským systémom ochrany vkladov, je potrebná legislatívna úprava aj tejto problematiky," uvádza sa v materiáli.
V súlade s právom Európskej únie sa zároveň schválilo skrátenie lehoty zo súčasných troch mesiacov, do ktorej sa musí skončiť vyplácanie náhrad za nedostupné vklady, na 20 pracovných dní, pričom sa môže využiť možnosť predĺženia tejto lehoty o ďalších 10 dní vo výnimočných a odôvodnených prípadoch s predchádzajúcim súhlasom Národnej banky Slovenska. V súčasnosti ustanovená výplatná lehota v trvaní troch mesiacov, ktorú je možné predĺžiť na deväť mesiacov, odporovala potrebe zachovávať dôveru vkladateľov.
Schválili aj legislatívne rámce pre PPP projekty
Národná rada SR schválila návrhy noviel zákonov o správe majetku štátu, o majetku obcí, vyšších územných celkov a tiež o nakladaní s majetkom verejnoprávnych inštitúcií. Cieľom novely zákona o správe majetku štátu a samospráv je vytvoriť legislatívny rámec realizovania projektov verejno - súkromného partnerstva na území Slovenska.
Zákonodarný zbor schválil aj novelu Colného zákona, ktorou sa implementujú opatrenia vyplývajúce z nariadenia Európskej únie. Týmto nariadením sa stanovujú požiadavky akreditácie a dohľadu nad trhom v súvislosti s uvádzaním výrobkov na trh. V súlade s nariadením upravujú kompetencie colných orgánov pri prepúšťaní dovážaných výrobkov do voľného obehu. Schválená novela zároveň ustanovuje postup colných orgánov v prípadoch, v ktorých majú podozrenie, že dovážané výrobky môžu predstavovať vážne riziko týkajúce sa zdravia a bezpečnosti pri práci, ochrany spotrebiteľa, životného prostredia a verejnosti alebo nie sú v súlade s harmonizačnými predpismi Európskej únie.
© WEBNOVINY
Britská libra | 0.7174 | 20.34 % |