Smrteľný kŕč či zmŕtvychvstanie? Vo štvrtok vyskočili na torontskej burze akcie firmy Research in Motion (RIMM) o celých 17 percent. Niektorí analytici aj manažéri fondov totiž začali vyhliadky spoločnosti vidieť v lepších farbách. Spoločnosť, ktorej akcie od roku 2007 spadli o 92 percent, bola typickou ukážkou príslovia "Inovujeme alebo skapme". Teraz ale začínajú investori aj analytici pozerať na firmu pozitívnejšie.
Technologický analytik Peter Misek verí, že nový operačný systém BB10, vyvinutý výrobcom prístroja BlackBerry, má pravdepodobnosť úspechu okolo 20-30 percent. Analytik sa domnieva, že v najlepšom prípade môže RIMM v roku 2014 predať 43 miliónov telefónov s maržami cca 20 percent, čo by mohlo viesť k zisku na akciu (EPS) v približnej výške 4 USD. Pri P/E (cena akcie/EPS) 10 by toto mohlo priniesť cenu akcií vo výške 40 USD. To by bol veľký skok z 12 USD, za ktoré sa akcie aktuálne obchodujú.
Ďalší analytik, tentoraz z Canadian bank, poznamenal, že sa "nový manažérsky tím zameriava na udržanie zákazníckej bázy BlackBerry, stráži náklady a hotovosť a úplne zjavne sa pripravuje na celosvetové spustenie platformy BB10 vo februári 2013". To je síce pravda, ale zjavné riziko spočíva v tom, či bude firma schopná nalákať zákazníkov a utrhnúť mocným konkurentom podiel na trhu.
Vývoj ceny akcií RIMM na burze.
Trh operačných systémov pre inteligentné telefóny je aj naďalej prepchatý. Inými slovami, je sporné, či trh znesie také množstvo operačných systémov (OS). Ako zistil Microsoft u svojho telefónu Windows Phone, musia výrobcovia nových OS nadbiehať vývojárom aplikácií. Je totiž potrebné ich presvedčiť k vývoju užitočných aplikácií, ktoré posilňujú ekosystém operačného systému. V mobilnej vojne je však vývojárov dobrých aplikácií stále nedostatok.
Aj keď sa Windows Phone môže pochváliť knižnicou so stotisícami aplikácií, nie je to nič proti viac než 700 tisícom aplikácií, ktoré sú k dispozícii pre ekosystém iOS a Android. Aj keď bude platforma BB10 úspešná, čaká Research in Motion ešte dlhá cesta.
Stále síce existujú lojálni fanúšikovia BlackBerry, ale zatiaľ čo BlackBerry predtým symbolizovala bezpečný podnik, vývoj Applu a Androidu zlikvidoval konkurenčnú výhodu RIMM. Teraz teda bude úspech RIMM závisieť na zákazníkoch, ktorých priazeň je zradná.
Z investičného hľadiska získava RIMM stále ďalších a ďalších zákazníkov. Aktuálne ich je 80 miliónov a z ich bázy je možné generovať hotovosť. A to bez ohľadu na to, aké hrôzy hlásajú o spoločnosti novinové titulky. Spoločnosť drží aktuálne viac ako 2 miliardy v hotovosti, nemá dlhy a čisté aktíva činia 3,7 miliardy USD pri trhovej kapitalizácii vo výške 6 miliárd USD.
Vďaka súdnym sporom medzi výrobcami telefónov Apple a Android môžeme navyše vcelku bez rizika vyhlásiť, že patenty spoločnosti majú solídnu hodnotu. Ak si spoločnosť udrží aktuálne hotovostné toky a aktíva, vyzerá budúcnosť firmy sľubne.
V nasledujúcich dňoch by investori mali očakávať zvyšovanie cieľových cien. Analytici nemôžu ignorovať prudký rast ceny akcií RIMM, ani dobré správy, ktoré prichádzajú zo spoločnosti. Kým sa ale pohľad analytikov na spoločnosť vo všeobecnosti zlepšuje, sú niektorí stále obozretní a čakajú so svojim súdom, až si analytici a spotrebitelia novinky firmy RIMM poriadne ohmatajú.
Autor: Matt Bolduc | Saxo Bank
Britská libra | 0.7211 | 19.93 % |