Už skôr pri niekoľkých príležitostiach som poukazoval na to, že Apple (NASDAQ: AAPL) je v skutočnosti výrobcom hardvéru, nie mediálnou či softvérovou spoločnosťou. To má veľmi dôležité dôsledky na to, aké ziskové marže môžeme v stredne až dlhodobom výhľade od Applu očakávať. Domnievam sa, že pokiaľ ide o rast ziskov Applu v roku 2013, existuje tu veľké riziko sklamania, ktorého príčinou by mohol byť rastúci tlak na rast miezd v Číne a zvyšujúce sa náklady na súčiastky. V tomto článku sa podrobnejšie zameriavam na riziko súvisiace s rastom miezd.
Investori by celkovo mali byť opatrnejší, pretože u akcií Applu už nemôžeme očakávať len jednosmerný pohyb smerom nahor. Ak bude spochybnený rast čistých ziskov firmy, trh v budúcnosti začne pochybovať aj o ocenení jej akcií.
Čo sa deje s hrubými maržami?
Ako dokladá graf č. 1, došlo v období medzi marcom a septembrom 2012 k prudkému prepadu hrubých marží firmy zo 47,1% na 38,9%. Niekoľkokrát som sa stretol s argumentáciou, že si na maržiach svoj diel vybralo zavedenie nových chipsetov, ale ak sa na situáciu pozrieme z celkového hľadiska, hrá táto skutočnosť naozaj len vedľajšiu úlohu.
Ak sa pozrieme na historický vývoj hrubých marží Applu od roku 2001, zistíme, že v niektorých obdobiach hrubé marže rástli a v niektorých zase výrazne klesali. Všimnite si napríklad obdobie po júni 2007, decembri 2009 a marci 2012 a obdobia, ktoré nasledovali po uvedení zbrusu nových produktov na trh. V júni 2007 bol uvedený na trh prvý iPhone, ktorý sa nepodobal ničomu, s čím Apple do tej doby prišiel. Na jar roku 2010 Apple predstavil iPad, ktorý bol tiež úplne novým typom produktu. V marci 2012 uviedol Apple na trh nový iPad a trochu sa zdráham dávať klesajúce hrubé marže do súvislosti s touto udalosťou. Ako vidíme v grafe č 1, uvádzaní novších verzií existujúcich produktov na trh v minulosti nemalo na vývoj hrubých marží Applu vplyv. Čiastočne by tento efekt mohol byť spôsobený väčšou zložitosťou nového iPadu (náklady na súčiastky) v kombinácii s tým, že jeho cena zostala v porovnaní s predchádzajúcim modelom rovnaká. Väčšie náklady na súčiastky, ale ako vysvetlenie nižších marží samé o sebe neobstoja.
Graf 1: Hrubá a čistá zisková marža spoločnosti Apple (v%)
Zdroj: Saxo Bank a údaje z prieskumu Factset
Apple sa teraz potýka so zvyšovaním miezd
Osobne považujem zvyšovanie miezd vo Foxconne, dodávateľovi spoločnosti Apple prevádzkujúceho svoju výrobu v kontinentálnej Číne, za hlavný dôvod aktuálneho poklesu hrubých marží firmy. V prezentovaných výpočtoch vychádzam z predpokladu, že mzdy predstavujú 15% nákladov na výrobu predaného tovaru (Cost-of-Good-Sold - COGS). Prvý krok v ľavej časti tabuľky č. 1 zobrazuje štruktúru tržieb a nákladov spoločnosti Apple. Z každých utŕžených 100 USD ide 56,3% na pokrytie nákladov na výrobu predaného tovaru. Zostáva tak hrubá zisková marža vo výške 43,7%. Náklady na prevádzkovú a administratívnu réžiu (Selling, General and Adminsitrative - SG&A) si z tržieb vezmú ďalších 8,6%, takže na zisk pred zdanením (Profit-before-Tax - PBT) nám zostáva 35,1%. Daňová sadzba je približne 25%, takže po odpočítaní dane dostávame čistý zisk vo výške 26% na jednotku predaného tovaru.
V 2. kroku sú náklady na výrobu predaného tovaru rozdelené na materiálové (85%) a mzdové (15%). Mzdové náklady predstavujú 8,5 USD na každých utŕžených 100 USD.
Nárast miezd
Na začiatku roka 2012 došlo v niektorých výrobných závodoch spoločnosti Foxconn k nepokojom, a firma sa stala stredom pozornosti v súvislosti s pracovnými podmienkami a výškou miezd. Od tej doby došlo niekoľkokrát k zvyšovaniu miezd a tiež v roku 2013 sa chystá ďalší nárast. To sú pomerne zásadné zmeny.
Na začiatku roka 2010 dosahovala priemerná mesačná mzda robotníka v Foxconnu približne 900 jüanov, teda 145 USD, a po vysokom navýšení miezd vo februári 2012 sa dostala na približne 2 100 jüanov, teda 340 USD. To zodpovedá ročnému rastu o viac ako 50% po dva roky za sebou. Ak Terry Gou, CEO spoločnosti Foxconn, dodrží svoje slovo, dôjde v roku 2013 k nárastu o ďalších 100%, čím by sa priemerná mesačná mzda jedného robotníka dostala na 4 400 jüanov, resp. 700 USD. Pri takto razantným nárastu by sa mzdy vyplácané Foxconn robotníkom v kontinentálnej Číne dostali na úroveň taiwanských miezd, čo vyššie spomínanému prísľubu dodáva na dôveryhodnosti.
Ak sa vrátime späť k tabuľke č 1, potom 3. krok predpokladá nárast mzdové zložky o 50% (priemer, ak by k nárastu o sto percent došlo koncom roku 2013). Aby sme ilustrovali vplyv mzdových nákladov, meníme iba mzdovú zložku. V tomto prípade by došlo k zvýšeniu nákladov na výrobu predaného tovaru na 60,5%, čím by čistá zisková marža spadla z 26% tesne nad 24%, ako vidíme v pravom dolnom rohu grafu č 1.
Rast ziskov utrpí
Konsenzus vo fiškálnom roku 2013 u spoločnosti Apple očakáva tržby vo výške 192 mld USD a čistú maržu 24,7%, čo zodpovedá čistému zisku 47.5 mld USD, viď tabuľka č 2. To by predstavovalo rast ziskov o 14,1%. Ak sa ale naplní vyššie spomínaný predpoklad, že si z čistej marže výraznú časť odhryznú mzdy, potom by čistá marža klesla na 22,9% a výsledný čistý zisk by dosahoval 44 mld USD. To by zodpovedalo nárastu zisku iba o 5,7%.
Dôsledky
Keď investori začnú zisťovať, že časy veľmi lacnej čínskej výroby pre Apple už pominuli a že nárast ziskov bude výrazne zaostávať za rastom tržieb, spochybní súčasné ocenenie akcií firmy. Apple už nie je "istou stávkou" na nákup. Do budúcnosti môžeme očakávať nárast volatility, a teda aj nárast beta, pretože investori už nebudú vo svojom názore na ďalší vývoj akcií Applu tak jednotní.
Záver
Tento článok je jedným z článkov, ktoré sa snažia zhrnúť aspekty, ktoré budú, tí ktorí chcú investovať do akcií Applu vo fiškálnom roku 2013, nútení vziať do úvahy. Investori si budú stále silnejšie uvedomovať, ako veľmi sú celkové výnosy Applu závislé na cenách hardvéru a aké dôsledky to má na ziskovosť a ocenenie akcií.
Predbežné prepočty, ktoré sme tu prezentovali, dokazujú, akým tlakom súvisiacim s vývojom miezd je Apple vystavený, a môžeme predpokladať, že tieto tlaky vzhľadom na zmeny, ktorými Čína prechádza, pretrvajú aj v roku 2013. Ocenenie sa možno zdanlivo pohybuje pri spodnej hranici na 11,5 násobku konsenzuálního zisku, ale ak sú moje prepočty správne, potom by malo, ak vychádzame z ceny akcie na úrovni 595 USD, dôjsť k nárastu P/E na 12,5.
Autor: Peter Bo Kiaer | Saxo Bank
Britská libra | 0.7211 | 19.93 % |