Už po siedmykrát sa EÚ a Spoločenstvo krajín Latinskej Ameriky a Karibiku (CELAC) stretnú pri rozhovoroch na najvyššej úrovni. Do Santiago de Chile prídu cez víkend zástupcovia 60 štátov. Okolnosti, za ktorých sa podujatie koná, sa za posledné roky veľmi zmenili. Zatiaľ čo Európania bojujú s krízou eura a zabrzdeným hospodárskym vývojom, Latinská Amerika je stále úspešnejšia a takmer dobieha EÚ.
„Latinská Amerika je veľmi bohatá na suroviny a tým na seba púta pozornosť investorov. Podniky z ťažobného priemyslu a dodávatelia elektrickej energie sú hlavnou hnacou silou exportu v regióne a predstavujú asi 40 percent regionálnych akciových indexov.
V Latinskej Amerike sa však netočí všetko len okolo surovín. Pre tento región hovorí aj to, že domáca spotreba v poslednej dekáde prudko stúpla. Dôvodom sú rastúce mzdy, vyššia miera zamestnanosti a klesajúce úroky. Demografický vývoj regiónu pozitívne vplýva aj na domáci dopyt.
Brazília profituje z dopytu súkromných domácností
V Brazílii stúpala spotreba domácností aj v druhom polroku 2012. Podporujú ju aj úrokové sadzby na historických minimách a mzdy, ktoré za posledných desať rokov narástli o 60 percent. K tomu sa pridáva ešte relatívne nízka miera nezamestnanosti vo výške 6 percent. Preto sú pre investorov atraktívne podniky zo spotrebného priemyslu a maloobchodu, ako je výrobca nápojov Ambev a obchodný dom Lojas Renner. Oba bezprostredne profitujú z rastúceho bohatstva. Veľmi dobre je na tom predovšetkým líder v odvetví Lojas Renner. Na silne fragmentovanom trhu s oblečením profituje vďaka novým obchodným konceptom.
Mexiko – program reforiem novej vlády má pozitívny účinok
Vzhľadom na počet obyvateľstva má Brazília najväčší akciový trh v regióne. Napriek tomu, druhé najväčšie národné hospodárstvo regiónu Mexiko sa pre investorov ukazuje za posledné roky ako spoľahlivejšie. Krajina dokázala značne zvýšiť svoju produktivitu v spracovateľskom priemysle, čo predznamenalo výrazné oživenie exportu. Podporujú ho rastúce mzdové náklady v Číne a vyššie ceny pohonných hmôt, keďže tie predražujú export z Ďalekého Východu do USA. Týmto sa výrobky z Mexika stávajú opäť zaujímavými pre spotrebiteľov v USA a robia firmy ako je holding Grupo Alfa konkurencieschopnejšími. Firma je aktívna v oblasti petrochémie, automobilových komponentov, telekomunikácií a mrazených potravín. Šance na rast vidím práve v oblasti potravín a automobilov.
Za dlhodobo sľubnú považujem aj ťažbu ropy a zemného plynu, napriek silnejúcej ťažbe bridlicového plynu v USA a Kanade, ktorá tlačí na ceny plynu. Novozvolená vláda totiž sľúbila, že v tomto sektore uskutoční také reformy, aby sa štátny monopolný podnik PEMEX stal konkurencieschopnejším. Okrem toho sa chce vláda zaoberať vysokou mierou kriminality a znížiť deficit národného hospodárstva. Toto všetko mi dáva dôvod na spokojnosť, pretože program reforiem by mal v nasledujúcich rokoch urýchliť rast. K tomu sa pridávajú všeobecne dobré hospodárske výsledky, podporované silným vnútroštátnym dopytom a zdravým spracovateľským priemyslom.
Kolumbia: Šance vďaka surovinám a infraštruktúre
Dlhodobý ekonomický potenciál Brazílie a Mexika je nesporný, ale atraktívne investičné možnosti pre selektívne postupujúcich investorov ponúkajú aj periférne krajiny ako Kolumbia alebo Panama. Investori na trhoch z periférie Latinskej Ameriky musia dávať pozor predovšetkým na likviditu akcií a systém riadenia firiem. Napríklad Kolumbia je zaujímavá tým, že sa veľmi dobre rozvíja v ťažobnom priemysle a v súčasnosti už produkuje asi milión barelov ropy denne. Pilierom úspechu v tomto sektore je energetický koncern Pacific Rubiales. Pozitívne vplýva aj to, že krajinu vedie vláda, ktorá sa snaží vytvoriť priaznivejšie podnikateľské prostredie, a postarala sa o to, že sa výrazne zlepšili predpoklady pre podnikanie, napríklad vnútorná bezpečnosť. Potenciál má rozvoj infraštruktúry, ktorá už nezodpovedá potrebám krajiny. Investície do nej by pomohli najväčšiemu výrobcovi cementu v krajine, ktorým je Cementos Argos.
Dokonca aj v malej Paname existujú zaujímavé podniky, napríklad letecká spoločnosť Copa Airlines. Profituje z toho, že krajina je dopravným uzlom regiónu. Tento podnik s centrálou v meste Panama, môže využívať výhodnú cenu pracovnej sily a nie je vystavený žiadnej väčšej konkurencii. Vďaka tejto kombinácii sa Copa stala jednou z najziskovejších leteckých spoločností sveta. Je známa svojím vysokokvalitným servisom a dobrými vyhliadkami na rast a zdá sa, že je dobre pripravená do budúcnosti.“
Autor: Angel Ortiz | www.fidelity.sk
Britská libra | 0.7317 | 19.00 % |