Vďaka pretrvávajúcemu prílevu kapitálu od centrálnych bánk zaznamenali akciové trhy v posledných deviatich mesiacoch nárast. Z tejto optimistickej fázy profitovali najmä rizikovejšie tituly. Kurzová „rally“ sa však končí, uisťuje Matt Siddle, manažér Fondu Fidelity European Growth Fund. Vysvetľuje, prečo je klesajúci optimizmus na akciovom trhu dobrou správou:
„Optimistická fáza sa v investičnom cykle začala v júli minulého roka, keď Mario Draghi sľúbil, že urobí všetko pre záchranu eura. Eufória účastníkov trhu naštartovala hotovú kurzovú „rally“, na ktorej čele boli bankové akcie. Kurzy najrizikovejších kreditných domov Európy pritom stúpali zvlášť výrazne.
V dôsledku patového výsledku volieb v Taliansku a nekonvenčnej záchrannej akcie pre Cyprus sa však na akciové trhy vracia triezvosť – investori začínajú požadovať výsledky a už sa neuspokoja len s obyčajnou nádejou na zlepšenie. Koniec optimistickej fázy, ktorý sa teraz dostavil, znamená aj koniec kurzovej „rally“.
Zrno sa oddeľuje od pliev
To v prvom momente znie skôr ako zlá trhová vyhliadka. Po optimistickej fáze v investičnom cykle však nasleduje rastová fáza a celkovo stúpajúce hlavné ukazovatele tiež naznačujú, že sa nachádzame na prahu tejto novej trhovej fázy – aj keď politické opatrenia ešte stále nezažehnali riziká.
V rastovej fáze sa vždy oddelí zrno od pliev. V praxi to znamená, že kvalitné akcie sa teraz oddelia od veľkej masy – po tom, čo počas likviditou poháňanej kurzovej „rely“ zaostali za vývojom hodnoty špekulatívnych titulov. Preto, že najprv ani neboli pod takým silným tlakom. Ešte dôležitejšia je však skutočnosť, že kvalitné akcie počas celého trhového cyklu – a teda aj z dlhodobého celkového hľadiska – sú na tom lepšie. Viac sa teda vyplatí trpezlivo počkať na lepší kurzový vývoj, ktorý dlhodobo ponúkajú kvalitné podniky, ako staviť na krátkodobé prudké kurzové zisky. Keďže teraz sa nachádzame v prechode do rastovej fázy, je zvlášť dobrý čas na investovanie do kvalitných akcií. Momentálne sú totiž v porovnaní s trhom a aj s inými investičnými triedami, ako sú napríklad podnikové dlhopisy, také lacné ako len zriedkakedy predtým.
Atraktívny je spotrebný tovar a odvetvie médií
Momentálne sa ponúkajú šance najmä v odvetví spotrebného tovaru a médií. Napríklad trhoví obri WPP a Publicis by mohli profitovať z rastúcich výdavkov na reklamu v rýchlo sa rozvíjajúcich krajinách, ako aj zo stúpajúceho trendu v oblasti digitálnej reklamy. V oblasti základného spotrebného tovaru by som stavil na Danone a Nestlé. Aj keď najmä Nestlé je už dávno miláčikom investorov, akcie majú ešte značný kurzový potenciál. Napokon, koncern Nestlé je prítomný v mnohých krajinách s celou zbierkou vynikajúcich značiek. Okrem toho sa vyznačuje konzistentným organickým rastom, ktorý je poháňaný stúpajúcim odbytom ako aj cenami, ktoré sa môžu zvýšiť s infláciou.
Na druhej strane, investori by sa mali v najbližšom čase každopádne vyhýbať víťazom končiacej sa optimistickej kurzovej „rally“ – finančným akciám z eurozóny. V ich neprospech hovoria značné riziká z dôvodu nízkej kvality ich aktív, ich vysoké zadĺženie a nízka úroveň úrokov. Aj odvetviu telekomunikácií a dodávateľov energie by som sa teraz vyhol. Dodávateľov energie už trápi nedostatok likvidity a navyše im hrozí drsnejšie regulačné prostredie. Bilancie telekomunikačných podnikov v Európe sa celkovo tiež nedajú označiť práve za solídne. Navyše, v prípade služieb telekomunikačných spoločností ide o masové produkty. A keďže príslušné dozorné orgány sú rozhodnuté ďalej odstraňovať vstupné prekážky pre nových konkurentov, z krátkodobého hľadiska treba v tomto odvetví rátať skôr s poklesom ziskov – najmä vzhľadom na to, že spotrebitelia sú dnes podstatne citlivejší na ceny.“
Autor: Matt Siddle | www.fidelity.sk
Britská libra | 0.7344 | 18.45 % |