Rastúci trh v posledných dňoch je iba "nádychom topiaceho" pred ďalším poklesom, pretože naďalej pretrváva protivietor zlých makroekonomických správ. Keď by už ale niekto hľadal príležitosti, tak v Európe by som investoval do Fínska, Dánska, Nemecká sa Spojeného Kráľovstva. V USA potom do sektoru spotrebného tovar, zdravotníctva, IT, financií. Na konci minulého týždňa dorazilo niekoľko indikátorov svedčiacich alebo prepredanosti trhu alebo tom, že sentiment narazil na dno, pričom tento týždeň trhy otočili k rastu. V priebehu tejto korekcie v rámci medvedieho trhu možno trhy ešte môžu trochu posilniť, ale potom, čomu verím, rast vyšumí a nakoniec sa preukáže, že išlo o "nádych topiaceho" nasledovaný ďalším poklesom.
Ako by som to s týmto poradil ako akciový investor? V Európe by som investoval ste vo Fínsku, Dánsku, Nemecku vo Veľkých Británii. Tieto trhy majú tendenciu prekonávať ostatné i pri zlej nálade na trhoch. Nebudem menovať odvetvia, pretože rozdelenie podľa štátov je v tomto prípade oveľa vhodnejšie.
Ak ide o USA, tak predpokladám, že sa bude dariť defenzívnym sektorom, ako sektor spotrebného tovaru, spotrebiteľský sektor a zdravotníctvo. IT a financovanie majú tiež slušnú perspektívu. Fundament u IT je totiž celkovo poriadku a u finančného sektora sa dá očakávať zlepšenie vďaka menšiemu množstvu nesplácaných úverov v USA. Trh nehnuteľnosti sa bude naďalej zlepšovať, úzkostlivé oceňovanie realitných aktív by sa v určitom okamihu mohlo normalizovať, a to by sa potom mohlo premietnuť do príjmov finančných inštitúcií. Teda ako je vidieť, ide o štáty i sektory, ktoré sú ušité pre pesimistický ekonomický výhľad.
Makro protivietor Prečo som znepokojený makro situáciou? Čiastočne preto, že centrálne banky vystrieľali svoju monetárnu stimulačnú muníciu a s nádejou odovzdávajú štafetový kolík politikom. Dúfajú, že sa ekonomický rast a indikátory naďalej nezhoršia, pretože v túto chvíľu už nemajú žiadne prostriedky od boj s recesiou.
Investori musia počítať s väčším rizikom a je tu iba jeden spôsob, ako to urobiť: požadovať vyššiu rizikovú odmenu, čo sa odrazí znížením cien akcií. Riziko pomalšieho hospodárskeho rastu je určite na obzore a zväčšuje, sa deň čo deň.
Spojené štát Hlavné riziko teraz spočíva tom, že pokiaľ nedôjde dohode o riešení fiškálneho útesu, čelia investori obavám z poklesu ekonomiky. I najlepší scenár s touto kontrakciou počíta. Šéf americkej centrálnej banky Bernanke uviedol, že Fed nie je schopný s vplyvom fiškálneho šoku na ekonomiku bojovať. S prihliadnutím k týmto skutočnostiam sú predstavitelia amerických firiem opatrnejší a to náladu na akciových trhoch nedvíha.
Európa Pri pohľade na európskych predstaviteľov vidím, že sú medzi mlynskými kameňmi. Problémy v Európe boli znovu a stále odkladané a teraz sa táto situácia môže vypomstiť. Nemecká premiérka Merkelová vstupuje do predvolebného boja, ktorý rozhodne nebude jednoduchý v prípade, že riešenie gréckej situácie bude pre nemeckých občanov znamenať stratu.
Francúzsku bol znížený rating na Aaa na AA1. To len zdôrazňuje rastúce problémy popredných štátov eurozóny, ktoré tiež s preberaním dlhového bremena z južnej periférie prekonávajú medze, kam môžu zájsť. Nemecká priemyselná produkcia medziročne klesla a index nákupov manažérov (PMI) je pod hodnotou 50, čo naznačuje hospodársku recesiu. Stále väčšia časť Európy je kontaminovaná.
Až nájdeme riešenie pre Grécko, odstránime síce jednu prekážku, ale neodstránime celý problém. Akcie by sa po správe o vyriešení pohli o niečo vyššie, ale potom je na rade Španielsko. Môj celkový pohľad je ten, že Španielsko o pomoc eurozóny žiadať nebude do doby, než premiér Rajoy využije všetky dosiahnuteľné možnosti – ale nezabudnime, že je to politik.
Zhoršujúce sa makro situácia
S&P500 sa správal trochu nesynchronizovane s makro situáciou v priebehu roku 2012 (viď. graf nižšie). Jeho výkon na začiatku leta nebol potvrdený fundamentmi, ale bol živený investormi potrebujúcimi výnos, ktorí vstupovali na trh. Pretrvávajúci politický protivietor znervóznil niektorých z investorov a akcie na konci leta poslal nižšie.
Pri pohľade na 4. kvartál 2012 a 1. kvartál 2013, tak mám podozrenie, že reálne makro údaje sa prehupnú na nižšiu stranu očakávaných hodnôt, pretože červená čiara na grafe sa prehupla hore. To bude i naďalej vyvíjať tlak na investorov pri rozhodovaní či investovať.
Záver
Vidím, že trh zažíva iba krátky "skok mŕtvej mačky" z veľmi prepredanej úrovne a myslím si, že čoskoro uvidíme koniec rastových tendencií. V Európe sa budú držať krajiny ako je Fínsko, Dánsko, Nemecko Veľká Británia, ktoré sú relatívne najodolnejšie voči poklesom. V USA budem uprednostňovať spotrebiteľský sektor, spotrebný tovar, zdravotníctvo, informačné technológie v financie.
Autor: Peter Bo Kiaer | Saxo Bank
Britská libra | 0.7174 | 20.34 % |