Matt Siddle, manžér fondu Fidelity European Growth Fund:
„Najnovšie opatrenia menovej politiky Európskej centrálnej banky ECB a Federálneho rezervného systému USA Fed výrazne stabilizovali situáciu na finančných trhoch a podstatne zlepšili dôveru investorov. Problémy v Európe sú napriek tomu veľké. Vzhľadom na pochmúrne vyhliadky globálneho vývoja v nasledujúcich dvanástich mesiacoch budú rentabilita a ziskovosť mnohých podnikov trpieť. Preto aj pre rok 2013 počítam s kolísavou konjunktúroua nestálymi burzami.
Bez ohľadu na vývoj trhu, sa v Európe naďalej nachádza mnoho podnikov, ktoré sú v historickom porovnaní a taktiež v porovnaní s ostatnými investičnými triedami, mimoriadne priaznivo hodnotené. Obzvlášť zaujímavé sú nadnárodné podniky s mohutnými obchodnými modelmi a zdravými bilanciami, ktoré sú dobre zapozicionované, aby mohli profitovať z konzumného hladu nových trhov. Zisky sľubujú predovšetkým podniky s dostatočne silnou cenovou tvorbou, teda také, ktoré môžu eventuálne zvýšenia cien, presunúť ďalej aj na spotrebiteľov. Okrem toho, považujem za veľmi sľubné, priaznivo ohodnotené cenné papiere z cyklického sektora spotrebného tovaru a médií. Sú to väčšinou spoločnosti s veľkými peňažnými tokmi. Atraktívni môžu byť aj necyklickí výrobcovia spotrebných tovarov so silnou pozíciou na trhu. Sektor energetiky profituje z prognózy veľkého dopytu. Keďže bežné, ľahko dostupné zdroje ropy a plynu sa pomaly vyčerpávajú, musia ťažobné spoločnosti používať viac technológií, aby udržali vyťažené množstvá. Medzi novoobjavené zdroje energie patrí bridlicový plyn, resp. bridlicová ropa, alebo sú to náleziská, ktoré sa nachádzajú hlboko v mori. Tieto zdroje sú dostupné iba s výrazne vyššími nákladmi na technológie ako pri bežných ropných a plynových poliach. To podporuje vyššiu cenu ropy a profitujú z toho spoločnosti vyrábajúce ťažobnú techniku.“
Alexandra Hartmann, manažérka fondu Fidelity Euro Blue Chip Fund:
„Kým sa trh USA z dôvodu hroziaceho fiškálneho útesu nachádza na rázcestí, opatrenia ECB situáciu v Európe zjavne uvoľnili. Poklesom jednotkových mzdových nákladov a znížením deficitov výkonnostnej bilancie sa periférne krajiny nachádzajú na dobrej ceste. Mnoho štrukturálnych problémov však zostáva nevyriešených a je preto možné, že sa podnikateľská a trhová situácia znovu zhorší. Počítam preto ďalej s nestálymi trhmi a vsádzam opäť na podniky, ktoré sú schopné rásť prevažne z vlastných síl, teda nezávisle od makroekonomického prostredia.“
Britská libra | 0.7211 | 19.93 % |