Stúpajúca obľuba smartphonov a iných inteligentných zariadení napomohli masívnemu vzostupu on-line hier. Rast Facebooku a spoločností typu Zynga spolu s úspechom inteligentných mobilov a tabletov odsunuli záujem od tradičných výrobcov herných videokonzolí. Konzoly tak boli zatienené a akcie ich výrobcov potrestané neoprávneným poklesom. A práve to z nich robí atraktívnu investíciu, v porovnaní s inými akciami zo sektora tovaru dlhodobej spotreby.
Často zabúdame, že odvetvie s hernými konzolami neustále rastie a očakáva sa, že porastie aj naďalej. Konkrétne o 6 percent v nasledujúcich niekoľkých rokoch. Pritom týchto 6 percent rozhodne nie je konečný strop. Celý priemysel ovplyvňuje aj to, že súčasné modely konzol práve dobiehajú a mnoho výrobcov sa pripravuje na uvedenie nových generácií svojich modelov. Napríklad uvedenie ďalšej verzie konzol Xbox, PlayStation a Wii sa očakáva v roku 2013.
Tento priemysel sa však pomerne rýchlo mení a výrobcovia hier majú možnosť licencovať svoje hry, aby sa dostali do pozadia hernej firmy ako napríklad Gaikai a onlive. Ich biznis model sa približuje mikrotransakciám a príjmom z reklamy, čo sa vo veľkom podobá on-line segmentu a sociálnym hrám. Model založený na drobných platbách a registračných poplatkoch má obrovský potenciál. Firma Gartner, ktorá sa zameriava na prieskum v oblasti informačných technológií, teraz očakáva, že herný sektor porastie do roku 2015 každoročne o 27 percent. A to by mohlo výrazne pomôcť silným frančízam ako je Ubisoft, Electronic Arts a Activision Blizzard.
Tieto spoločnosti tak čaká masívny rozvoj, pretože štandardný cyklus predaja hier je veľmi riskantný. Väčšina hier generuje zisky až v prvých mesiacoch po svojom uvedení, zatiaľ čo výdavky na vývoj bolo nutné vložiť dávno predtým. Nový model s drobnými platbami a registráciami zníži kolísavosť v príjmoch týchto firiem a naopak im zaistí stály prísun peňazí. To zníži rizikovú prémiu, a ocenenie akcií firiem tak môže prudko vzrásť.
Zameral by som sa predovšetkým na troch najväčších vývojárov hier, Ubisoft, Activision Blizzard a Electronic Arts. A hoci sa môžu výrobcovia herných konzol týmto firmám trochu podobať, v skutočnosti sú ich stratégie aj fungovanie odlišné.
Autor: Mathieu Bolduc | Equity Analyst | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.8193 | 9.30 % |