Jeden z najväčších a najbohatších futbalových tímov sveta Manchester United plánuje na konci tohto roka svoj vstup na burzu. Môžeme povedať, že výkonnosť akcií futbalových klubov na burze je historicky slabá. Teda až na niekoľko málo výnimiek. A Manchester United je jednou z týchto výnimiek. Tento klub je totiž jedným z mála, ktorý je schopný generovať zisk. Akcie Manchestru United boli obchodované na burze až do roku 2005, kedy rodina Glazerovcov klub kúpila vďaka takzvanému LBO (akvizičný mechanizmus, v rámci ktorého dochádza k nadobudnutiu účasti na cieľovej spoločnosti s tým, že náklady na akvizičnú cenu sú financované vo väčšej miere za použitia externého dlhového financovania a v menšej miere za použitia vlastného kapitálu). Teraz rodina plánuje časť klubu odpredať späť verejnosti.
Na rozdiel od väčšiny iných verejne obchodovaných spoločností nepatria futbalové kluby k tým, ktoré by mali prinášať výrazné zisky. Väčšina klubov (či už v súkromných rukách alebo verejných) má jedného alebo niekoľko málo veľkých vlastníkov, ktorí do nich pumpujú hotovosť, nakupujú hviezdnych hráčov a platia výplaty, o ktorých sa iným len môže zdať.
Aj keď sa však futbalovým klubom podarí byť úspešnými, fanúšikovia (ktorí sú väčšinou motorom ich biznisu vďaka nákupu lístkov a tovaru spojeného s klubmi) väčšinou požadujú, aby všetky dostupné prostriedky boli utratené na skutočne kvalitných hráčov.
O tých futbalových kluboch, ktoré sú verejne obchodované (a niektoré stále sú), sa myslím dá povedať, že výkonnosť ich akcií je slabá! Pozrite sa na tabuľku č. 1.
Priemerný ročný výnos akcií, ktoré som zahrnul do tabuľky č. 1, je mínus 10 percent. Hodnoty ročných výnosov sa pohybujú od 23,7 percent v prípade Manchestru United až pod mínus 44,7 percent v prípade tímu z Watfordu. V prípade klubov, ktoré sa už na burze neobchodujú, došlo k tomu, že ich väčšinou prevzali za nízku cenu bohatí investori. Či už ako dlhodobú investíciu alebo ako koníček.
Akciou, ktorá vyčnieva a znovu sa na trh vracia, je tá z rúk Manchestru United. Znamená to, že sa bude história opakovať a akcia bude pokračovať v solídnych rastoch? Pravdepodobne nie! Počas rokov bol tím z Manchestru schopný úspešne vychovávať svojich vlastných hráčov a neutrácal za nákupy hráčov z iných tímov. Takýto obchodný model je ale čím ďalej zložitejší, pretože bohatí konkurenti nakupujú najlepších hráčov a budujú svoje all-stars tímy. Rovnako tak aj fanúšikovia Manchestru United teraz chcú každoročne nové hviezdy.
Keď sa obzrieme za výkonnosťou indexu STOXX Europe Football od roku 2002 (graf č. 1), vidíme veľkú rozkolísanosť cien. Tento index sa skladá z 21 európskych futbalových klubov a jeho výkonnosť od začiatku roka je mínus 11,5 percenta. Zároveň sa teraz obchoduje blízko svojich historických miním.
Autor: Sverrir Sverrisson | Junior Equity Analyst | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.8193 | 9.30 % |