Investori by sa v roku 2013 mali odvážiť vyjsť z úkrytu. V miere, v akej sa rozjasňuje výhľad pre akcie, zakaľuje sa v takzvaných bezpečných prístavoch ako sú štátne dlhopisy, zlato a švajčiarsky frank. Trevor Greetham vysvetľuje, prečo by mal byť aj rok 2013 dobrým rokom pre akcie:
„Globálne akcie priniesli svojim vlastníkom minulý rok 17 percentné výnosy. Alebo inak povedané: o 16 percentuálnych bodov viac ako štátne dlhopisy najvyššej bonity. Aj v tomto roku by mal akciám fúkať silný vietor do plachiet. Zotavenie konjunktúry, očakávané na celom svete spolu s vyššou toleranciou peňažnej politiky voči inflácii, vytvárajú veľmi priaznivé makroprostredie. Zároveň treba očakávať, že existujúce nadmerné kapacity a nízke ceny surovín, budú zatiaľ držať infláciu v šachu. Situácia sa teda mení z reflácie k zotaveniu. V tejto fáze cyklu konjunktúry sa zvyčajne zrýchľuje rast pri dlhodobo voľnej peňažnej politike – a to je pre akcie najlepšia možná kombinácia.
Vzhľadom na politické intrigy pri krátení rozpočtu v USA nie sú v nasledujúcich mesiacoch na akciových trhoch vylúčené ďalšie výkyvy. Avšak celkovo by mali uvoľnené opraty peňažnej politiky hnať svetovú konjunktúru dopredu a tento rok by mal pomaly pokračovať aktuálny vzostup. Predovšetkým v USA, Japonsku alebo Veľkej Británii – peňažná politika dôležitých centrálnych bánk ukazuje, že sa stále viac zmieruje s infláciou v prospech oživenia konjunktúry. Z tohto oživenia profitujú predovšetkým investičné triedy a tie sú rizikovejšie ako akcie, nehnuteľnosti a suroviny. K víťazom by mali patriť akcie z rozvíjajúcich sa krajín. Hodnotenia tamojších podnikov sú mierne a pritiahnutie svetovej konjunktúry dá týmto aj tak sa silne rozvíjajúcim trhom pozitívne impulzy. Aj akcie USA zostanú zaujímavé. Peňažná politika Federálneho rezervného systému (Fed) orientovaná na rast ako aj zreteľné zotavenie bankového a firemného trhu v USA potláčajú obavy pred opätovným vzbĺknutím fiškálneho sporu.
Z dlhodobého hľadiska nie sú akcie podľa ich pomeru kurzu a zisku ani po najnovšom vývoji na trhu hodnotené vysoko. Okrem toho môžeme od čias finančnej krízy pozorovať, že „multiples“ pri deflačných posunoch najprv padli a neskôr, ako následok opätovných inflačných očakávaní, opäť stúpli. Podobný vývoj by mal pokračovať aj v tomto roku. Potrebné je vychádzať z toho, že Fed si zachová svoju voľnú peňažnú politiku až do nasledujúceho rozmachu. Rastúce inflačné očakávania by takto mali ďalej tlačiť na výnosy investícií. Súčasne s tým stúpajú aj pre ďalší rok šance pre akcie s dvojmiestnymi výnosmi. Vychádzame z toho, že investori budú profitovať zo solídneho rastu výnosov podnikov a rastúcich kurzov akcií.
Do bezpečných prístavov sa blíži búrka
Zatiaľ čo sa výhľad pre tradične rizikovejšie triedy investícií rozjasňuje, pre takzvané bezpečné prístavy ako sú cenné štátne dlhopisy, zlato a švajčiarsky frank, sa zakaľuje. Výnosy zo štátnych dlhopisov sú umelo udržiavané na nízkej úrovni. Cena zlata dramaticky stúpla následkom neistej hospodárskej situácie, slabého dolára a záporných reálnych úrokov v ostatných rokoch. Trvalé oživenie konjunktúry by však malo viesť k značnému posunu v priazni investorov: Preč od drahých kovov a hor sa na priemyselné kovy ako napríklad meď. Úplný návrat peňažnej politiky USA k normálu by okrem toho viedol k značnej korektúre.
Na záver pohľad na meny: Obavy z rozpadu eurozóny viedli k tomu, že švajčiarsky frank oproti mene Spoločenstva posilnil o 60 percent. Tento vývoj by sa mohol otočiť, keď obavy z eurokrízy – aspoň fázovite – ustúpia do pozadia.“
Autor: Trevor Greetham | www.fidelity.sk
Britská libra | 0.8047 | 10.92 % |