Nedajte sa zmiasť nízkym P/E výrobcov HDD, treba čakať do budúceho leta

Záplavy v Thajsku sa negatívne podpísali na výsledkoch dvoch najväčších výrobcov pevných diskov - firiem Seagate a Western Digital. Výnosy, marže aj zisky čoskoro klesnú. Aj keď sú teraz tieto akcie relatívne lacné (nízke P/E) je lepšie sa im vyhnúť, alebo predať ich.

V polovici roku 2011 do výroby hard diskov negatívne prehovorili záplavy v Thajsku. Tie zničili až 60 percent továrenských kapacít najväčšieho svetového výrobcu diskov firmy Western Digital. Podiel spoločnosti na celosvetovom trhu dosahuje približne 45 percent. Spamätať sa potom firme trvalo niekoľko mesiacov. Záplavy znamenali pre celé toto odvetvie veľký zádrhel, pričom počas druhej polovice roka 2011 bolo zasiahnuté takmer 25 až 30 percent globálneho priemyslu počítačových diskov.

Záplavy sa podpísali na IT priemysle dvoma spôsobmi. Tým prvým bol nedostatok pevných diskov pre zákazníkov (výrobcovia PC) a po druhé to viedlo k raketovému nárastu cien diskov o 100 až 150 percent. Pre väčšinu odvetví nie sú cykly stavu zásob veľmi dôležité. U notoricky cyklického sektora, ktorým polovodiče (pevné disky) bezpochyby sú, a jeho akcionárov ale práve stav zásob môže na jednej strane znamenať 50-percentný zisk a na druhej strane 50-percentnú stratu.

obr1-2012-10-31

Čo stálo za tak výrazným nárastom cien?

Ihneď po záplavách sa výrobcovia počítačov začali veľmi rýchlo predzásobovať hard diskami. Obávali sa totiž ich možného nedostatku. To poslalo ceny prudko hore a zvýšilo hrubé marže oboch hlavných výrobcov. Spoločnostiam Western Digital a Seagate pritom dohromady patrí približne 90 percent celého trhu. V období od septembra do decembra roku 2011 sa hrubé marže oboch firiem zdvihli z 18 až 20 percent na zhruba 30 percent (pozri vyššie graf č. 1). To je celkom masívna zmena, napriek tomu však len dočasný skok cien a marží.

Počas týchto troch mesiacov akcie Western Digital (Nasdaq: WDC) profitovali z nárastu marží. Čo ale im nepomáhalo, bol fakt, že nemohli benefitovať z vyšších tržieb. A ako by aj mohli, keď bolo takmer 60 percent všetkých výrobných kapacít firmy pod vodou. Marža spoločnosti síce vyskočila z 19,7 na 32,2 percenta, tržby ale prepadli z 2,7 na 2 miliardy amerických dolárov.

Tiež Seagate (Nasdaq: STX) počas rovnakých troch mesiacov ťažil z vyšších predajných cien. Marža mu narástla z 19,5 percenta na 31,7 percenta. Narozdiel od WDC, ale firma ťažila aj z vyšších predajov, pretože jeho tovární sa záplavy nedotkli. Predaje Seagatu vyskočili z 2,8 na 3,2 miliardy amerických dolárov, čím ukrojili z trhového podielu Western Digital. Táto situácia pokračovala až do tohtoročného marca, kedy tržby dostali z 3,2 až na 4,5 miliardy. Marže potom pridali ďalších 5 percent (pozri vyššie graf č. 1).

Vyššie tržby, vyššie marže, vyššie zisky, tak prečo trh nenakupuje?

V súčasnosti sa akcie firiem Western Digital a Seagate obchodujú na štyroch až päťnásobkoch P/E (pomer medzi trhovou cenou akcie a ziskom na akciu), čo môže znieť ako výborná nákupná príležitosť, keď sa pozriete na silný rast z predchádzajúcich dvoch až troch rokov. Vráťme sa ale späť k cyklickosti biznisu, v ktorom podnikajú. Tá totiž limituje možné zisky aj straty.

Analytikov trápi predovšetkým cyklickosť sektora a stav zásob, čo managementu Western Digital vyčítali už v septembri počas diskusie vzťahujúcej sa k štvrťročným výsledkom. Firma na to odpovedala, že nad stavom svojich zásob má kontrolu, a súčasne očakáva, že svoje marže udrží okolo 30 percent, a to pri EPS (výnos na akciu) za rok 2013 v hodnote okolo 10 dolárov.

Ale nie tak rýchlo. Marže Western Digital aj Seagate začínajú klesať, aj keď nijako zásadne, a pokles sa týka aj ziskov. Situácia je podľa mňa taká, že u oboch firiem síce klesajú predaje pevných diskov, ale firmy zatiaľ nezakročili znížením predajnej ceny svojich produktov. Avšak to je len otázkou času ...

obr2

Na grafe č. 2 sa dá dobre vidieť, že hrubé marže sú u oboch spoločností extrémne cyklické. V priebehu 12 rokov sa totiž "normálne" marže pohybovali medzi 15 až 25 percentami. Tiež si môžeme všimnúť, že výrazný nárast medzi polovicou roku 2009 a polovicou 2010 bol v prvom rade ťahaný výrobcami PC, ktorí obmieňali svoje zásoby pevných diskov po finančnom krachu. Vtedy totiž firmy prestali disky objednávať, pretože sa báli nedostatočného odbytu. A podobný vzostup môžeme vidieť aj v súčasnosti, kedy výrobcovia počítačov dopĺňajú svoje zásoby ziskov po thajských povodniach. Čo sa teda bude diať ďalej? Pretože sa priemysel príliš nezmenil, až na pár konsolidácii, pravdepodobne sa vráti k viac tradičným maržiam vo výške okolo 20 percent. A to je hlavný dôvod, prečo sa investori do ich akcií príliš nehrnú.

Prečo to tak je, vidíme v grafe č. 3. Vzhľadom k cyklickosti ziskov platí, že keď rastú zisky, prudko rastie aj cena akcií a ocenenie spoločnosti (P/E) sa pohybuje na minime. Keď sa zisky prepadnú, ocenenie rastie a cena akcie klesá. Keď si vezmeme, že teraz sú zisky na vrchole, potom je jasné, že sa investori týmto akciám vyhýbajú. Majú pre to totiž dobrý dôvod.

obr3

Spomalenie vidíme už teraz, keď Western Digital 22. októbra zverejnil čísla za štvrťrok končiaci 28. septembra. Jeho predaje klesli z júnových maxím o 15 percent. Za týmto maximom nepochybne stálo obnovenie zásob a tiež vyššie podiely na trhu, ktoré predtým firma stratila na úkor spoločnosti Seagate. Ale ani obnova zásob, ktorá už mimochodom zrejme začala klesať, nemôže trvať donekonečna. Po rekordnom zisku tak nevyhnutne nasleduje predpovedaný scenár.

Ak sú teraz zisky na maximách, aké sú tie "bežné" zisky?

Na grafe č. 2 vidíme, že vysoké predajné ceny a tučné marže nie sú pravdepodobne udržateľné. A ponúka sa tak otázka: čo sú vlastne u týchto firiem normálne zisky? Odhadujeme, že normálne predaje u firmy Seagate sú v súčasnosti približne 11 až 12 miliárd dolárov, a to pri rozumnej 25 percentnej hrubej marži. Čistá marža sa potom pohybuje okolo 10 percent. Pri normálnej obratovosti zásob by tak firma zarábala okolo 1 až 1,2 miliardy dolárov (čo je vzdialené od jej zisku z fiškálneho roku 2012 vo výške 2,9 miliardy), pri očakávanom raste odvetvia o 8 percent. Keď sa "normálne", teda cyklicky očistené P/E obchoduje okolo hodnoty 10, nie sú akcie Seagate tak drahé.

Tu očividne nastáva problém - trh totiž nedokáže cyklickosť správne posúdiť, aspoň nie v dlhodobom horizonte. To je dôvod, prečo sú v grafe č. 3 ceny akcií Western Digital aj Seagate extrémne volatilné. A práve preto je na tom stále možné poriadne zarobiť.

Zisky by sa mali prepadnúť rýchlejším tempom, než sa na trhu budú predávať akcie oboch týchto firiem. To by malo vyhnať hore ocenenie, aspoň podľa skúseností z minulosti. Ide o okamih, kedy by mali prezieraví investori začať nakupovať. Normálne neodporúčam naháňať sa za krátkodobými ziskami, ale v tomto prípade sa zdá celkom očividné, že predaje a zisky začnú klesať. Dôvodom je nedostatok ziskových stimulov v blízkej budúcnosti. A ak si myslíte, že trh už o tom vie, je to celkom možné. Súčasne ale tiež verím v to, že trh veľmi podceňuje obrovské riziko, čo sa týka krátkodobých ziskov, ktorému obe tieto spoločnosti musia čeliť.

obr4

Ako teda obchodovať?

Pre agresívnych obchodníkov by mohlo byť zaujímavé presne zacieliť na akciové opcie alebo shortové CFD kontrakty firmy Seagate, aby tak vyťažili maximum z volatility jej ziskov. Hoci si myslím, že obe firmy sú vhodnými kandidátmi pre short, Seagate má podľa mňa viac čo stratiť. Jeho zisky boli totiž vo väčšej miere dočasne ovplyvnené povodňami, a teda je pravdepodobné, že by mohli klesať rýchlejšie ako u Western Digital.

Investorom zvažujúcich v dlhodobejšom horizonte, ktorí sa nechcú púšťať do short, by som pravdepodobne odporučil počkať do budúceho leta a až potom zadať dlhé pozície. Prečkajú tak cyklický charakter zásob a obdobie minimálnych ziskov. Očakáva sa, že z dlhodobej perspektívy bude priemysel s pevnými diskami do roku 2016 rásť okolo ôsmich percent. Pre dlhodobých investorov je ale výhodou, že je toto odvetvie v podstate duopolom.

Poučenie plynúce pre obchodovanie v oblasti pevných diskov: nakupujte, keď je P/E vysoké, a predávajte, keď je P/E nízke.

Autor: Matt Bolduc | Saxo Bank

pošli na vybrali.sme.sk
Súvisiace články:
Koronavírus postihuje hospodárenie firiem: akcie Apple sa pr
Apple varuje pred možným poklesom zisku za prvý kvartál. Akcie spoločnosti prudko poklesli. Dôvodom je koronavírus. Akcie spoločnosti Apple včera na nemeckej burze klesli o šesť percent. O desať
Čo čakať od akciového trhu v roku 2019?
Momentálne zažívame zatiaľ druhú najdlhšiu ekonomickú expanziu v histórii. Zatiaľ najdlhšie obdobie ekonomického rastu pritom nebolo tiež tak dávno. V 90-tych rokoch, po páde železnej opony a ukončení
Fidelity International uvádza fond zameraný na udržateľné vo
Spoločnosť Fidelity International (Fidelity) oznamuje uvedenie nového fondu Sustainable Water and Waste Fund, ktorý sa zameriava na udržateľné investície v oblasti vodného hospodárstva a spracova
Dokáže Turecko spôsobiť škody európskym bankám?
Turecká kríza sa rozširuje a líra naďalej oslabuje. Niektorí analytici sa obávajú, že prekročenie hranice 7,000 kurzu líry voči doláru, k čomu už prakticky došlo, vyčerpá zostávajúci kapitál najväčšíc
Vstup Xiaomi na burzu bude najväčšou udalosťou tohto roka na
Veľa ľudí v Európe a USA nikdy nepočula o spoločnosti Xiaomi. Táto firma bola založená v roku 2010 a je jednou z najrýchlejšie rastúcich technologických firiem v Číne. Spoločnosť predložila ešte 3.máj

Kurzový lístok ECB

Britská libra 0.7174 20.34 %
Získajte najvýhodnejší kurz >>

Škola investora

byci-trend-dluhopisu-konci-vyplati-se-jesteAlokace části svých finančních prostředků do dluhopisových instrumentů, především do amerických státních dluhopisů a do jiných aktiv se...
hedging-chrante-svoje-investicieÚspešní obchodníci si uvedomujú, že ochrana financií, ktorými disponujú je minimálne tak dôležitá, ako výnos peňazí z ich obchodovania....
sedem-dovodov-pre-obchodovanie-cfdNájdete mnoho dôvodov, prečo chcete naďalej držať akcie, ktoré by ste inak predali. Tým najjednoduchším je to, že v dlhodobom výhľade ste ...