Banky a regulátori z celej Európy, vyložte prosím všetky svoje karty na stôl! Kto ešte verí v to, že len vyššia kapitálová primeranosť je tým jediným a najlepším riešením pre európske banky?
Podľa mňa regulačné orgány opäť zaspali a lipnú na tom, čo vlastne núti banky k vytváraniu väčšej nerovnováhy. To je dôvod, prečo by sme sa mali zamerať skôr na hrubý odhad úverov uvedených v súvahe. Tu je rýchle zhodnotenie situácie u väčších európskych bánk. Na španielske banky sa potom zameriam v osobitnom článku.
Súčasná situácia bánk podľa ukazovateľa kapitálovej primeranosti Tier 1 (nejde o ukazovateľ Core Tier 1), tabuľka č. 1.
Znázornené hodnoty sú celkovo veľmi dobré a hladiny kapitálu podľa odhadov analytikov ešte postupne porastú. Ak by sme sa zamerali na vlastný kapitál vo vzťahu k rizikovo váženým aktívam (Risk Weighted Assets – RWA), a brali by sme do úvahy len čisté hmotné imanie, potom by sa situácia zmenila len mierne. Podľa tejto štúdie sú európske banky kapitalizované dobre, viď tabuľka č. 2.
Skutočným problémom je zadlženosť
Ako sa však banky môžu obchodovať za takéto ocenenie, ktoré skoro naznačuje ich kolaps, a zároveň držať troj až štvornásobné množstvo kapitálu ako pred piatimi rokmi? To preto, že trh neverí celkovému oceneniu rizík pri aktívach ani stratám, ktoré sa očakávajú v blízkej dobe. Hodnotenie RWA v podstate dostatočne nepočíta s efektom nákazy, ktorý vzniká po tom, čo trh zasiahne kríza. Dôležitejšie sú skôr absolútne riziká, t.j. koľko percent z celkových aktív tvorí vlastný kapitál. To je totiž dôveryhodnejší ukazovateľ rizika, viď tabuľka č. 3.
Tabuľka nám ukazuje pár zaujímavých postrehov. Banky umiestnené v hornej polovici našej tabuľky znázorňujúcej kapitálovú primeranosť sú tiež vysoko zadlžené. Veľké dlhy majú všeobecne nemecké a francúzske banky. Na trhu zrejme panuje jasná zhoda, že európske banky budú donútené k postupnému oddlžovaniu. A to nie aby sa pobili za kapitálovou primeranosťou, ale pretože potrebujú financovať svoj biznis. To znamená ďalšie aktíva, podľa niektorých odhadov 500 až 1000 miliárd eur, aby sa opäť dostali do zodpovedajúcej finančnej rovnováhy.
Niečo bude stáť aj zavádzanie zložitých kapitálových pravidiel, a to je ďalší dôvod, prečo sa najmä aktíva na obchodovanie predávajú za nižšie ceny. Banky budú v procese oddlžovania čeliť tlaku na svoje aktíva, a nakoniec budú prinútené vykázať straty.
Autor: Tomas Berggren, akciový analytik, www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7970 | 11.50 % |