Hneď ako skončí záverečný ceremoniál olympiády a víťazi sa so svojimi medailami vrátia domov, usporiadateľským krajinám zostanú len pekné spomienky, veľké štadióny a nárast akcií. Aspoň tak tomu bolo v prípade posledných piatich letných olympiád.
Graf č. 1 nižšie ukazuje, o koľko lokálne akciové indexy usporiadateľských krajín prekonávali index MSCI Global v roku po olympiáde. Červené stĺpce znázorňujú letné olympiády a šedé tie zimné. Jasne tak môžeme vidieť, že po letných olympiádach nasleduje znateľný pohyb nahor.
Opačne je to ale v prípade zimných olympiád. Dôvodom môže byť menšia popularita zimných hier a tiež menšia publicita. Úprimne, na svete je menej krajín, kde majú tímy horlivých lyžiarov, korčuliarov či sánkarov. Pre hostiteľa znamená organizovanie zimnej olympiády menšie ekonomické náklady. V grafe je vidieť, že akcie v krajinách usporiadateľov zimných olympiád v roku po hrách v podstate kopírovali svetové akcie. Výnimkou je Japonsko, ktoré už na začiatku olympiády v Nagane zápasilo s väčšími ekonomickými problémami.
Poďme ale späť k letným olympijským hrám a trendu, ktorý naznačuje, že by sa bankári z londýnskej City mohli v roku 2013 dočkať zaujímavých bonusov. Aký je teda dôvod pre lepší výkon akcií v krajine, ktorá letné hry organizuje?
Možno si myslíte, že za týmto trendom stoja fundamenty. Napríklad, že prílev turistov a dočasný nárast HDP vďaka výstavbe vytvorí “makro efekt”, ktorý sa potom premietne do cien akcií. Ale ako som písal už skôr, tak ekonomický dopad organizovania olympijských hier je minimálny a v dlhodobom meradle skôr negatívny.
Ja verím, že za prekonávaním trhu stojí sama publicita, ktorá je s hrami spojená. Tá totiž prináša usporiadajúcemu mestu i krajine veľa pozornosti. Funguje to ako v prípade bežných firiem. Ak pôjdeme ešte hlbšie a budeme analyzovať výkonnosť posledných troch olympiád, tak uvidíme, že “olympijské trhy” jednoducho prekonali nielen výkonnosť indexu MSCI, ale aj všetkých ostatných indexov zahrnutých v analýze.
Aké sú teda šance, že po olympiáde v Londýne index FTSE prekoná zvyšok trhu? Z historického hľadiska je pravdepodobnosť celkom vysoká. A z hľadiska súčasného ocenenia je FTSE 100 vcelku pod cenou, teda keď sa pozeráme na budúce P/E na úrovni 8,5 a budúce P/B na úrovni 1,2. Kým tak dejiny dávajú po skončení olympijských hier prednosť peknej rely na indexe FTSE, nízke ocenenia FTSE vás môžu čiastočne ochrániť pred poklesom pri tomto type obchodovania.
Autor: Mathieu Bolduc | Equity Analyst | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7970 | 11.50 % |