Akciové trhy môžu opäť začať rásť

Broker: Saxo BankAkciové trhy padajú strmo dole. Hneď ako si na to ale zvykneme a začneme očakávať ďalšie negatívne momentum, môže sa smer otočiť, a to by mohlo zastihnúť investorov nepripravených. Môže sa to stať znova? Je to celkom pravdepodobné.

Dlhodobo sledujem týždenný prieskum medzi investormi od AAII (Americká asociácia individuálnych investorov). Tento prieskum poskytuje aspoň základný pohľad na sentiment v prostredí retailových investorov. Keď sú totiž veľmi pozitívni alebo negatívni, je väčšinou čas začať premýšľať nad tým, že sa trh čoskoro vydá opačným smerom. A k takej chvíli sme teraz veľmi blízko, pretože sa index býkov a medveďov (bull bear index) prepadol výrazne pod hranicu prvej smerodajnej odchýlky (druhá od spodnej červenej čiary), viď graf č. 1. Situácia ale ešte nie je extrémna – to by znamenalo až prerazenie hranice druhej smerodajnej odchýlky. 

Po druhé by som sa pozrel na to, čo investori (aj tí inštitucionálni) robia na trhu s opciami. Keď si totiž investori kupujú oveľa viac ochrany (t.j. práva na predaj cenného papiera za určitú cenu) ako samotných príležitostí pre nákup, tak je to jasná známka ich vysoko negatívnej nálady.

Sklon k nákupu zabezpečenia je v túto chvíľu na 2,5 násobku.

Historicky bol takto extrémne jednostranný pohľad vždy dobrým znamením, kedy sa pozrieť opačným smerom. Inak povedané zmäkčiť predurčený negatívny postoj. Indikátor nefunguje na báze týždňov alebo mesiacov. Ak sa ale pozrieme na 2 až 6 mesiacov starý, potom sa preukázal ako veľmi výkonný, navyše s vysokou pravdepodobnosťou. Pozrite sa na graf č. 2.

Na čo by ale investori nemali zabúdať, je fakt, že keď si trhy prešli veľkými prepadmi, potom sa na program dňa dostáva intervencia. Tá mení hru, ktorú vy aj ja sledujeme. Na čo by ste sa teda mali zamerať?

1) Centrálne banky

V článku Trhy sú slabé, ale nie dostatočne na TradingFloor.com som napísal, že sa index S&P500 stal dôležitou súčasťou pri rozhodovaní americkej centrálnej banky Fed, či spustiť program kvantitatívneho uvoľňovania. Pozrite sa na graf č. 3 nižšie.

Je teraz pravdepodobnejšie, že sa rétorika členov Federálneho výboru pre voľný trh (Federal Open Market Committee – FOMC) pri rozhovoroch do médií začne meniť. A dôvodom budú práve prepady indexov a najmä bánk, ktoré zažili naozaj zlý týždeň. Ďalšie zasadnutie Fedu je naplánované na 19. júna. Najbližšie zasadnutie ECB je na programe už 6. júna a aj tu si skúste všímať zmeny v rétorike členov výboru až do dňa zasadnutia.

2) Politická vyhlásenie

Sme svedkami zmeny v slovníku nemeckej kancelárky Merkelovej, francúzskeho prezidenta Hollanda, španielskeho premiéra Rajoye, gréckeho politika Tsiprase a ďalších? Nastala nejaká zmena v ich postoji k tomu, ako reagovať na krízu? Sú na programe dňa vôbec nejaké kompromisy?

3) Ceny zlata

Nedávno sa cena zlata vyvíjala rovnako ako iné aktíva, t.j. klesala spolu s cenami ropy a akcií. Ak centrálne banky otvoria svoje kohútiky s likviditou, tak je zlato jasným víťazom. Reálnej ekonomike sa teraz nedarí a za zvyšky likvidity sa kupuje zlato. To je považované za bezpečný prístav a v dlhšom horizonte aj ako ochrana pred infláciou. Počas niekoľkých posledných obchodných dní sa ale cena zlata začala vyvíjať opačným smerom ako ostatné aktíva, čo podľa mňa znamená, že niektorí investori čoraz viac očakávajú príchod ďalšieho kola kvantitatívneho uvoľňovania.

Riziká predlžujúce negatívny sentiment na trhoch

Ako vždy, keď sa ocitáme uprostred búrky, možno nájsť niekoľko dôvodov pre ďalšie prepady trhov. Čo ich teda môže priniesť?

V polovici júna nás čakajú nové gréckej voľby a ako sa zdá, tak ultraľavicová strana Syriza má čoraz viac priaznivcov. Syriza nepodporí súčasné dohody uzavreté predchádzajúcou vládou s EÚ a nebude trvať na ďalších úsporách. Podľa súčasného stavu sa zdá, že žiadny zo záchranných fondov nebude splácaný a počas tohto roka príde na rad bankrot. Stále pravdepodobnejšie je aj ďalšie zníženie ratingu bánk agentúrou Moody ‘s, a to vytvára na bankové domy ďalší tlak a znižuje ich manévrovací priestor. Zasadnutie G8 nič neprinieslo a len posvätilo súčasný scenár. Nový francúzsky prezident Hollande sa zasadzoval za zavedenie spoločných európskych dlhopisov, čo sa samozrejme nepáčilo Nemecku a v Berlíne už všetkým stuhol úsmev.

Makroekonomické dáta sú naďalej mierne zanedbávané, najmä tie z Číny. Napríklad index banky Citigroup, ktorý meria mieru pozitívnych/negatívnych prekvapení, v poslednej dobe strmo padá dolu. Až doteraz totiž investori vkladali svoju dôveru v pozitívny rast čínskej ekonomiky. To sa teraz ale zdá menej dôležité.

Záver

Na trhu je teraz veľa klebiet, o ktorých by ste mali vedieť. Existuje veľká pravdepodobnosť, že sa buď investori (inštitucionálni) vrátia na trh a/alebo zásah centrálnych bankárov či politikov súčasnú negatívnu situáciu zmení.

Autor: Peter Bo Kiaer | Saxo Bank

pošli na vybrali.sme.sk
Súvisiace články:
Koronavírus postihuje hospodárenie firiem: akcie Apple sa pr
Apple varuje pred možným poklesom zisku za prvý kvartál. Akcie spoločnosti prudko poklesli. Dôvodom je koronavírus. Akcie spoločnosti Apple včera na nemeckej burze klesli o šesť percent. O desať
Čo čakať od akciového trhu v roku 2019?
Momentálne zažívame zatiaľ druhú najdlhšiu ekonomickú expanziu v histórii. Zatiaľ najdlhšie obdobie ekonomického rastu pritom nebolo tiež tak dávno. V 90-tych rokoch, po páde železnej opony a ukončení
Fidelity International uvádza fond zameraný na udržateľné vo
Spoločnosť Fidelity International (Fidelity) oznamuje uvedenie nového fondu Sustainable Water and Waste Fund, ktorý sa zameriava na udržateľné investície v oblasti vodného hospodárstva a spracova
Dokáže Turecko spôsobiť škody európskym bankám?
Turecká kríza sa rozširuje a líra naďalej oslabuje. Niektorí analytici sa obávajú, že prekročenie hranice 7,000 kurzu líry voči doláru, k čomu už prakticky došlo, vyčerpá zostávajúci kapitál najväčšíc
Vstup Xiaomi na burzu bude najväčšou udalosťou tohto roka na
Veľa ľudí v Európe a USA nikdy nepočula o spoločnosti Xiaomi. Táto firma bola založená v roku 2010 a je jednou z najrýchlejšie rastúcich technologických firiem v Číne. Spoločnosť predložila ešte 3.máj

Kurzový lístok ECB

Britská libra 0.7970 11.50 %
Získajte najvýhodnejší kurz >>

Škola investora

desatoro-pre-uspesne-investovanie-do-zahranicnych-akciiMicrosoft, Google, Apple – stať sa vlastníkom akcií týchto a tisícoviek ďalších zahraničných spoločností nie je ani nemožné, ani príliš...
co-su-akcieChcete sa stať vlastníkom veľkej medzinárodnej spoločnosti? Veľa ľudí ani len netuší aké to je dnes jednoduché a nemusíte ani pochádzať z...
clenenie-dlhopisovDlhopisy môžeme členiť z viacerých hľadísk. Medzi najznámejšie patrí delenie podľa doby splatnosti a podľa emitenta. V článku spoznáte štátne,...