Posledný summit EÚ mal byť skúškou odolnosti, avšak trh nedokázal pokračovať v rely z minulého piatku. Makroekonomický výhľad má na trhy opäť tlmivý účinok, čo ďalej ovplyvňuje dáta z oblasti spotrebiteľskej dôvery a makroekonomiky. Navyše všetky správy z Číny nasvedčujú vážnemu spomaleniu tamojšej ekonomiky a vzhľadom na inak úzkostné tajenie všetkých zlých správ a nadchádzajúcu obmenu čínskych lídrov, je na mieste otázka, či nemôžu byť ekonomické dáta ešte horšie, než tie čo boli oznámené. Pozitívne však je, že Grécko za minulý mesiac pridalo viac ako 31 percent s tým, ako ustúpili obavy z jeho ďalšieho vývoja. Ani tak ale táto krajina nie je dostatočne veľká na to, aby mala výrazný efekt na sentiment v Európskej únii.
Býci na trhoch ale stále viac trpia, pretože ocenenia aj naďalej klesajú. A tento trend bude zrejme pokračovať, pretože sa investori pripravujú na veľmi slabú výsledkovú sezónu. Napríklad sektor dlhodobej spotreby sa v súčasnosti obchoduje o 37 percent nižšie, než je jeho päťročné P/E. To len zdôrazňuje to, ako investori nemajú radi všetko, čo sa spolieha na výdavky spotrebiteľov.
Výsledkovú sezónu za druhý štvrťrok odštartovala Alcoa a v tomto týždni ju budú nasledovať banky, ktoré zasiahol škandál s manipuláciou medzibankových úrokových sadzieb LIBOR. Vďaka nemu prišiel o svoju prácu snov šéf Barclays Bob Diamond. Tento víkend zverejní svoje výsledky Wells Fargo a tiež JP Morgan, čo by mohlo osvetliť jeho nedávnu stratu z obchodných transakcií.
Autor: Peter Garnry | Stratég akciových trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.8193 | 9.30 % |